Skocz do zawartości

Pęknięcie w bakiście

pwtwsw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ma niwielki problem z bakistą. W jej górnej części powstało pęknięcie. Najpawdopodobniej musiał spaść jakiś kamień lub coś innego - ciężkiego. Spowodowało to pęknięcie plastyku przez które do środka dostaje się woda. Wiadomo co dalej, wszystko jest mokre. Czy znacie jakieś sposoby jak to uszczelnić. Można zakleić, tylko jest jeden problem. Od środka (od spodu w bakiście) jest jakiś plastyk, który zasłania to pęknięcie. Nie chcę tej listy rozbierać ponieważ jest ona fabrycznie założona na nitach i dodatkowo przytwierdzona jakimś klejem. Przy rozbieraniu mógłym narobić wiecej szkód. Do opisu daję kilka fotek i czekam na rady w jaki sposób to pękniecie uszczelnić. Oczywyście chodzi mi o taki sposób uszczelnienia, który za bardzo nie będzie widoczny na zewnątrz. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

post-764-0-70576900-1350807740_thumb.jpg

post-764-0-48506300-1350807782_thumb.jpg

post-764-0-85170600-1350807795_thumb.jpg

post-764-0-30813500-1350807811_thumb.jpg

Edytowane przez pwtwsw (wyświetl historię edycji)

Witam, ma niwielki problem z bakistą. W jej górnej części powstało pęknięcie. Najpawdopodobniej musiał spaść jakiś kamień lub coś innego - ciężkiego. Spowodowało to pęknięcie plastyku przez które do środka dostaje się woda. Wiadomo co dalej, wszystko jest mokre. Czy znacie jakieś sposoby jak to uszczelnić. Można zakleić, tylko jest jeden problem. Od środka (od spodu w bakiście) jest jakiś plastyk, który zasłania to pęknięcie. Nie chcę tej listy rozbierać ponieważ jest ona fabrycznie założona na nitach i dodatkowo przytwierdzona jakimś klejem. Przy rozbieraniu mógłym narobić wiecej szkód. Do opisu daję kilka fotek i czekam na rady w jaki sposób to pękniecie uszczelnić. Oczywyście chodzi mi o taki sposób uszczelnienia, który za bardzo nie będzie widoczny na zewnątrz. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Chyba tylko pozostaje zdjąć bakistę dać do klejenia (jeżeli się nie rozpadnie przy zdejmowaniu) i założyć na nowo przy okazji zobaczysz czy pod parapetem nie ma wilgoci. U mnie jak Andrewa zdjął bakistę to okoazało sie że wilgoć jest pod parapetem.

Ale może wystarczy skleić i będzie ok.

Pozdrawiam

Witam

Jeśli nie masz zamiaru wiele rozbierać i masz pewność że za tym pęknięciem nie ma zgnilizny w strukturze ściany i wystarczy skleić widniejące na zdjęciu pęknięcie to:

Oczyść to miejsce powierzchniowo benzyną ekstrakcyjną albo nitro, a samą spoinę podlej którymś z tych rozpuszczalników i przedmuchaj sprężonym powietrzem na mokro kilka razy spoinę . Jeśli nie masz dostępu z drugiej strony to w środek tego pękniętego odcinka wkręć mały wkręt , którym będziesz mógł ten odcinek naciągnąć na swoje miejsce po nałożeniu kleju w spoiny. Później go usuniesz a dziurkę po nim zakleisz.

Do klejenia użyj albo kleju Acryfix 116. albo Cosmofen Plus. Naddatek kleju usuniesz po zaschnięciu ostrym dłutem albo papierem ściernym .

Nie wiem dokładnie z jakiego tworzywa masz ten pęknięty odcinek więc zrób najpierw gdzieś w niewidocznym miejscu bakisty próbkę wiązania w/w klei. Nałóż klej i po zaschnięciu spróbuj go odłupać.

Pozdrawiam

Do tego, co napisał Pasjonat dodam, że końce pęknięć należy nawiercić małym wiertełkiem (fi 3). Zapobiegnie to rozszerzaniu się pęknięć.

Tak, to jest doby pomysł szadok.

Jeszcze dodam coś a-propos testów wiązania kleju. Jak wspominałem nie wiem jaki jest skład tworzywa ale lepszym z wymienionych przeze mnie klei będzie ten , który po odłupaniu próbki będzie wyraźnie wtopiony w tworzywo. Jeśli próbka odskoczy od powierzchni to klej się nie nadaję. Dobrze dobrany klej musi wejść w reakcję z tym tworzywem.( jeśli będzie to czyste PVC to cosmofen plus spełni zadanie , a spoina będzie mocna ) Próbce też trzeba oczywiście dać szansę czyli czysta i zmatowana powierzchnia miejsca klejenia.

W nowszych modelach Hobby bakista jest wykonana z tworzywa, które przypomina PP. Rozpuszczalnik nitro

używałem do mycia całej bakisty, efekt był super, a tworzywo nietknięte. Gdzieś w środku, na elemencie będzie oznaczenie tworzywa z którego jest wykonany. Sprawdź, wtedy łatwiej będzie dobrać klej.

Pogoda już nie ta,jak to się mówi.Więc z klejeniem bądz utwardzeniem się spoiny będą większe niż na wiosnę.Jednak mimo wszystko jeśli przyczepa zimuje na zewnątrz to woda sobie kapie....Ja zrobił bym tak: spinacz biurowy'lekko wyprofilowany tak aby dostać się pod zagięty materiał.Delikatnie przeciągnąć pęknięty kawałek na zewnątrz,jednak trzeba uważać ponieważ materiał nie jest już elastyczny jak latem.Do środka sikaflex i pęknięty element na swoje miejsce.Dobrze by było aby nie usuwać nadmiaru kleju.Zrobił bym to po kilkunastu dniach albo na wiosnę.Ilu czytelników tyle też będzie metod.Wiec do wyboru do koloru.Pozdrawiam sąsiada.

Edytowane przez Wiesiek7476 (wyświetl historię edycji)

W przypadku niefartownego zbiegu uszkodzenia i pogody ( zimno) , można czasem oddalić naprawę ( do cieplejszych dni ) naklejając pas folii samoprzylepnej np 30x30cm na miejsce i okolice uszkodzenia co zabezpieczy przed zaciekaniem wody.

Pogoda już nie ta,jak to się mówi.Więc z klejeniem bądz utwardzeniem się spoiny będą większe niż na wiosnę.Jednak mimo wszystko jeśli przyczepa zimuje na zewnątrz to woda sobie kapie....Ja zrobił bym tak: spinacz biurowy'lekko wyprofilowany tak aby dostać się pod zagięty materiał.Delikatnie przeciągnąć pęknięty kawałek na zewnątrz,jednak trzeba uważać ponieważ materiał nie jest już elastyczny jak latem.Do środka sikaflex i pęknięty element na swoje miejsce.Dobrze by było aby nie usuwać nadmiaru kleju.Zrobił bym to po kilkunastu dniach albo na wiosnę.Ilu czytelników tyle też będzie metod.Wiec do wyboru do koloru.Pozdrawiam sąsiada.