Skocz do zawartości

Brak Q2 w DR a zakup przyczepy

ciemny090388

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczow!

Jestem nowy na forum poniewaz dopiero zaczynam moja przygode z przyczepami!

Zaczynajac poszukiwania wymarzonej przyczepki rozpoczolem o dowodu rejestracyjnego mojej astry i okazalo sie za nie mam wpisy Q2 czyli dopuszczalne DMC przyczepy bez hamulca w miejscu Q1 czyli przyczepa z hamulcem mam wpis 1000kg! Czy to oznacza ze nie moge ciagnac przyczepy bez hamulca czy sa jakies inne uregulowania prawne dla tych ktorzy maja pusta rubryke Q2 w dowodzie! Mam z tym problem poniewaz przebywam w UK i nie bardzo moge auto przerejestrowac a przyczepe chcialem zakupic w drodze powrotnej tylko ze nie wiem jaka ona moze miec wage maksymalna aby pozniej nie lamac polskiego prawa! dodam ze ciagac bede i campinga i lekka towarowa! auto to astra 1.7d hatchback

Pozdrawiam

Zazwyczaj przyczepy kempingowe mają hamulec, więc ten problem masz z głowy. Chyba tylko Niewiadów N126 nie ma hamulca. Jeśli chcesz mieć wypełnione pole Q2 to musisz zrobić tak jak przy zakładaniu haka - stacja diagnostyczna, zaświadczenie od diagnosty do wydziału komunikacji i tyle. Diagnosta wartość weźmie z katalogu.

Faktycznie często spotykam się z brakiem wpisu O2 w dowodzie rejestracyjnym. Czasami przy adnotacji po zamontowaniu haka - wpisywane są te wartości w urzędzie komunikacyjnym.

Mogę jedynie jeszcze zacytować informację ze strony Niewiadowa.

"Otóż zgodnie z kodeksem drogowym niezależnie od kategorii posiadanego przez kierowcę prawa jazdy masa całkowita przyczepy nie może być większa od masy całkowitej pojazdu. Mało tego, w homologacji i dowodzie rejestracyjnym każdego auta producent określa maksymalną masę holowanej przyczepy (w dowodzie rej. poj. pozycja O1 i O2- maksymalna masa całkowita pczyczepy z hamulcem/ bez hamulca). Może się zdarzyć, że będzie ona mniejsza od dozwolonej przez przepisy ruchu drogowego. To, jak ciężką przyczepę możemy holować, zależy też od rodzaju zamontowanego w samochodzie haka. Z kolei jeśli mamy zamiar holować tzw. lekką przyczepkę towarową bez hamulców, to jej masa całkowita nie może przekraczać połowy masy pojazdu. Jeżeli samochód waży np. tonę, to taka przyczepka może ważyć maksymalnie pół tony. Niezależnie od masy pojazdu przyczepa niewyposażona w hamulce nie może ważyć więcej niż 750 kg. "