Skocz do zawartości

Wybrany kanał CB dla wszystkich uczestników turystyki


kum

Rekomendowane odpowiedzi

tez uwazam ze egzystencja na innym kanale to strata czasu, nie poto mamy w pl 19tke i poza 28, jak kogos znajomego widze albo komus lub ktos mi pomaga zmienia sie kanal, poza klubami karawaningowymi kto bedzie wiedzial ze akurat my bedziemy na 26, przecietny uzytkownik cb nie bedzie wachlowal po kanalach by nas jakos znalesc by powiedziec ze mamy  cos nie tak z przyczepa, mozna kanal ustalic ale do przejscia a bazowy zawsze bedzie ten znany od dawna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Firmy nie posiadają własnych kanałów na CB, bo jest to radio z definicji nie podlegające takim regulacjom. Pracownicy firm umawiają się na wspólnym kanale. Często jest tak, że ogólnie w firmie ustala się jeden kanał, ale jest to nieoficjalne. W praktyce firmy - wygodne, bo jadąc po drodze widzę firmową budę - łatwo przechodzę na kanał odrębny - nie przeszkadzający 19-tce. W przypadku karawaningu o tym, że gostek jest z forum dowiesz się dopiero po chwili rozmowy. W tym układzie prędzej będzie ustalić kanał w trakcie tej rozmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie 29 lub 40. Pozostawmy ten wybór dwóm dogadującym się "gadaczom" po ustaleniu kanału  na ogólnym czyli 19. Czy u nas wszystko musi być "uzgodnione". Gdzie ta wolność i swoboda w wyborze czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo często słyszę jak znajomi wołają :

daj dwa w górę 

daj trzy w górę 

mogą wówczas porozmawiać do woli nikomu nie przeszkadzając i po zakończeniu wracają na 19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed, choć nie jestem zwolennikiem pomysłu, chyba rozumiem inicjatorów. Nie ma obowiązku, ale jest domyślny jakiś standardowy kanał wspólny. Chodzi o to znane zawołanie "nie przeszkadzajmy tutaj, chodź na nasz". W ten sposób inni wiedzą, że jest jakiś "nasz" a równocześnie nie wiedzą jaki to ten "nasz". Ja jednak mam spore wątpliwości, czy ustalony tutaj "nasz" będzie rzeczywiście wspólny. Jak pisałem wcześniej - zobaczę przyczepkę, to najpierw muszę się zorientować, czy ten drugi też ma radio (nie zawsze widać antenkę). Jak już wiem, że ma radio, to następne pytanie, czy jest z forum. Przyjmijmy optymistycznie, że jest. Wtedy następne pytanie, czy czytał wątek o wspólnym kanale. Jeśli wszystkie warunki są spełnione - wtedy wołamy dumnie "przejdź na nasz". Ale jak dla mnie, nasze rozmowy przez radio nie stanowią raczej wielkiej tajemnicy i jak ktoś jeszcze podsłucha na jakim chcemy pogadać i się do tego dołączy, to raczej krzywda nam się nie stanie, prawda? Więc wtedy wołamy, czy kolega ma radio, a jeśli ma, to przejdź na 17, 15, 37, czy może nawet 41, jak lubimy.

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale "zażarte boje" toczycie :-)

 

Osobiście nie mam nic przeciw promowaniu kan. 26 - takoż samo wypromowała się popularna 19-tnastka to też nie był żaden wymóg ani przepis - w paśmie CB nie ma prawnych uregulowań dot. przydziału kanałów - prawnie są określone: częstotliwość, emisje, moc nadajnika i wymóg homologacji.

 

Dobra padnie pewnie zaraz  "ratunkowa" 9-wiątka - uprzedzę więc odpowiedź - to również zwyczaj choć kiedyś traktowany jak przepis - nigdy nie było to prawnie uregulowane.

