Skocz do zawartości

Przepływowy podgzrewacz wody


jarecki69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów , nie jestem mocno wtajemniczony w funkcjonowanie poszczególnych podzespołów kampingu i tak się zastanawiam nad pewnym usprawnieniem. Otóż mam w swojej cepce brodzik , nie mam natomiast prysznica a co najgorsze , ciepłej wody. Moje pytanie brzmi : czy możliwe jest zamontowanie zwykłego elektrycznego na 230V przepływowego podgrzewacza wody w kampingu? . Chciałem w ten sposób zainstalować ciepłą wodę, dokupiłbym kran z baterią łazienkową i mógłbym korzystać z prysznica . Co Wy na to , koledzy? Z góry proszę o wyrozumiałość :narcyz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów , nie jestem mocno wtajemniczony w funkcjonowanie poszczególnych podzespołów kampingu i tak się zastanawiam nad pewnym usprawnieniem. Otóż mam w swojej cepce brodzik , nie mam natomiast prysznica a co najgorsze , ciepłej wody. Moje pytanie brzmi : czy możliwe jest zamontowanie zwykłego elektrycznego na 230V przepływowego podgrzewacza wody w kampingu? . Chciałem w ten sposób zainstalować ciepłą wodę, dokupiłbym kran z baterią łazienkową i mógłbym korzystać z prysznica . Co Wy na to , koledzy? Z góry proszę o wyrozumiałość :narcyz:

 

przepływowy ogrzewacz potrzebuje dość dużą ilość prądu, a z tym bywa kiepsko nawet na dobrych kempingach

lepiej zainstalować jakiś bojler który ma słabszą grzałkę

 

co do kranu, zależy jaką masz instalacje, bo spora część instalacji w przyczepach wymaga kranów z włącznikiem pompki

i zwykły domowy kran się nie nadaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowany w bakiście taki:

STIEBELELELTRON

med_gallery_5296_353_27929.jpg

Nie wywala bezpieczników nawet na podłych kampingach (ze stara instalacją).

Co ważne - bezciśnieniowy więc ciągnie wodę ze zbiornika a nie musi z sieci.

Zakres temperatur - do 85 stopni, wymaga przeróbki instalacji wodnej - pociągniecie węży pod ciepłą wodę i zmiany kranów na ciepła/zimna.

Sprawdzony w warunkach bojowych - codziennie ryło ogolone bo skoro "jest ciepła woda" to musisz jakoś wygladać :D

Koszt niewielki a radocha jak talala.

Edytowane przez GregorY (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowany w bakiście taki:

STIEBELELELTRON

Nie wywala bezpieczników nawet na podłych kampingach (ze stara instalacją).

Co ważne - bezciśnieniowy więc ciągnie wodę ze zbiornika a nie musi z sieci.

Zakres temperatur - do 85 stopni, wymaga przeróbki instalacji wodnej - pociągniecie węży pod ciepłą wodę i zmiany kranów na ciepła/zimna.

Sprawdzony w warunkach bojowych - codziennie ryło ogolone bo skoro "jest ciepła woda" to musisz jakoś wygladać :D

Koszt niewielki a radocha jak talala.

 

ale to nie jest przepływowy, a pojemnościowy, o tym właśnie pisałem bo sam mam taki, z tym że mój ma 1200W :)

(specjalnie szukałem takiego słabszego)

 

przepływowe mają po 4-4.5kW !

http://allegro.pl/przeplywowy-ogrzewacz-wody-dafi-nyple-4-5-kw-i2685481873.html

i tu już może być problem, a raczej na pewno będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ Konrad - masz rację - przecież Jarecki prosił o wyrozumiałośćw tym temacie.

Skoro najpierw zasugerowałeś, że przepływowy nie jest dobrym rozwiązaniem z oczywistych względów - podsunąłem inne rownież w miarę tanie.

Co nasz kolega wybierze - poinfomruje nas pewnie o tym.

Tak czy siak wspólnym mianownikiem bedzie konieczność dobudowy części instalacji wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak wspólnym mianownikiem bedzie konieczność dobudowy części instalacji wodnej.

