Skocz do zawartości

Rejestracja auta przerobionego na camper


Yazoll

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu zupełnie nowy i zgłaszam się do Was z pytaniem: Czy orientuje się może ktoś z Was jak wygląda w Polsce z możliwością zarejestrowania samochodu kupionego za granicą, który został dużo wcześniej przerobiony na campera i zarejestrowany jest (w Niemczech) jako samochód osobowy, posiada przeglądy TUV. Konkretnie jest to Ford Transit 330. Kuchenka oraz lodówka zasilane są gazem z butli, posiada, oczywiście, łóżko, szafki, itp. Czy w naszym kraju jest problem z rejestracją takiego auta? W dyskusjach na tym forum doczytałem, że problem jest w przypadku gdy przerabiamy auto i chcemy je następnie zarejestrować jako camper, ale co w przypadku samochodu, który w obcym kraju już jest w takim zmienionym stanie zarejestrowany? Będę wdzięczny za podpowiedzi w tym temacie. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał tak zarejestrowany, jak przysięgły ci jego przeznaczenie przetłumaczy.

Nie wiem co to za model T330, ale jeśli jest to rasowy kamper z alkową to będzie w DR Specjalny Kempingowy.

Jeśli bazą jest bus blaszak, to masz szanse zarejestrować go jako osobowy.

.

Edit:

Być może więcej informacji wyczytasz na zaprzyjaźnionym http://www.camperteam.pl/forum/

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ...masz bardzo prostą i klarowną sytuację . Auto w Niemczech jest zarejestrowane jako PKW (osobowe ) . W PL musisz zapłacić akcyzę ( 18 ,6 % przy założeniu , że pojemność jest powyżej 2000 cm3 ) . W PL możesz zmienić z osobowego na specjalne kempingowy i mieć kampera blaszaka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ...masz bardzo prostą i klarowną sytuację . Auto w Niemczech jest zarejestrowane jako PKW (osobowe ) . W PL musisz zapłacić akcyzę ( 18 ,6 % przy założeniu , że pojemność jest powyżej 2000 cm3 ) . W PL możesz zmienić z osobowego na specjalne kempingowy i mieć kampera blaszaka ...

 

A co konkretnie znaczy "mieć kampera blaszaka"? Czy daje to jakieś niższe opłaty, ubezpiecznia, itp? Nigdy wcześniej nie miałem kampera, więc stąd może naiwność moich pytań. Poza tym to nie jest kamper "fabryczny".

Moje pytanie wiąże się też z kwestią przeglądu technicznego. Czy przerobiony w Niemczech, przez poprzedniego właściciela, samochód przejdzie u nas przegląd techniczny? Samochód ma fabrycznie trzy miejsca z przodu, w kokpicie. Kokpit jest nie wydzielony od części tylnej (znaczy, można przejść na tył pojazdu). Część tylna ma normalne, fabryczne okna w ścianach bocznych i tylnej. Boczne drzwi przesuwne. Część tylna tylko mieszkalna, na czas postoju. Żadnych foteli dla pasażerów na czas jazdy. Łóżko, szafka, lodówka, kuchenka, zmywak. Nie chciałbym kupić auta a potem zderzyć się z niemożliwością jego zarejestrowania lub z koniecznością udowadniania tudzież przerabiania czegoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy kamper został zrobiony u pana Wiesia w piwnicy czy w fabryce na końcu świata za bańke dolarów ... w PL będzie specjalnym kempingowym .

zalety : niższe opłaty OC , lepsza wycena wartości w razie wypadku co wpływa na odszkodowanie .

 

wady: wg przepisów każdy "specjalny" w tym i kempingowy , nie może przekraczać 80 km/h co jest przepisem martwym ale .... znów w razie draki może być przez ubezpieczyciela stwierdzone i wykorzystane przeciw Tobie .jeśli tą prędkość przekroczyłeś ...

 

Największe mecyje są zawsze z akcyzą ale w Twoim przypadku ten problem odpada ...musisz zapłacić ale na Twoją korzyść jest teraz to , że nie jest to kamper tylko zwykły osobowy i tak też wykazuj we wszystkich dokumentach , inaczej policzą Ci od wyższej podstawy .

 

Proponuję zarejestrować jako osobowy a za jakiś czas , możę i przed następnym przeglądem , zmienić na specjalny kempingowy .

