Skocz do zawartości

Oyster Digital - jak podłączyć drugi tuner

bartosz_b

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Mam na kamperze satelite Oyster Digitall (już tam była jak go kupiłem), bez problemu wyszukuje on kanały na Astrze i je uruchamia, ale ma ona dodatkowe wyjście na drugi tuner. Więc podłączam tuner N na kartę (dokładnie Opticom) i na nim niestety wogóle nie ma sygnału.

Może ktoś z Was ma do takiej satki podłączony drugi tuner i z niego korzysta?

Ściągnąłem sobie instrukcje obsługi ale tam jest tylko nadmienione że można podłączyć na tym wyjściu drugi tuner i nic więcej.

Darek wiem ze nka dziala na hotbirdzie ale ten tuner co mam pokazuje sile sygnalu na roznych transponderach no i przy astrze nie pokazuje sygnalu na hotbirdzie niestety tez nie

Darek wiem ze nka dziala na hotbirdzie ale ten tuner co mam pokazuje sile sygnalu na roznych transponderach no i przy astrze nie pokazuje sygnalu na hotbirdzie niestety tez nie

Te drugie wyjście może obsługiwać pasmo naziemne, mimo że złącze jest identyczne.

Podłącz N pod główne wyjście i sprawdź czy będzie to latać na hotbirdzie. Jak nie, to od Astry lekko przekręć maszt z anteną w prawo, (zgodnie z ruchem słońca - jeśli ustawianie masz ręczne) około 6 stopni. W N być może jest funkcja dźwiękowej sygnalizacji poziomu sygnału

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)

Możesz zrobić taki numer; Na kablu między konwerterem, a tunerem umieść trójnik z separacją składowej stałej i wtedy naprowadzanie na satelitę odbędzie się z bazowego zestawu bez możliwości zmiany polaryzacji /H na V/ tą możliwość zmiany przejmie tuner nr 2 włączony na linię nieseparowaną. Po ustawieniu satelity można będzie pozycjoner / pierwszy tuner/ wyłączyć. Takie rozwiązanie może nie najbardziej eleganckie, ale proste w realizacji gwarantuje nieuszkodzenie żadnego z tunerów i poprawną pracę zestawu. Więcej chętnie Ci pomogę ale dopiero po pierwszym października. Separator-trójnik kupisz w każdym sklepie z antenami TV jest używany między innymi do podłączania anten na budynkach w sytuacji kiedy jedna z nich ma wzmacniacz wewn. i potrzebuje zasilanie, a pozostałe nie.

No nie ukrywam że teraz mnie zabiłeś "trójnik z separacją składowej stałej " :-) ale to sobie poszukam, powiedz mi jeszcze tylko czy jak nie wyłącze tunera naprowadzającego to wtedy ten drugi tez będzie działał? Bo wyłączenie tego tunera naprowadzającego powoduje że antena się składa i chowa na dachu.

Jeszcze nasuwa mi się mniej łatwe w realizacji rozwiązanie zamontować podwójny konwerter w antenie. Rozwiązanie tanie, ale wiąże się z położeniem drugiego przewodu między konwerterem,a drugim tunerem. Do obu moich powyższych rozwiązań elementy znajdziesz na allegro w dziale sat.

Jeszcze nasuwa mi się mniej łatwe w realizacji rozwiązanie zamontować podwójny konwerter w antenie. Rozwiązanie tanie, ale wiąże się z położeniem drugiego przewodu między konwerterem,a drugim tunerem. Do obu moich powyższych rozwiązań elementy znajdziesz na allegro w dziale sat.

No to w zasadzie najlepsze rozwiązanie i nie byłoby problemu z przełożeniem kabla bo w dachu mam wpusty, ale antena jest panelowa i nie mam pojęcia jak tam dojść do konwertera żeby zamontować twin-a w miejsce aktualnego.

Chyba wpierw spróbuje z tym rozdzielaczem sygnału.

Powiedz mi jeszcze, czy ten trójnik sygnałowy o którym pisałeś to coś takiego:

post-5526-0-81731600-1348131404_thumb.jpg

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)