 

:yes: niestety dość drogim, a tu już nie ma jak "obejść"

jeden kran to ok 100zł, a pasuje wymienić dwa

resztę (rurki, trójniki itp) to już można kombinować i szukać w marketach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Konrad, że napisałeś o tym, ale powtórzę, żeby było czytelne dla kolejnych pytających - ogrzewacz przepływowy zakładany jest w instalacjach ciśnieniowych i wymaga odpowiedniego ciśnienia wody, żeby się uruchomić. O ile nie miałem do czynienia z instalacjami ciśnieniowymi, o tyle nie przypuszczam, żeby jakakolwiek taka instalacja w przyczepie posiadała odpowiednie ciśnienie wody, które by pozwoliło na uruchomienie ogrzewacza przepływowego. Tak więc to + wymagania prądowe, o których pisałeś - wykluczają zastosowanie takiego urządzeniaw przyczepie. Natomiast, jeśli ktoś kiedyś wymyśli urządzenie przepływowe na niższe ciśnienie, które zadowoli się prądem rzędu 5A na 230V - to czemu nie? Jednak w takim wypadku będzie trzeba wybierać - czy grzejemy w przyczepie prądem, czy się myjemy w ciepłej wodzie, bo razem obydwa nie zadziałają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się zdaje , że przepływowy nie potrzebuje instalacji ciśnieniowej jak sugeruje Kolega wyżej , ale odpowiedniej wydajności przepływu wody , byle co nie załączy grzałki a pompki turystyczne , montowane w kamperach czy cepkach to dla ogrzewacza przepływowego jest własnie byle czym ... za mała wydajność .

 

 

 

Biorąc to pod uwagę trzeba by zainstalować w cepie odpowiednio wydajną pompę a co za tym idzie i odpowiednio duży zbiornik czystej wody bo inaczej odpowiednia pompa w mig wypompuje wodę jaką mamy do dyspozycji i kółko się zamyka ...

 

Jeśli w cepie masz instalację ciśnieniową , przystosowaną do centralnego podłączenia pod kran na kempingu ( oczywiście odbiór szarej też centralnie do ścieków ) to przepływowy ( taki typowy o którym myślisz , montowany w domach ) będzie działał jak trzeba .... zresztą na każdej przepływówce jest tabliczka z wymaganiami minimalnymi , zgraj z tym co cepa wytrzyma i może się ciepło w kranie zadzieje ...:skromny:

Edytowane przez Kogut69 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... jak pisałem, nie miałem do czynienia z instalacjami ciśnieniowymi w przyczepkach. Jednak jeśli chodzi o przepływ odpowiedni, to uzyskuje się go odpowiednim ciśnieniem, prawda? W każdym bądź razie chodzi o parametry, których raczej w przyczepkach się nie stosuje. Z tego, co wiem, to podłączenia do wody z zewnątrz mają na wejściu również redukcję ciśnienia do takiego, jakie stosuje się w przyczepce. Wiem, kolega pytający będzie chciał zrobić remont w przyczepce i może dostosować instalację w przyczepie do wymagań, tylko czy to na pewno dobre rozwiązanie? Dlatego piszę, że raczej to rozwiązanie jest wykluczone. Czysto teoretycznie, myślę że możemy nawet pokusić się o kombinację z przepływowym podgrzewaczem zasilanym na 400V, ale raczej do przyczepy się to nie nadaje. Czy nie można? Można, ale nie jest to raczej wskazane, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów , nie jestem mocno wtajemniczony w funkcjonowanie poszczególnych podzespołów kampingu i tak się zastanawiam nad pewnym usprawnieniem. Otóż mam w swojej cepce brodzik , nie mam natomiast prysznica a co najgorsze , ciepłej wody. Moje pytanie brzmi : czy możliwe jest zamontowanie zwykłego elektrycznego na 230V przepływowego podgrzewacza wody w kampingu? . Chciałem w ten sposób zainstalować ciepłą wodę, dokupiłbym kran z baterią łazienkową i mógłbym korzystać z prysznica . Co Wy na to , koledzy? Z góry proszę o wyrozumiałość :narcyz:

 

 

nie wypowiadam się w kwesti przepływowego pdgrzewacza wody bo tam gdzie bywam nie ma pradu niemniej jednak zabiorę głos w sprawie prozaicznej ale ...... do zeczy posiadajac brodzik myjesz nogi ale prysznic ??? proponuje dla rozwagi pokusić sie o zdemontowanie brodzika i zobatrzyć jak to jest uszczelnione !!!! woda bedzie spływać nieszczelnościami po podłodze pod brodzikiem i doprowadzi do zgnilizny !!!! produceńci bardzo czesto łączą pod brodzikiem wykładzinę moze warto o tym pomysleć bo pod spodem paskudnie długo schnie i z biegiem czasu zaczyna śmierdzieć i gnić a potem to tylko :klnie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Konrad, że napisałeś o tym, ale powtórzę, żeby było czytelne dla kolejnych pytających - ogrzewacz przepływowy zakładany jest w instalacjach ciśnieniowych i wymaga odpowiedniego ciśnienia wody, żeby się uruchomić. O ile nie miałem do czynienia z instalacjami ciśnieniowymi, o tyle nie przypuszczam, żeby jakakolwiek taka instalacja w przyczepie posiadała odpowiednie ciśnienie wody, które by pozwoliło na uruchomienie ogrzewacza przepływowego. Tak więc to + wymagania prądowe, o których pisałeś - wykluczają zastosowanie takiego urządzeniaw przyczepie. Natomiast, jeśli ktoś kiedyś wymyśli urządzenie przepływowe na niższe ciśnienie, które zadowoli się prądem rzędu 5A na 230V - to czemu nie? Jednak w takim wypadku będzie trzeba wybierać - czy grzejemy w przyczepie prądem, czy się myjemy w ciepłej wodzie, bo razem obydwa nie zadziałają ;)