 

Bawię się w radio bardzo długo zarówno "mobilowo" jak i "bazowo" , trochę autek też (zwłaszcza nocą) przez Kraka przeprowadziłem w czasach przed nawigacyjnych :-) - może ktoś z Was skojarzy sprzed lat stację 201-Kraków :-)    pamiętam również czasy skutecznego używania dziewiątki,   umarła niestety co najmniej 10 lat temu - szkoda moim zdaniem bo to jeszcze jeden środek wezwania pomocy.

 

 

"Boje" toczą się o kanał - a nikt nie poruszył aspektu bezpieczeństwa użytkowania radia podczas jazdy - albo ja ślepy

grucha wszakże zajmuje 1-ną czasem bardzo potrzebną rękę - zdecydowanie lepszy byłby właściwie ustawiony vox , są i takie co załatwią zmianę kanału - nie kosztują aż tak dużo.

 

Następny temat to nie wierzyć w 100%  radiu - poszedłem raz w trasie do wyprzedzania "na radio" - zaufany kolega by mnie na czołówkę wypuścił, fakt radio też ułatwiło mi wtedy schowanie się pomiędzy 2 ciężarówki

 

Kolejna sprawa - zasadą prowadzenia łączności w paśmie CB  jest wywołanie i przejście na inny kanał, (dla stacji bazowych wywoławczy 28) przed wywołaniem wypadałoby  sprawdzić częstotliwość przejścia czy jest wolna - to też może być trochę trudne w ruchu.

 

Było  np. "2 wyżej" -  tu prosi się mikrofon z przyciskami up/down - mniej absorbują niż gałka

 

Kan. 26 "turystyczny" - czy ma sens ?   Raczej nie bo np. przechodzimy na 26 a tu gadają 2 bazówki - życzę powodzenia - nie przekrzyczy z mobila - czekamy czy brekujemy ?   Przecież te bazówki mają takie same prawo tu rozmawiać - tu właśnie widzę bezsens takiego kanału i nalepek - bazówki o tym nie wiedzą.   Równie dobrze 26-ty może być od lat "parafialnym" lokalnej f-my transportowej z Koziej Wólki no i jak rozwiązać czyj to kanał ?

 

Dodatkowo jak dla mnie gadka w AM na bliskie odległości - fuj paskudztwo, przester, nieczytelna modulacja RF-Gain'a za mało, skrót mocy nie każde radio ma, Squelch w AM słabo skuteczny - może warto pomyśleć o FM przy zakupie radia ?  

Jeśli nie chcemy nasłuchiwać ciągle steku bluzgu i nudnych informacji o miśkach za 50km którzy zwiną się na kawę nim dojedziecie - to uważam że FM zdecydowanie lepiej się sprawdzi do rozmowy np. jadąc w kilka zestawów czy na zlocie.

 

Promujcie, próbujcie może chwyci - czas pokaże - po mojemu słabe szanse, ja raczej pozostanę na chamskiej 19-tce i będę dalej choć trochę próbował oduczać od tego chamstwa tak jak dotąd to robię - choć zdaję sobie sprawę że to prawie walka z wiatrakami. 

 

Sensowne rozwiązanie może właśnie leży gdzieś pośrodku - jak w poście Kol. powolniak

 

Smartfonowe aplikacje - sorry bez urazy - to nie radio, przytaczane "parafialne"  kanały funkcjonują w wielu firmach jako kanały pogaduchy i powrót na 19-tkę,  11-ty też proponuje wyłączyć z dywagacji  - tu od lat zwyczajowo "siedzą" busy w Małopolsce .

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzis okazie przetestowac LG swift l7 aplikacia cb-radio ruszałem z wrocławia z kolega który ma tez LG swift l3 zwykłe radio tez działało a telefony słuzyły nam tylko go granicy po-d olszyna niewiem czemu ale w d juz nie działały. LG -CB RADIO =działa tylko w PL a co do kamału np 26 to jezeli jest naklejka forum to moze ustalimy ze nasz "parafialny" to bedzie 26.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.