Skocz do zawartości

Jaka przyczepa dla mnie?

gaultier89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem Sebastian, mam 23 lata. W wakacje mam ochotę wypożyczyć przyczepkę kempingową i pozwiedzać trochę świata (będą małym jeździłem z rodzicami tak na wakacje i mam sentyment do kempingów ;)). Problem polega na tym, że mam auto osobowe Opel Omega sedan, DMC z hamulcem 1550kg. Poszukuję przyczepy która ma 2 osobne sypialnie. Znalazłem, wydawać by się mogło, idealną wypożyczalnię w Olsztynie (http://www.hobby.olsztyn.pl/#) jednak nie wiem jaki to model przyczepy i czy mogę ją ciągnąć? Poradzicie coś Panowie? Pozdrawiam :)

• Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zobacz w dowodzie rejestracyjnym na pozycję O1 i wszystko będzie jasne. Zestaw do 3500 kg na B powyżej to nikt nie wie bo przepisy mają się zmienić. :niewiem:

Poczytaj np. tu http://www.karawaning.pl/ :hej:

Witam a więc tak, przeczytałem takie dane Twojego auta

Masa auta 1460 kg

DMC 2010 kg

Na kat B możesz ciągnąć przyczepę nie większą jak 1460 kg mimo że na haku masz 1550kg.

I wtedy zmieścisz się do 3.5t

Kategoria B uprawnia do kierowania:

1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
  2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Pozdrawiam.

Edytowane przez TOM3653 (wyświetl historię edycji)

hobby prestige 650 (poza przyczepą z foto nr1) jednoosiowe i że ważą 1200kg. Może tak być?

Obstawiam, że tak być nie może. Hobby prestige 650 nie ma DMC=1200 kg na pewno! Poza tym na jednej osi to nie widziałem.

Inna sprawa, że nie polecam tak dużej przyczepy do tego auta. Znam bardzo dobrze od strony użytkownika silnik 2.0 136 KM w Oplu. Super silnik i jesli nie podepniesz zbyt ciężkiej budy to będziesz podróżował w miarę komfortowo. Do diesla nie porównasz, ale jak na benzynę jest wyjątkowo elastyczny i przyjemny. Masz w papierach 1550 kg, ale przyczepę z hamulcem najazdowym możesz ciągnąć tylko 1510 kg (2010/1,33=1511). Ale wówczas potrzebujesz kat. B+E (to się ma zmienić od stycznia) i dodtkowo via-toll - a to na razie się nie zmieni niestety.

Jak na jeden wyjazd to nie widzę sensu bawić się w via-toll więc wypożycz lepiej przyczepę od DMC rzędu 1200-1300 kg i długości mieszkalnej około 5 metrów. Będziesz miał lżej podczas jazdy i manewrowania niż takim kolosem 650 i auto lepiej to pociągnie. Weź jeszcze koniecznie pod uwagę szerokość przyczepy. Z długościa sobie można poradzić, ale jazda na polskich drogach przyczepą o szerokości np. 2,40 czy 2,45 to słaba przyjemnosć. A wielkie budy 6,5 - 7 metrów długości są też bardzo szerokie. Poszukaj lepiej czegoś rzędu max. 2,20 m na szerokość. Będziesz zadowolony z wakacji, bo się tak nie umęczysz i nie zestresujesz po drodze. Zauważ, że TIR ma 2,44 szerokości. Jesteś pewien, że chcesz tak jechać na wakacje?

Szukając przyczepy zależy mi na 2 osobnych sypialniach, takie znalazłem na tej stronce. Czy mógłby ktoś powiedzieć jaki to model przyczep z tej strony -> http://www.hobby.olsztyn.pl/# ? Rozpozna się po tych zdjęciach?. Pani mówiła że jednoosiowe są i 1200kg, może głupio palnęła tylko o prestige 650?

