Skocz do zawartości

podłączenie listwy led

smerf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początek chciałam się przywitać gdyż jestem nowa na tym forum a już skorzystałam z Waszych rad. :)

Kupiliśmy starą - nową :) przyczepkę i jak na razie ją pucujemy i zapoznajemy się co i jak. :) Jest to nie ta ale taka przyczepa http://pictures.trad...0AFBFA4C00C.jpg

Naczytałam się wiele wątków z tego forum i w końcu mam dość mętlik w głowie odnośnie elektryki a konkretnie oświetlenia wewnątrz.

Poprzedni właściciel wstawił do niej dodatkowy akumulator 50 Ah który znajduje się w bagażniku na zaczepie a którym to zastąpił akumulator z UPS który znajduje się w przyczepce pod zlewem.

Kabel od klem akumulatora jest doprowadzony do UPS - ten czarny na zdjęciu

http://www.fotosik.p...6d9683fd9e.html

W związku z tym mam pytanie czy mogłabym z tego kabla wziąć prąd i podłączyć do niego pasek ledów który chcę zamontować nad kuchenką i zlewem i czy coś trzeba po drodze montować bo naczytałam się o urządzeniach zapobiegających rozładowaniu akumulatora - czego pewnie nie mam - chyba że UPS spełnia to zadanie, o stabilizatorach prądu itd

Na razie jestem uzależniona ze światłem od podłączenia się do auta - świeci wtedy 1 lampka nad kuchenką ) albo od 220 V bo cała reszta oświetlenia i gniazdek jest na 220 V.

Jest jeszcze lampka na gaz ale tej jeszcze nie próbowałam nawet zapalić.

Kupiłam awaryjnie 3 lampki led na akumulatorki AA ale przydałoby się jedno światło z akumulatora który jest w przyczepie.

W przyczepce działa na ten dodatkowy akumulator jedynie pompka do wody i jest wyjście z UPS na gniazdko 220 V niby do lodówki ale po tym co przeczytałam na forum to pewnie ten akumulator nie długo zasilałby tą lodówkę która jest właśnie na 220 V a czas naładowania tego akumulatora ( jak przyczepa podłączona do 220 V ) pewnie trwałby wieki.

Wiem że są już wątki na podobny temat ale są tam schematy z których niewiele rozumie :( Nie chcę ingerować w elektrykę a jedynie podłączyć z 1 m ledów.

Ten zasilacz UPS pewnie działa jako przetwornica w obecnym układzie i zasila "coś " lub całą przyczepę z 230V mając powiększony akumulator( a co za tym idzie powiększony czas podtrzymania) do 50Ah.

APC 500Va ma około 350W więc to jest jego ograniczenie.Niestety zasilacze awaryjne to nie przetwornice i szczególnie takie małe nie mogą pracować z akumulatorów zbyt długo. Producent nie przewidział kilkugodzinnej pracy z baterii...

Może nie chodziło autorowi o zasilanie lodówki( bo to bez sensu) tylko o zasilenie przyczepy od strony 230V wtedy z UPS-a wszystko by chodziło w przyczepie?

Ledy podepnij pod wyjście 12V z zasilacza przyczepy.

Pozdrawiam.

Z każdego akumulatora można zasilać diody - nawet lepiej dla akumulatora bo pobierają znacznie mniejszy prąd niż żarówki- po drodze z akumulatora zamontować trzeba bezpiecznik i wyłącznik i gotowe. Z zasilaniem lodówki z akumulatora zapomnij nawet przez UPS. Przy niewielkiej przeróbce instalacji w przyczepie można ładować ten akumulator z alternatora. Naładowany akumulator powinien wystarczyć na tydzień używania oświetlenia LED i obsłużyć pompki.

Dzięki za odzew. No właśnie, poprzedni właściciel ponieważ nie miał innej lodówki tylko na 220 V więc wstawił ten UPS i do niego była podpięta lodówka ale na pewno jak piszecie nie zdawało mu to egzaminu.

Jest do tego UPS podłączony przedłużacz z 2 gniazdkami gdzie wychodzi właśnie 220 V i do jednego z nich była podpięta lodówka. My mamy jakąś lodówkę na gaz i 12 V i zaniosłam do sprawdzenia czy działać będzie. Może się uda ją na gaz używać. :)

Ed

bezpiecznik na 1 kablu włączyć ? minusowym czy plusowym ? bo że wyłącznik to zrozumiałe :) No i jaki mocny bezpiecznik ? Rozumiem że może być taki od auta.

Poszukam na forum bo chyba już gdzieś widziałam co zrobić żeby ten akumulator przyczepkowy ładować w trakcie jazdy z alternatora.

Tak że na razie zrobię jakieś oświetlenie.

bezpiecznik na 1 kablu włączyć ? minusowym czy plusowym ? bo że wyłącznik to zrozumiałe :) No i jaki mocny bezpiecznik ? Rozumiem że może być taki od auta.

