Skocz do zawartości

Zdejmować koła na zime czy nie? Wiata

COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie!

Mam pytanko odnośnie kół w cepce czy je zdejmować na zimę czy wystarczy podnieść na nóżkach. Moje cepka stoi pod wiatą (foto niżej) Wiata już za parę dni dostanie jeszcze ściany z balchy trapezowej.

Druga sprawa czy zatykacie otwory wnetylacyjne w pojemnikach pod kanapami? Poduszki mam juz schowane w domu ale zastanawiam się co z wywietrznikami.

post-10109-0-93957100-1349594938_thumb.jpg

Jeśli na wiosnę chcesz mieć zajęcie przy przyczepce to na pewno zdjęcie kół będzie dobrym pomysłem. :lol:

Ja co roku trzymam przyczepkę na kołach i na kółku manewrowym i nic się nie dzieje. Konstrukcja przyczepy przecież opiera się na tych trzech punktach. Podpory są po to byś nie czuł się jak na łodzi. Otworów wentylacyjnych też nie zakrywam aby powietrze sobie krążyło. Wkładam jedynie takie gęściejsze siatki aby nic się nie przedostało i to samo robię z odpływem wody. Mało tego jak zimuję przyczepkę to jeszcze rozszczelniam okna.

Gdybyś miał czas to na forum jest taki temat odnośnie zimowania przyczepki

:] Linka do zimowania przyczepki wszystko wyjaśnił:-) Mam troche mniej roboty na inne prace przy cepce :dzieki: . Koła zostają na miejscu a wywietrzniki zostawie tak jak są bo mają dość gęstą kratkę. No więc byle do wiosny :]

WItam.

Gumowe resory w osiach w obecnych przyczepach nie są tak długowieczne jaki poprzednie rozwiązania ze stalowych piór (nie mylić z klasycznym resorem piórowym)

Z tego powodu uważam że dłuższe trzymanie przyczepy na kołach np. zimowanie niepotrzebnie nadwyręża owe gumy w "osi skrętnej"

Pozostawienie przyczepy bez kół tylko na samych podporach też nie jest dobrym rozwiązaniem.

Uważam że najlepiej jest postawić przyczepę na kobyłkach - klockach podpierając je pod samą oś jak najbliżej krzyżowania się z podłużnicami ramy i w tym miejscu waga całej przyczepy powinna być przeniesiona na podłoże, a podpory oraz kółko manewrowe rozstawione wyłącznie dla ustabilizowania .

Całość podniesiona tak by koła można było swobodnie obracać.

W tak ustawionej cepce unikniemy niepotrzebnego obciążania w/w gum resorów oraz odkształcania się ramy w czasie spoczywania cepy na samych podporach.

Otwory wentylacyjne jeśli mają siateczki to Ok ale pamiętajmy o odpływach i kominach tamtędy też robactwo lubi sobie wejść więc umywalki ,zlewy, brodziki prysznica warto zakryć choćby szmatką a na kominki np. reklamówka spięta gumką.

Zaczep na dyszli wraz z mechanizmem najazdu warto osłonić przed deszczem / śniegiem jakimś pokrowcem -workiem.

W przypadku opatulania cepy plandeką trzeba pamiętać o zabezpieczeniu szyb przed szorowaniem plandeki . Najlepiej okleić samoprzylepną folią transportową.

Pozdrawiam.

>>>>>>> TU <<<<<<<< Tak dla zobrazowania na dole strony jest mały gif przedstawiający przekrój osi i gum , o których piszę wyżej .

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)