Czy mógłby ktoś powiedzieć jaki to model przyczep z tej strony -> http://www.hobby.olsztyn.pl/# ? Rozpozna się po tych zdjęciach?. Pani mówiła że jednoosiowe są i 1200kg, może głupio palnęła tylko o prestige 650?

o tym zdjeciu mowisz?

zdj2.jpg

po tym zdjeciu ciezko cokolwiek powiedziec...

med_gallery_7844_2_741418.jpg chociażby o tym, bo z tego co mi mówiła Pani to tylko jedna jest 3 osobowa, reszta 4-5 osobowa. Zauważyłem także, że na forumowej galerii jest chyba wnętrze przyczepy którą jestem zainteresowany

po tym zdjeciu ciezko cokolwiek powiedziec...

a okiem eksperta, taka jednoosiowa to max ile może ważyć? Kurcze musiałbym wiedzieć który użytkownik dodał to prywatne zdjęcie, to doszlibyśmy jaki to model przyczepy...

Edytowane przez gaultier89 (wyświetl historię edycji)

moze wazyc 1200kg srednio cepki z rozmiaru 420-440 maja taka dmc... spytaj sie pani czy podaje MW czy DMC

a tak nawiasem piszac - jesli pisza ze cepka okolo 4,5 metra jest 5 osobowa to wolne zarty...:) no chyba ze 3 osoby to dzieci

moja w katalogach jest niby 5-6 osobowa...owszem spalismy juz kilka razy w 6 osob ale 2 x 2+1... bo 6 doroslych by sobie lokciami zebra polamalo :)

Kurcze musiałbym wiedzieć który użytkownik dodał to prywatne zdjęcie, to doszlibyśmy jaki to model przyczepy...

ten uzytkownik dodal zdjecie: robertj23

wg opisu na profilu to Hobby 535

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)

Masa mocno zależy od wieku przyczepy. Jeśli pierwsza połowa lat 90 to przyczepa 5 metrowa (buda) majaca 4,5 metra wewnątrz może ważyć na pusto od 750 do ok. 900 kg i mieć DMC od 1000 kg do 1200 kg. Ale późniejsze będą z 200 kg cięższe. Oczywiście nie traktuj takich szacunków jakos przesadnie skrupulatnie - tylko dla orientacji. Przyczepa 6,5 metra długa i w miarę nowa może mieć mase własną 1500 kg i DMC rzędu 1800-1900 kg.

Wiele przyczep o długości zabudowy około 5 metrów ma właśnie dwie osobne sypialnie. Często jedna z nich jest zamykana drzwiami przesuwnymi, a druga nie i stanowi wizyalnie całość z kuchnią. Szukaj po protu układu klasycznego z dwiema podkowami. To dość popularny układ i bardzo funkcjonalny. Coś w tym stylu: http://www.campingmr...iecej.php?id=48 Przyczepa około 5m z dwiema podkowami jest naprawdę 4-osobowa, a nie tylko na siłę. Dasz radę obskoczyć urlop.

Domyślam się, że jedziesz w dwie pary (wiek nie sugeruje dużej liczby dzieci). Nastaw się, że nawet przy dwóch sypialniach i zamykanych drzwiach to intymności raczej nie będziecie mieli :calus: . Słychać każdy oddech - nawet spokojny :sleep: a co dopiero przyspieszony :sex:. Lepiej nastaw się na :pub: niż :serce:.

EDIT: omega pociągnie 1325 kg, ale szału nie będzie. Pod górkę na II biegu (mowa o górach w górach).

A jeszcze przypomniał mi się patent na nocne rozdzielenie par mieszanych. Bierzesz przyczepę z jedną zamykaną sypialnią i jedną podkową koło kuchni. Tej drugiej nie rozkładasz wcale jako łóżko i na stałe masz gdzie usiąść i coś zjeść oraz wypić.. Rozstawiasz przedsionek i tam oprócz normalnych gratów przedsionkowych stawiasz namiot np. samorozkładalny 2-osobowy z Decathlonu za 200 zł. W namiocie jedna para śpi i nie ma tam wcale żadnych swoich rzeczy poza drobiazgami. Druga para śpi w przyczepie w zamykanej sypialni. Cały środek przyczepy z toaletą włącznie jest do wspólnego użytku. Na pewno śpiący w namiocie postawionym w przedsionku nie będą mieli zbyt zimno nawet w Polsce w chłodnym sierpniu. A namiot rozłożysz w około 15 s, bo nie musisz żadnych śledzi mocować - sam stoi po podrzuceniu w góre.

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)