Skocz do zawartości

Lodówka w przyczepie


Rekomendowane odpowiedzi

Szukalem w wielu publikacjach informacji odnosnie zasilania lodowki gazem w trakcie jazdy i nie znalazlem zadnych przeciwwskazan. Tak jak mozesz miec uruchomiony piec w trakcie jazdy podczas uprawiania carawaningu zimowego tak samo mozesz miec uruchomiona lodowke. Z tym zgasnieciem plomienia ,to tak jak bys chcial zdmuchnac plomien w piecu gazowym (w domu) przez komin :).

Pytasz o trasy ? W-wa - rozne miejsaca Europy cirka 1200-1600 km. z predkosciami autostradowymi okolo 110km/h i nie ma mozliwosci zgaszenia plomienia ,poniewaz w kominku lodowki podczas jazdy powstaje tylko podcisnienie , a wiec jeszcze lepsze oproznianie ze spalin.

Poza tym kazde urzadzenie zasilane gazem w przyczepie posiada uklad termopary zapobiegajacy wyplywowi gazu w momencie zgasniecia plomienia :) .Ja dla wlasnego spokoju (w przypadku nieszczelnosci) zamontowalem jeszcze reduktor z zaworem bezpieczenstwa ktory sam odcina doplyw gazu w momencie spadku cisnienia ponizej okreslonej wartosci.

pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie :) Bez sensu by było jakby płomienie lodówki czy piecyka miały gasnąć w czasie jazdy.

 

Andy, jaki jest koszt reduktora z zaworem bezpieczeństwa? Pamiętasz może jeszcze? Dla własnego spokoju też bym coś takiego zamontował. Niby jak butla w luku bagażowym stojąc jest wentylowana świeżym powietrzem przez otwory w podłodze, nieszczelność nie powinna nic zrobić, ale chyba warto by było się zabezpieczyć dodatkowo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

To zmienia postać rzeczy! :)

Dzięki serdeczne :)

Jeżeli tak jest jak piszecie to i ogrzewanie i lodówka może być zasilane gazem podczas jazdy.

Mam rozumieć że przyczepka jest tak skonstrouwana że zasilanie gazowe ma zabezpieczenie na tyle, aby żadnych przykrych niespodzianek po drodze nie było.

Czy dobrze mówie? :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie powinno być niespodzianek :) Andy otworzył nieco mi oczy z gazem.W sumie dobrze dokręcić reduktor do butli i nic nie powinno się stać... w przyczepie każde urządzenie ma wyłącznik dopływu (termoparę=termozawór).Więc jakie może być niebezpieczeństwo? Chyba jedynie wyeksploatowana instalacja. Skoro Andy robił takie trasy i wszystko było ok to i u nas nie powinno się nic dziać:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem dzisiaj właściciela sklepu i serwisu (www.pamer.pl) i powiedział, że lodówka w czasie jazdy powinna być zasilana 12V a nie gazem.

Piec Truma powinien być wyłaczony.

Powstające zawirowania powietrza mogą zgasić płomień palnika.

Co prawda są zabezpieczenia i jak palnik się nie pali to gaz nie wypływa, ale lodówka też nie chłodzi.

 

Żeby rozwiać wątpliwości może warto przeczytać instrukcję na www.truma com.pl

"... W czasie jazdy przestrzegać koniecznie 'Szczególne wskazówki' (patrz: konserwacja)..." :) i sprawdzić jaki macie komin :)

 

O lodówkach nie znalazłem. Może ktoś z Was będzie miał więcej szcześcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej dyskusji na temat jazdy z lodówką,może i ja coś powiem.Nigdy nie włączałem gazu,a tylko 12v.przed wyjazdem na ok. dobę chłodziłem ją 230v,w dniu wyjazdu ładowałem jedzenie i w drogę.Lodówka pobiera 100w,to jest tyle co 2 światła mijania.Jak jest wystarczająca ilość czynnika chłodzącego,to napewno będziecie zadowoleni ze swojej lodówki,tak jak ja.Przestrzegam przed jazdą z włączonym piecem.Pomijam fakt zdmuchnięcia płomienia,ale przed większym niebezpieczeństwem jakim jest POŻAR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nic z tego nie wiem :)

Jedni zasilają lodwkę podczas jazdy gazem inni Twierdzą że to nieprawidłowo...

Co robić?

