Skocz do zawartości

Adria Optima 485TL '91

andrewife

Rekomendowane odpowiedzi

3 miesiące szukałem cepki i chyba kilkaset przejrzanych ogłoszeń w Polsce i za granicą. Ok. 10 przyczep oglądałem osobiście u osób prywatnych i komisach. Była angielka, Hobby, Dethleffs, Knaus... i jedna Adria, która sporo tańsza od wszystkich poprzedników za to okazała się sucha jak wiór (zakupiłem nawet miernik wilgotności), całkiem ładna na zewnątrz i wewnątrz i w/g mnie nie ustępująca jakościowo produktom niemieckim. W środku wszystko działa: okna, roletki, moskitierki, drzwiczki, szafeczki, lodówka na 230V. Mebelki w dobrym stanie, pokrycie poduch także. Co więcej posiada zaczep stabilizowany AKS 1300 oraz przedsionek Gerjak, który co prawda pierwsze lata młodości ma za sobą ale po lekkich poprawkach powinien jeszcze kilka lat posłużyć. Poprzedni właściciel nie używał w ogóle gazu, ale po próbie odpalenia kuchenka zadziałała i Truma też. W lodówce nie działa piezo więc nie próbowaliśmy ale myślę, że wymiana nie będzie problemem - zakładam, że i tak zrobię przegląd instalacji gazowej i pewnie dysze trzeba będzie przeczyścić z nagaru

W łazience jest umywalka z wyciąganym prysznicem, brodzik z odpływem, zbiornik 40l jest pod łóżkiem z wlewem z zewnątrz.

Z ciekawostek, po tylnej ścianie widać, że przyczepa posiadała bagażnik rowerowy - została z niego dolna podpórka i śruby w górnej listwie. Pewnie jakiś genialny handlarz po sprowadzeniu zhandlował bagażnik osobno oslabiony.gif.

Planowane modyfikacje i poprawki:

- sprawdzić jak uruchomić instalację wewnątrz na 12V

- zastanawiam się na wbudowaniem toalety kasetowej - miejsce w tym modelu jest na nią przygotowane

- wymiana zużytych okładzin do stabilizatora

Poniżej parę zdjęć na szybko:

post-2252-0-92776000-1349641373_thumb.jpgpost-2252-0-57427000-1349641758_thumb.jpgpost-2252-0-99872500-1349641814_thumb.jpg

post-2252-0-49236000-1349641696_thumb.jpgpost-2252-0-24268500-1349641640_thumb.jpgpost-2252-0-86857200-1349641572_thumb.jpg

Edytowane przez andrewife (wyświetl historię edycji)

Gratuluję zakupu. Jak to miło jak stoi nowa budka koło domu... Ale by sobie człowiek gdzieś pojechałsciana.gif ...nosi, nosituptup.gif

My też kiedyś mieliśmy taką Adrię tylko dużo mniejszy model. Świetnie ją wspominamy. Była bardzo prosta w konstrukcji i świetnie się zachowywała na drodze, pomimo braku stabilizatora. Życzę wielu udanych kilometrów.

Pozdrawiam

Kajtek

Gratulacje!

Powiedz jeszcze tak apropo jaki miernik kupiłeś, no i jakieś opinie na temat użytkowania. Czy np. wskazał Ci w którejś z przyczep miejsca które wizualnie były ok, a miernik pokazywał że w ścianie jest wilgoć.

Gratulacje!

Powiedz jeszcze tak apropo jaki miernik kupiłeś, no i jakieś opinie na temat użytkowania. Czy np. wskazał Ci w którejś z przyczep miejsca które wizualnie były ok, a miernik pokazywał że w ścianie jest wilgoć.

Kupiłem bezinwazyjny Voltcraft z Conrad'a (ok 300 PLN):

MF-100 bo był polecany na niemieckim forum caravaningowym :

http://www.wohnmobil...e/w-t34471.html

oraz miał dobre opinie na conrad.de:

http://www.conrad.de...aet-0-100-Digit

W conrad.pl co jakiś czas są obniżki 10-15% na wszystko. Warto też zapisać się na newsletter.

Niestety nie zbadałem nim jeszcze żadnej zgniłej przyczepki... moja Adria była pierwsza 270635636-JUMP2.gif Za to w budynku, w którym mieszkam obleciałem wszystkie ściany i drzwi garażowe (drewniane). Bezproblemowo wskazuje miejsca gdzie wilgoś podciągnęła od podłoża albo gdze deski nasiąknęły od wilgoci. Szkoda, że wcześniej go nie kupiłem bo miałbym na czym sprawdzać devil.gif

W mojej Adrii na ścianach i suficie odczyt był od 12 do 15 jednostek (%?)

Z minusów :

- nadaje się raczej tylko do metody porównawczej

- głowicę trzeba trzymać ok min. 10 cm od narożnika bo zawyża pomiar od sąsiedniej ściany

- metalowe elementy (łaczenia) konstrukcji także zakłócają (podbijają) wynik

Z plusów:

- w miarę tani w porównaniu do innych

- nie jest inwazyjny

- działa grinser006.gif