 

Zgadzam się z tym co piszesz ale nie ma rzeczy niemożliwych. Jakieś 10 lat temu w jednej z pierwszych przyczep zamontowałem przepływowy podgrzewacz wody o mocy o ile pamiętam nie przekraczającej 3kW. Przerobiłem go prostym sposobem (dokładając podkładkę na włączniku ciśnieniowym) aby załączał się przy ciśnieniu wody podawanym przez pompkę i dołożyłem w dostępnym miejscu włącznik wyłączający podgrzewacz kiedy chciałem mieć zimną wodę. Używałem go przez 2 lata i sprzedałem z przyczepą w której pracował jeszcze przez kilka lat. Później straciłem z nią kontakt.

Ostatnio szukałem w sklepach podgrzewaczy o podobnej mocy i nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu kiedyś gdzieś na forum pisałem, jak rozwiązałem problem ciepłej wody w starej przyczepie. Do zbiornika na wodę dołożyłem grzałkę która jest używana do grzana kaloryferów łazienkowych. Grzałki te są przeważnie z termostatem więc można było ustawić temp wody na odpowiednią i wtedy zimna nie była potrzebna, dodatkowa zaleta nie trzeba dorabiać dodatkowej instalacji. Minus taki że nie ma stricte zimnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałbym robić przeróbkę, to uważam, że warto pokusić się o pełną instalcję z ciepłą i zimną wodą. Dlaczego? Ano dlatego, że jak podgrzeję ciepłą wodę do temperatury, gdzie do użycia bezpośredniego muszę ją mieszać z zimną, to na dłużej mi ciepłej wody wystarczy, a równocześnie w wodzie nie będzie tendencji do rozwoju groźnych, szkodliwych drobnoustrojów. Owszem - wydatek zdecydowanie większy, ale i efekty lepsze. No i zdrowsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałbym robić przeróbkę, to uważam, że warto pokusić się o pełną instalcję z ciepłą i zimną wodą. Dlaczego? Ano dlatego, że jak podgrzeję ciepłą wodę do temperatury, gdzie do użycia bezpośredniego muszę ją mieszać z zimną, to na dłużej mi ciepłej wody wystarczy, a równocześnie w wodzie nie będzie tendencji do rozwoju groźnych, szkodliwych drobnoustrojów. Owszem - wydatek zdecydowanie większy, ale i efekty lepsze. No i zdrowsze rozwiązanie.

 

widzisz wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć, ja np nie używam prysznica w przyczepce,

a wodę ciepłą chciałem mieć, bo w jesienne poranki to nawet zęby ciężko umyć jak woda ma kilka stopni (mam zasobnik w kufrze)

 

i do takich celów to w sumie Bartka pomysł jest zupełnie wystarczający (ew zwykła grzałka akwariowa)

bakterie ? wodę spuszczasz po weekendzie więc raczej na bakterie nie ma co liczyć

w wakacje co jakiś czas zlać wodę do zera i też problemu nie będzie

a rozwiązanie tanie i działa

 

jeśli chcemy czegoś więcej to zaczynają się schody, bojler, dorobienie instalacj ciepłej wody, krany ...

to już koszt kilkukrotnie wyższy niż w/w rozwiązanie z grzałką

 

więc wszystko zależy

 

gdybym miał zbiornik w śordku przczyczepki to chyba zastosował bym rozwiązanie z grzałką

na razie szukam rozwiązania niezależnego od 12V i nie kosztującego 1000zł ;)

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Konrad tak jak piszesz, czasami zęby nawet ciężko umyć jak woda zamarza w kranie :-), a wody użytkowej nie używam do celów spożywczych zresztą u nas zużycie wody zawsze wychodzi takie że tak bakteria to nie zdążyła by się tam rozwinąć :-) 100l na weekend wychodzi jako takie optimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.