 

zalety : zapłacisz mniejsza akcyzę

 

wady : zapłacisz przez rok wyższe OC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy kamper został zrobiony u pana Wiesia w piwnicy czy w fabryce na końcu świata za bańke dolarów ... w PL będzie specjalnym kempingowym .

zalety : niższe opłaty OC , lepsza wycena wartości w razie wypadku co wpływa na odszkodowanie .

 

wady: wg przepisów każdy "specjalny" w tym i kempingowy , nie może przekraczać 80 km/h co jest przepisem martwym ale .... znów w razie draki może być przez ubezpieczyciela stwierdzone i wykorzystane przeciw Tobie .jeśli tą prędkość przekroczyłeś ...

 

Największe mecyje są zawsze z akcyzą ale w Twoim przypadku ten problem odpada ...musisz zapłacić ale na Twoją korzyść jest teraz to , że nie jest to kamper tylko zwykły osobowy i tak też wykazuj we wszystkich dokumentach , inaczej policzą Ci od wyższej podstawy .

 

Proponuję zarejestrować jako osobowy a za jakiś czas , możę i przed następnym przeglądem , zmienić na specjalny kempingowy .

 

zalety : zapłacisz mniejsza akcyzę

 

wady : zapłacisz przez rok wyższe OC

 

Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Mam już w głowie trochę jaśniej. Czy mógłbym jeszcze liczyć na podpowiedź na jak wysoką akcyzę muszę się nastawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbym jeszcze liczyć na podpowiedź na jak wysoką akcyzę muszę się nastawić?

 

  • Akcyza - jeśli samochód ma pojemność do 2000 cm3 - 3,1% ceny pojazdu (przeliczonej z EUR na PLN po kursie NBP z danego dnia);
  • Akcyza - jeśli samochód ma pojemność ponad 2000 cm3 - 18,6% ceny pojazdu (przeliczonej z EUR na PLN po kursie NBP z danego dnia);
  • Opłata skarbowa za akcyzę - 17 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisał Ci Kogut w poście nr.3.:skromny:

 

A tu w międzyczasie pełna odpowiedź.

 

Tak, już widziałem. Mam tylko lekki mętlik, bo Kogut pisze, że od ceny auta, podczas gdy na stronach, które w międzyczasie wyszukuję, stoi, że dla samochodów osobowych podstawa akcyzy jest liczona od wartości rynkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko lekki mętlik, bo Kogut pisze, że od ceny auta, podczas gdy na stronach, które w międzyczasie wyszukuję, stoi, że dla samochodów osobowych podstawa akcyzy jest liczona od wartości rynkowej.

 

pogadaj z handlarzami, to Ci wyjaśnią...:>:swiety:

płacisz % od tego, co masz w umowie.

Edytowane przez ryba78 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie przesadzisz z zaniżaniem wartości na umowie to ją urzędnik zaakceptuje, jak w/g niego będzie za niska to weźmie wartość z tabelki Eurotax lub podobnych.

 

Tak to jest u nas :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, a jakie OC płacisz za kampera, a ile by było za Iveco z motorem 2.8 zarejestrowane jako dostawczak?

 

Chodzi mi po głowie przeróbka widelca na kampera i kiedyś ją pewnie zrealizuję (dosc długo to musi jednak kiełkować). Na dzień dzisiejszy nie mam pojęcia jakie będą różnice w opłatach. Jeśli kupię auto i zarejestruję to w DR będzie jako dostawczy. Później dorobie do niego zabudowę kempingową i nie muszę przecież ruszać dowodu. Mogę chyba tak jeździć "dstawczym" do końca świata? Będę mógł poruszać sie szybciej, ale o ile większe OC mnie czeka? Czy poza OC i ew. przyjęciem innej bazy w razie obliczania odszkodowania będą jakieś jeszcze różnice?

 

Aaa ... jeszcze jedna sprawa. Czy przy sprowadzaniu z DE samochodu dostawczedo do 3,5 t zarejestrowanego tam jako dostawczy będę muaisł zapłacić akcyzę 18,6% przy silniku większym niż 2000 ccm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sprowadzeniu dostawczego nie płacisz akcyzy .

Ja mam jeszcze ivonę ciężarówkę i mógłbym tak juz zawsze ale przed następnym sezonem zmieniam na specjalny kempingowy z przyczyn opisywanych wyżej .

 

Teraz płacę OC około 600 zł a jak zmienię to jakieś 200 zł mniej . Na CT jest temat z OC kamperów , co chwilę coś się zmienia w różnych TUW i zwyczajnie trzeba szukać najtańszego w danej chwili ...:skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.