Nie mam gniazda 13 pinów więc zasilanie odpada 12V, chyba że takie gniazdo zamontuje chociaż nie wiem czy to możliwe.

Akumulatorem z przyczepy nie ma sensu bo starczy go pewnie na góra dwa dni.

Jak sobie radzą z lodówką inni użytkownicy?

Wiem że na campingu nie ma problemu, ale jak radzą sobie Ci którzy z campignów nie korzystają.

Janus! Może Ty coś podpowiesz?

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to znów sytuacja się odwraca i jednak będe obawiał się korzystania z gazu w trakcie jazdy. Chociaż u mnie nie ma problemu ze względu na baterie słoneczną :) Ile da rady aku to wytrzyma, jak padnie to i tak po ok 8h szacuję... a z naładowaniem tez nie ma problemu :) 3-4 godziny za dnia powinno zreanimować aku na wieczór i noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś przeczytał instrukcję do trumy to już wie że Truma dopuszcza możliwość grzania w czasie jazdy (przynajmniej tak jest napisane w instrukcji dla pieca 3002 -> http://www.truma.com.pl/pdf/instrukcja%20S3002.pdf ). Komin musi mieć końcówkę T3 i być odpowiedniej wysokości tzn. leżeć w strudze powietrza. Niżej jest też napisane że spietrzenia powietrza mogą cofnąć płomień i spowodować uszkodzenia ogrzewania i pojazdu. Niemniej jednak można jeździć z włączonym piecem.

 

Natomiast przeglądnąłem instrukcję do lodówki Electrolux i nic nie znalazłem na temat pracy na gaz-ie w czasie jazdy - niestety czytałem instrukcję w wersji angielskiej i mogłem przeoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nic z tego nie wiem :)

Jedni zasilają lodwkę podczas jazdy gazem inni Twierdzą że to nieprawidłowo...

Co robić?

Nie mam gniazda 13 pinów więc zasilanie odpada 12V, chyba że takie gniazdo zamontuje chociaż nie wiem czy to możliwe.

Akumulatorem z przyczepy nie ma sensu bo starczy go pewnie na góra dwa dni.

Jak sobie radzą z lodówką inni użytkownicy?

Wiem że na campingu nie ma problemu, ale jak radzą sobie Ci którzy z campignów nie korzystają.

Janus! Może Ty coś podpowiesz?

Pozdrawiam :)

 

Nie wiem czy rozwieje Twoje wątpliwości, ale po prostu nie korzystam z lodówki podczas jazdy. Natomiast na miejscu rzadko korzystam ale tylko z gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi bardziej o lodówkę niż ogrzewanie. Na razie nie mam nadal pomysłu jak podczas jazdy chłodzić jedzonko :):)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz siedem styków w gniazdku - jeden styk jest wolny :). Prowadzisz przez ten styk zasilanie 12 V i z niego będzie chodziła najprawopodobniej cała instalacja 12 V w tym lodówka.

Przynajmniej tak jest w mojej przyczepie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

wreszcie zorientowałem się w kabelkach i gniazdach.

W aucie zamontowano hak i w bolcu 72c jest napięcie światłe przecimgielnych tylnich, w przyczepie w tym miejscu jest zasilanie wnętrza przyczepy, lodówki. Przyczepa nie ma świateł przeciwmgielnych, tylko podwójne światła pozycyjne.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

wreszcie zorientowałem się w kabelkach i gniazdach.

W aucie zamontowano hak i w bolcu 72c jest napięcie światłe przecimgielnych tylnich, w przyczepie w tym miejscu jest zasilanie wnętrza przyczepy, lodówki. Przyczepa nie ma świateł przeciwmgielnych, tylko podwójne światła pozycyjne.

 

Pozdrawiam

 

Tak mialem podlaczone w poprzedniej przyczepie przy zlaczu "7". Tylko w instalacji do haka w samochodzie zrobiona byla mala przerobka, na przewodzie do bolca od swiatla PM zalozony mialem przelacznik wytrzymujacy 20A , a do niego podlaczone dwa przewody , staly "+" prosto z akumulatora (oczywiscie przez bezpiecznik) i przewod od swiatla PM. Jak ciagnalem przyczepe campingowa robilem "pstryk" (przelacznik wisial na przewodzie w bagazniku za wykladzina) i mialem zasilanie , jak ciagnalem przyczepe inna , "pstryk" w druga strone i mialem przeciwmgielne w gniezdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.