Skocz do zawartości

Klimatyzacja vs. Turbo Vent

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zainwestowaniem w klimatyzację, wpierw miała ona iść do cepy teraz do kampera, ale ostatnio ktoś mi powiedział w przelocie że wystarczy mu dobry wentylator w oknie dachowym. I teraz się zastanawiam nad wydajnością takiego rozwiązania jak Fiamma Turbo Vent w oknie dachowym nad łóżkiem. Zalety... działa na 12v i kosztuje ok 800 pln a nie 7000. Dodatkowo nie zajmuje miejsca na dachu które można przeznaczyć na większego solara no i waga urządzenia zdecydowanie mniejsza.

Minusy... no właśnie ... inny rodzaj dużo słabszego chłodzenia, tylko czy aby na pewno?

I tutaj pytanie do Was, ktoś ma i używa takiego rozwiązania?

Klima niby super, ale raz że droga, dwa trzeba mieć podpięcie do 230V no i nie uruchomimy jej na cały dzień bo nas na kempie właściciel zapewne pogoni za zużycie, albo zapłacimy więcej za prąd (spotkałem się już w krajach południowych z dodatkową opłatą za używanie klimy).

Zalety wentylatora w oknie to to że można go puścić na cały dzień i będzie mieszał powietrze i wydmuchiwał to ciepłe z zabudowy na zewnątrz. Producent podaje dość dużą wydajność ale jak to wygląda w rzeczywistości?

Mam jedno i drugie - fakt że oba własnej roboty.

Instalacja klimy (jednostka + rury) kosztowała mnie ok 800zł + własna robocizna.

Wiatrak to coś koło 100zł (średnica 250mm).

Porównania nie ma, wiatrak daje rade jak na dworzu jest max 25C czyli do ok 9:00 :jump:

Potem najwyżej tłoczy ciepłe powietrze do przyczepy. Spać się już nie da.

Klima wystarczy jej 20-40min by w przyczepie (ok 8m2) zapanował miły chłodek, więc całodzienna praca jest zbędna. Zresztą ustawiona na 25C potrzebowała max 2h by słodzić przyczepę i się wyłączyć (na wejściu było 40C).

Jak dla mnie wszędzie gdzie temp za dnia przekracza 30/35C to tylko klima daje rade, na noc czy późny wieczór taki wiatrak może się przydac ale to tylko półśrodek.

'Kluchojady'

Witam!

Jeżeli możesz to napisz jakiej produkcji masz tą klimę, jaki jest jej pobór mocy i czy bezpieczniki na kempingach wytrzymują ???

Bo nie ukrywam ,że coś takiego mi także po głowie chodzi :swiety:.

Jak masz jakieś zdjęcia to bym chętnie coś podpatrzył.:bzik:

Edytowane przez maciek76 (wyświetl historię edycji)

'Kluchojady'

Witam!

Jeżeli możesz to napisz jakiej produkcji masz tą klimę, jaki jest jej pobór mocy i czy bezpieczniki na kempingach wytrzymują ???

Bo nie ukrywam ,że coś takiego mi także po głowie chodzi :swiety:.

Jak masz jakieś zdjęcia to bym chętnie coś podpatrzył.:bzik:

Z bezpiecznikami jeszcze nigdzie problemów nie miałem (PL, CRO, HUN, SK, CZE)

Pobór mocy 800W jak dobrze pamiętam, głośność 54dB

Opis montażu i foty tu: odnośnik

wieczorem i w nocy używam wiatraka w dachu i daje rade, a klima? nie mam, przydała by mi się w kabinie, ale w zabudowie? po co?

Jazda na południe (upały) żeby siedzieć w chłodzie w zabudowie- trochę to bez sensuoslabiony.gif