Skocz do zawartości

Prośba o objaśnienie

adam77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie grono forumowiczów.

Wraz z żoną zastanawiamy się nad kupnem przyczepy kempingowej.Chcieli byśmy coś co posiada łazienkę z prysznicem i wc.

Pytanie jak wygląda kwestia podłączenia wody na polskich kempingach (są takowe czy nosimy do jakiś zbiorników).W niektórych ogłoszeniach podane że jest dodatkowa pompa wody czy na wyposażeniu w standardzie jest chociaż jedna czy niekoniecznie? To samo tyczy podgrzewaczy wody czy takie były standardowo montowane czy dokładane przez użytkownika?

Czy wc opróżniane z zewnątrz czy takie przenośne(które bardziej praktyczne).

Ogólnie bardzo proszę o opis jak to wygląda od strony technicznej rozstawienie się na polu kempingowym.

Czy taka kabina prysznicowa na polu zdaje egzamin czy jest raczej wyjściem awaryjnym?

Jesteśmy zieloni w temacie i prosimy o pomoc i wyrozumiałość w temacie naszych pytań i wątpliwości.

Witaj Adam.

Na wszystkie twoje pytania nie sposób w prosty sposób odpowiedzieć.

Ale po kolei. Większość budek ma zbiornik wewnętrzny na czystą wodę i drugi, przeważnie pod przyczepą, ręcznie wkładany i opróżniany na wodę brudną (tzw. szarą).

Na polskich kempingach podłączenia do sieci wodnej i kanalizacji zdarzają się bardzo rzadko. Trzeba więc przynieść i wynieść wodę.

Podgrzewacze wody to standardowe wyposażenie tylko w droższych wersjach wyposażenia, ale sporo osób dokłada taki bojler.

Nowsze i droższe budki przeważnie mają.

Bardziej praktyczne wc opróżniane z zewnątrz bo nie musisz przenosić niewygodnego ciężaru przez środek przyczepy.

Najlepiej uzupełnij profil skąd jesteś, napisz w jakiej kwocie szukasz budki, w ile osób chcecie jeździć i gdzie. Łatwiej wtedy coś doradzać.

Poznać życie kempingowe najprościej na kempingu, może prościej byłoby podjechać na jakieś lokalne spotkanie blisko Ciebie i zobaczyć "na żywo" jak to się je i porozmawiać z forumowiczami.

Pozdrawiam

PS

pierwszą dobrą decyzję o zakupie przyczepy macie już za sobą ;)

waytogo.gif

jeśli chodzi o zbiorniki to zależy jaką masz przyczepę - najpopularniejszy masz zbiornik napełniany metodą dowolną i pompa zanurzeniowa zasilająca układ

(starsze przyczepy)

są też zbiorniki montowane wewnątrz np. pod łóżkiem z wlewem z zewnątrz

oczywiście są także przyczepy gdzie możesz podłączyć wodę na sztywno (szlauchem) i nic nie musisz nosić

taki układ jak się uprzesz możesz także zrobić w nawet starszej przyczepie

są pola na których masz dostęp do wody "na sztywno"

jak się dogadasz to da się to wcześniej załatwić

jeśli chodzi o pompkę wody to w "normalnej" przyczepie jest w standardzie

inaczej wygląda czasem w angielkach ale to inna sprawa...

to a propos wody po krótce...

podgrzewacze - w przyczepach do roku 1990 chyba nie znajdziesz - chyba że w angielce

krótko i na temat - jedne modele przyczep mają zamontowane inne nie, im nowsza i większa cepa tym bardziej prawdopodobne, ze to będzie

oczywiście podgrzewacz wody w przyczepie możesz sobie zamontować także sam.

jeśli chodzi o wc to jasne, że kasetowe zamontowane na stałe, bo:

większe i wygodniejsze, na stałe

i opróżniane z zewnątrz a przenośna musisz wynosić przez przyczepę

poza tym mi się jakoś to po prostu nie widzi i tyle

jeśli chodzi o rozstawienie się z punktu technicznego nie wiem o co pytasz?

przyjeżdzasz, parkujesz, otwierasz piwo, pijesz

wysuwasz podpory, poziomujesz otwierasz drugie piwo

ktoś podejdzie i postanawia ci pomóc, częstujesz go piwem

pomaga rozstawić ci przedsionek

rozkładasz mebelki podłączasz przedłużaczem prąd, wodę, ścieki etc.

otwierasz kolejne piwko i tyle....

nie wiem do końca o co chodzi więc tak o to napisałem:)

kabina prysznicowa - żeby mieć fajną to trzeba miec i przyczepę za fajną cenę

ogólnie używa się tego (jak ktoś ma) wtedy kiedy naprawdę potrzeba

jeździsz na dziko - potrzebujesz

tylko na kempingi - masz prysznice

dochodzi do tego wigoć w przyczepie, ciasno, woda

wiele czynników o tym świadczy jedni korzystają inni nie, lub tylko awaryjnie

poczytaj o tym na forum - jest wiele napisane

jak czegoś nadal nie wiesz a chcesz wiedzieć to pisz śmiało pozdr

Mieszkamy w Łodzi zastanawiamy się nad kupnem cepki do 8000 zł.

5-6 osób prysznic, wc i przedsionek- namiot przed wejściem czy jak to się nazywa.