Bezpiecznik na "+" ledy mają minimalny pobór prądu więc bezpiecznik o małej wartości. Jeżeli nie będzie ich zbyt dużo to myślę, że 0,5 A w zupełności wystarczy :hej:

Oczywiście bezpiecznik na plusie a jego wartość to ok 1 A (taśma o dł. 1 m zgłasza zapotrzebowanie na 4,8 W to daje 0,4 A przy napięciu 12V, Z reguły napięcie na akumulatorze jest trochę wyższe więc bezpiecznik 1 A będzie z naddatkiem, jeżeli znajdziesz taki na 0,75 A to będzie w sam raz. Były takie szklane rurkowe. Jeżeli chcesz ładować akumulator w przyczepie w czasie jazdy to musisz pociagnąć przez samochód dodatkowe przewody o przekroju co najmniej 4 mm2 zarówno plus i minus najlepiej z akumulatora samochodu a w przyczepie zastosować diodę aby odcinała CI akumulator samochodowy od przyczepy na postoju. Sam takie schematy zamieszczałem na Forum, poszukaj a jak nie znajdziesz napisz to CI podeślę

Ok - jutro podziałam :)Mam jeszcze jedną wątpliwość odnośnie podłączenia tego akumulatora - od klem do UPS - Kable to cienka linka. Widać na zdjęciu z 1 posta. To jest ten czarny kabel obok białego, łączą się na kostce.

Jakiej minimalnej grubości powinien być ten kabel żeby było bezpiecznie ? czy nie jest on za cienki ?

W aucie są grubsze kable. :)

Edytowane przez smerf (wyświetl historię edycji)

Wszystko zależy od tego jaki prąd chcesz pobierać z akumulatora. Myślę, że linka o przekroju 2,5 mm2 wystarczy. Jeszcze jedna ważna sprawa na przewodzie "+" z akumulatora do odbiorników musisz dać bezpiecznik jego wartość będzie zależała od prądu pobieranego taki 2 - 3 A powinien wystarczyć. W instalacji samochodowej masz za cienkie przewody by je wykorzystać do podłączenia akumulatora przyczepy. Kable od klem do UPS musisz dać o przekroju co najmniej 4 mm2 .

...

Jakiej minimalnej grubości powinien być ten kabel żeby było bezpiecznie ? czy nie jest on za cienki ?

W aucie są grubsze kable. :)

Czyli w zasadzie sam sobie odpowiedziałeś, ja bym dał przewód nie cieńszy niż ten który wychodzi z płytki UPS-a, myślę że co najmniej 4mm2. Nie zapomnij zastosować bezpiecznik zaraz przy klemie + aku (5-10A). Akumulator jest sporym źródłem prądu i w razie zwarcia przewody mogą doprowadzić do zapłonu przyczepy czego nie życzę.

Ok, czyli dobrze myślę że ten kabel jest za cienki - na pewno 4 mm2 przekroju nie ma bo to zwykły kabel prawie jak do radia :( więc go wymienię.

Jeszcze jedna ważna sprawa na przewodzie "+" z akumulatora do odbiorników musisz dać bezpiecznik jego wartość będzie zależała od prądu pobieranego taki 2 - 3 A powinien wystarczyć.

mam rozumieć w ten sposób że daję bezpiecznik za akumulatorem na przewodzie od klemy + np 3 A albo jak pisze

AKISSJG user_popup.png nawet mocniejszy 5 A

( będzie to na kablu + między akumulatorem a UPS ) a później jeszcze jeden bezpiecznik przed ledami na + 0,75 - 1 A. ?

Chcę mieć pewność że nic nie pokręcę :)

Dzięki za cierpliwą pomoc :)

Edytowane przez smerf (wyświetl historię edycji)

Kolego bezpieczniki stosuje się w celu ochrony obwodu i/lub odbiornika i montuje się je jak najbliżej źródła prądu. Jeżeli źródłem jest aku to bezpiecznik jest przy nim a w tym przypadku, wcale nie bezsensownym byłoby zastosować zabezpieczenie zarówno przy aku jak i UPS. Natomiast oświetlenie LED zabezpieczyć zaraz za miejscem wpięcia się w obwód główny (prądowy). A czy go wyprowadzisz z aku czy z "szyny" prądowej to wybacz, ale nie jesteśmy jasnowidzami i tu jest nam trudno podać konkretne rozwiązanie. Dlatego myślę że dość jasno opisałem zasadę zabezpieczeń.

Ok, czyli dobrze myślę że ten kabel jest za cienki - na pewno 4 mm2 przekroju nie ma bo to zwykły kabel prawie jak do radia :( więc go wymienię.

mam rozumieć w ten sposób że daję bezpiecznik za akumulatorem na przewodzie od klemy + np 3 A albo jak pisze

AKISSJG user_popup.png nawet mocniejszy 5 A

( będzie to na kablu + między akumulatorem a UPS ) a później jeszcze jeden bezpiecznik przed ledami na + 0,75 - 1 A. ?

Chcę mieć pewność że nic nie pokręcę :)

Dzięki za cierpliwą pomoc :)

Witam,

Zastosuj tylko bezpiecznik na ledach tak jak koledzy Ci poradzili;)

Co do bezpiecznika na + akumulatora to wartość 3A jest zdecydowanie za mała... 30A powinno wystarczyć ;)

W zasadzie to na płycie głównej masz tam dwa bezpieczniki od razu od wejścia przewodów na płytę UPS-a oba są 30A.

To zabezpieczenie które doradzono Ci aby zamontować przy + klemie akumulatora służy tylko temu aby nie doszło do jakiegoś niekontrolowanego przetarcia przewodu "-" oraz przewodu "+" i połączenia się ich bo wtedy grozi to pożarem. Sami oceńcie czy jest to wielce prawdopodobne.

Pozdrawiam.