Skocz do zawartości

Lodówka w przyczepie


Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem najpoprawniej ze strony technicznej i prawnej (światła PM) jest zapomnieć o gnieździe "7" i założyć "13". Jedno popołudnie poświęcone na zmianę gniazda w samochodzie i wtyczki w przyczepie załątwia temat tego wątku na dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gniazdo 13 to bardzo chętnie ale obawiam sie żeby nie ingerować w elektrykę w Corsie. Komputer mógłby dodatkowe kable odczytać jako zbyt duże obciążenie i co wtedy?

Musiałbym z kimś mądrym z serwisu pogadać czy jest to możliwe.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stały "+" z akumulatora pociągnąłem przewodem o przekroju 2,0 mm i na taki sam wymieniłem przewód masowy.Bezpiecznik zaraz przy alumulatorze 16A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gniazdo 13 to bardzo chętnie ale obawiam sie żeby nie ingerować w elektrykę w Corsie. Komputer mógłby dodatkowe kable odczytać jako zbyt duże obciążenie i co wtedy?

Musiałbym z kimś mądrym z serwisu pogadać czy jest to możliwe.

Pozdrawiam :)

Światełka masz na magistrali CAN (cyfrowo) ,czy standard do każdej żaróweczki oddzielny kabel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ANDY pisze, kabel o dużym przekroju bezpośrednio do akumulatora, bezpiecznik i co ważne wyłącznik lub najlepiej przekaźnik sterowany stacyjką co uniemożliwi rozładowanie akumulatora. Kiedyś nie miałem przekaźnika, doczepiłem przyczepę, jeszcze pakowanko, sprzątanko, formalności do recepcji, pożegnanie z morzem i zdziwienie bo akumulator zdążył się rozładować. I nie miałem kobli rozruchowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Szanowni Koledzy , po to lodówka ma trzy rodzaje zasilania aby z nich korzystac. Ja osobiscie bardzo rzadko uzywam 12V ,poniewaz jest to najmniej wydajne. Na campingu zawsze 230V , a w podrózy i noclegach parkingowych (przy dlugich wyprawach) gaz,gaz,gaz. Lodóweczka zamraza sie dwa razy szybciej niz z 12V. :)

Tak a propo Filip , nie wiem gdzie wynalazles to ze lodówki nie mozna zasilac gazem w trakcie jazdy???????????????????????????

Dodam ze mam gniazdo 13 ze wszystkimi podlaczeniami (dodatkowa masa , plus staly , plus po kluczyku , a nawet podlaczone wsteczne) :)

 

 

Andy jaką butlę lub ile butli zabierasz na taką dłuższą wyprawę? Z tego co wiem to lodówka zużywa ok 0,5 kg gazu na godzinę.

Pozdrawiam i szczerze powiem, że bałbym się jechać z zapalonym gazem, chociaż lodówka ma zabezpieczenia. Gratuluję odwagi i mocnych nerwów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy jaką butlę lub ile butli zabierasz na taką dłuższą wyprawę? Z tego co wiem to lodówka zużywa ok 0,5 kg gazu na godzinę.

Pozdrawiam i szczerze powiem, że bałbym się jechać z zapalonym gazem, chociaż lodówka ma zabezpieczenia. Gratuluję odwagi i mocnych nerwów

Wyjazd 11 dniowy.Czas pracy lodówki na gazie na max w czasie jazdy i noclegu ok 50 godzin.Pozostały czas z sieci kampingowej.Gaz uzywany do gotowania jedzenia dla 3 osób.Wróciliśmy -został co najmniej 1/2 butli 11 kg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to lodówka zużywa ok 0,5 kg gazu na godzinę.

Nie ma takiej możliwości. U mnie wystarczyło na 2 dniowy wyjazd, następnie wyjechałem na ponad 3 tygodnie, a lodówkę włączyłem chyba 2 dni przed wyjazdem, oprócz tego gotowanie (skromne) dla 4 osób i ogrzewanie przyczepy przez kilka nocy. Gazu brakło na 2 dni przed powrotem do domu.( oczywiście butla 11 kg )

Nie taki diabeł straszny jak go malują sporo userów właśnie tak zasila lodówkę podczas jazdy - ja też

Ja też. ale zauważyłem, że lodówka mi gaśnie w czasie jazdy w deszczu. Być może zalewa się palnik. Zdarzyło mi się tak kilka razy i za każdym razem gaz nie uchodził, więc nie ma czego się bać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy jaką butlę lub ile butli zabierasz na taką dłuższą wyprawę? Z tego co wiem to lodówka zużywa ok 0,5 kg gazu na godzinę.

Pozdrawiam i szczerze powiem, że bałbym się jechać z zapalonym gazem, chociaż lodówka ma zabezpieczenia. Gratuluję odwagi i mocnych nerwów

_________________

 

 

 

Ja cały czas korzystam z gazu i butla 11kg starcza mi niemal na sezon. W sumie lodówka pracuje w roku ok 20 dni, gotowanie też na gazie (woda, obiady...), na początku i na koniec sezonu ogrzewanie... Żadnych strachów nie miałem jak do tej pory. Wg mnie nie ma czego się bać. Ale ku pprzezorności trzeba instalację kontrolować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz w przyczepie świateł przeciwmgielnych to właśnie pin nr 2 we wtyczce 7-mio pinowej jest przeznaczony do zasilania lodówki. Z niego w przyczepie idą kable do zasilania lodówki. Na jedno radzę tylko zwrócić uwagę połączenie kabla do gniazda z kablem do tylnego PM - musi być solidne lodówka bierze ok. 8-10 A a to już spory prąd. Jednak najlepiej z akumulatora przez bezpiecznik 15A i potem przekaźnik włączany dodatkowym wyłącznikiem napięciem po stacyjce poprowadzić przewód o przekroju 2mm kwadratowych do gniazda przy haku. Odpiąć trzeba kabel z pinu 2 przychodżący z instalacji samochodu. To daje gwarancję, że nie wykończysz akumulatora na postoju bo jak wyłączysz stacyjkę przekaźnik odłączy akumulator od lodówki. Schemat do dostania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.Potrzebuje nabyc lodówkę do przyczepy n 126 na 12/220v,gaz nie potrzebny.Zamrażalnik jak najbardziej wskazany.Zwykła lodówka AGD(w małym rozmiarze),do tego przetwornica 12v na 220v to dobry czy zły pomysł??Zasilanie 12v to tylko na czas podruży potrzebne.Jakies inne propozycje.Chodzi o tanie rozwiązanie.Ceny lodówek zasilanych 12/220v,gaz przeznaczone do zabudowy mnie przeraziły(od 2500 tyś),chyba ze mozna znaleźć tańsze.Tylko gdzie?Dzięki za pomoc.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.