Tak miałem na myśli takie rozwiązanie, ale w tym wypadku nie ma separatora składowej stałej. Tłumacząc po polsku każdy z tunerów będzie zasilał konwerter i nastąpi konflikt między nimi mogący doprowadzić do ich uszkodzenia. do tego trójnika trzeba dołożyć koniecznie separator składowej stałej /wyjście out dla 1 tunera/ spowoduje to iż konwerter w antenie będzie zasilany tylko i wyłącznie z drugiego tunera. Sygnał wysokiej częstotliwości dostanie się natomiast do obu tunerów co spowoduje,że jeden z nich dostroi układ do satelity,a na drugim będzie można wybrać polaryzację h czy V i z niego zasilać konwerter. W całym tym temacie jest jeszcze zagadnienie tłumienia sygnału, ale sądzę że jakiekolwiek dywagacje w tym temacie są zbędne gdyż najtaniej jest wykonać próbę. Zwróć jeszcze uwagę na to żeby tuner nr 2 /ten z N/ był nastawiony na taki kanał w którym polaryzacja jest zgodna z kanałem strojczym pierwszego tunera. Nie jest ważna częstotliwość transpondera tylko jego polaryzacja. U mnie antena stroi się na jakiś bliżej niesprecyzowany kanał teoretycznie jest opcja jego zmiany na np. TV Puls niekodowany, ale u mnie po przeprogramowaniu stan jest pamiętany do pierwszego wyłączenia tunera. Jak chcesz się bawić to zrób próby, lub jak chcesz to zgromadź zabawki i zrobimy próbę w październiku.

No to zaczynam kompletować sprzęt :D Mam tylko nadzieje że bez problemu uda mi się nabyć ten trójnik z separatorem w sklepie antenowym i jak nie uda mi się tego złożyć do kupy żeby działało to wtedy będę liczył na Twoją pomoc w październiku bow.gif

Jak w temacie. Mam na kamperze satelite Oyster Digitall (już tam była jak go kupiłem), bez problemu wyszukuje on kanały na Astrze i je uruchamia, ale ma ona dodatkowe wyjście na drugi tuner. Więc podłączam tuner N na kartę (dokładnie Opticom) i na nim niestety wogóle nie ma sygnału.

Może ktoś z Was ma do takiej satki podłączony drugi tuner i z niego korzysta?

Ściągnąłem sobie instrukcje obsługi ale tam jest tylko nadmienione że można podłączyć na tym wyjściu drugi tuner i nic więcej.

Witaj Bartosz !

Jeśli chcesz koniecznie zastosować rozwiązanie zaproponowane wcześniej przez Kolegów, to moim zdaniem, najlepiej zrobić to tak, jak narysowałem Ci na poniższym rysunku.

post-8228-0-40241700-1348160903_thumb.jpg

Przykład LNB (parametry należy porównać z Twoim obecnie zainstalowanym):

http://sat.sklep.pl/konwerter-twin-sharp-200a-3d-hd.html

Converter multiband:

http://www.sklep.awhandel.pl/go/_info/?id=178&partner_id=59595959&code=b8fe21dc89887ca2cfeee1f5b320c4ab&utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2012-09&utm_content=178#nclid=9c00098f65182c9917055b854eea01a8

Rozwiązanie nie jest "budżetowe", ale przy Twoim wyposażeniu nie jest to chyba sprawa pierwszorzędna.

Ogólnie jednak wydaje mi się, że można to rozwiązać bez tych wszystkich komplikacji. Nie znam Twojego sprzętu i nie widząc go, nie znając konkretnych parametrów, instrukcji i możliwości ustawień, trudno coś konkretnego powiedzieć. Fakt istnienia drugiego gniazda (zakładając, że jest w pełni działające) może rzeczywiście świadczyć o istnieniu możliwości podłączenia drugiego tunera. Pamiętać jednak trzeba, że Oyster do ustawienia anteny korzysta z konwertera LNB, czyli go zasila i bierze z niego sygnały, a to oznacza, że nie można jednocześnie zasilić pracującego LNB, drugim podłączonym tunerem.

Możliwości współpracy są różne, ale najczęściej ustawia się parametry w "Menu" dotyczącym LNB i to zarówno w tunerze głównym, jak i dodatkowym (nie wszystkie jednak tunery mają te opcje). Jeśli w Twoim tunerze (tunerach) takich opcji współpracy brak, to albo gniazdo jest nie wykorzystywane w tym modelu, albo służy do czegoś innego i trzeba się dobrze zagłębić w instrukcję.

Bardziej jestem skłonny przypuszczać, że w omawianym przypadku, wszystko zależy od odpowiednich ustawień w odpowiednich miejscach "Menu" i kompatybilności drugiego tunera - bywa, że producent podaje z jakimi tunerami dodatkowymi można pracować bez problemów.

Nie jest to tak, że po podłączeniu do istniejącego gniazda, wszystko od razu będzie działać, jak np. słuchawki w Walkmanie czyli "Plug and Play". Poza podłączeniem, należy jeszcze poszperać w opcjach ustawień jednego i drugiego tunera, prawdopodobnie w podmenu dla ustawień LNB.

Niestety, nie mogę pisać więcej - praktycznie jestem w podróży i do Netu prawie nie zaglądam.