W sprawie technicznego rozstawienia chodziło właśnie o podłączenia (prąd, woda i odpływ).

nie będzie łatwo znaleźć tak dużej budy z ciepłą wodą np.

raczej łóżko piętrowe

w tych pieniądzach to coś do roku 1990

raczej nic młodszego

Skoro DMC holownika to 2400 kg to za dużej tej przyczepy nie kupisz, DMC nie może przekroczyć 1100 kg - chyba że masz E i chcesz Viatola płacić - a w takim przypadku to możesz pokusić się o dwuosiową - można znaleźć coś ładnego za dobre pieniądze. Ja też zaczynałam poszukiwania od przyczepy za 8 - max 10 tys - skończyło się inaczej - z czego dziś jestem absolutnie permanentnie zadowolona. Kupując taką za 8 - najczęściej musisz dołożyć jeszcze 2 lub 4 tysiące bo trzeba dokupić a to butlę gazową, a to wspomnianą pompkę i podgrzewacz do wody albo i cały zbiornik bo albo nie ma albo jest nieświeży, bagażnik na rowery, telewizor i antenę jeśli rodzina uzależniona od tv a to ostatnio choroba cywilizacyjna, nowe opony, kabel prądowy a czasem cały przedsionek musisz kupić dodatkowo. I koszty dużo większe. Koledzy nie odesłali Cię jeszcze do poradnika kupującego - na początek polecam zgłębić lekturę - będziesz wiedział na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach. Wrzucaj linki do ogłoszeń przyczep, które zwrócą Twoją uwagę - koledzy podpowiedzą co i jak:)

A w kwestii rozstawienia to rosołek bardzo ładnie ubrał to w słowa. Przyjeżdżasz, parkujesz, otwierasz piwko, czekasz na Pana który podłączy prąd, idziesz do wc, otwierasz piwko, rozkładasz rurki przedsionka, otwierasz piwko, rozkładasz przedsionek, prąd już podłączony, wystawiasz manele, siadasz, otwierasz piwko....i nawet jeśli coś jest krzywo to po kilku piwkach mówisz, że masz to w d. w końcu jesteś na wczasach i poprawisz ranohehe(1).gif Dodam, że na kempingach z każdej strony możesz oczekiwać pomocy, zwłaszcza od starszego pokolenia, bardzo sympatycznie.

Gorzej w drugą stronę, jak już trzeba się zbierać do domu to tylko płacz i zgrzytanie zębami.270635636-JUMP2.gif

Gorzej w drugą stronę, jak już trzeba się zbierać do domu to tylko płacz i zgrzytanie zębami.270635636-JUMP2.gif

i z żalu nie można nawet piwa się napić - bo zaraz przed Tobą 500 km jazdy do domu...:sciana:

również nie napisałem o tym, że jeśli nie chcesz robić prawka jazdy kat. E i płacić Viatola to dokładnie jak amee powiedziała

możesz kupić budę 1100 Kg DMC i ani kilograma większą

a nie będzie to zbyt duża buda.

Adam77 - piszesz że twoja rodzinka to 2+1. To dokładnie tak jak moja. I dokładnie tak jak u ciebie ktoś czasem do mnie wpadnie. Ja mam małą cepkę ( idealną dla rodziny 2+1 ) ale i posiadam spory przedsionek. Jak wpadają do mnie goście to baby i dzieci idą spać do budki, a faceci pilnują całego dobytku ( :piwko:) w przedsionku. A jak się zmęczymy pilnowaniem to pompujemy materace i idziemy lulu. I wszyscy są szczęśliwi :gitara::piwo:

Edytowane przez fish (wyświetl historię edycji)

Adam77 - piszesz że twoja rodzinka to 2+1. To dokładnie tak jak moja. I dokładnie tak jak u ciebie ktoś czasem do mnie wpadnie. Ja mam małą cepkę ( idealną dla rodziny 2+1 ) ale i posiadam spory przedsionek. Jak wpadają do mnie goście to baby i dzieci idą spać do budki, a faceci pilnują całego dobytku ( :piwko:) w przedsionku. A jak się zmęczymy pilnowaniem to pompujemy materace i idziemy lulu. I wszyscy są szczęśliwi :gitara::piwo:

Popieram, bardzo dobre rozwiązanie pub2.gif i sleeping_2.gif.

Skoro DMC holownika to 2400 kg to za dużej tej przyczepy nie kupisz, DMC nie może przekroczyć 1100 kg - chyba że masz E i chcesz Viatola płacić - a w takim przypadku to możesz pokusić się o dwuosiową - można znaleźć coś ładnego za dobre pieniądze. Ja też zaczynałam poszukiwania od przyczepy za 8 - max 10 tys - skończyło się inaczej - z czego dziś jestem absolutnie permanentnie zadowolona. Kupując taką za 8 - najczęściej musisz dołożyć jeszcze 2 lub 4 tysiące bo trzeba dokupić a to butlę gazową, a to wspomnianą pompkę i podgrzewacz do wody albo i cały zbiornik bo albo nie ma albo jest nieświeży, bagażnik na rowery, telewizor i antenę jeśli rodzina uzależniona od tv a to ostatnio choroba cywilizacyjna, nowe opony, kabel prądowy a czasem cały przedsionek musisz kupić dodatkowo. I koszty dużo większe. Koledzy nie odesłali Cię jeszcze do poradnika kupującego - na początek polecam zgłębić lekturę - będziesz wiedział na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach. Wrzucaj linki do ogłoszeń przyczep, które zwrócą Twoją uwagę - koledzy podpowiedzą co i jak:)

A w kwestii rozstawienia to rosołek bardzo ładnie ubrał to w słowa. Przyjeżdżasz, parkujesz, otwierasz piwko, czekasz na Pana który podłączy prąd, idziesz do wc, otwierasz piwko, rozkładasz rurki przedsionka, otwierasz piwko, rozkładasz przedsionek, prąd już podłączony, wystawiasz manele, siadasz, otwierasz piwko....i nawet jeśli coś jest krzywo to po kilku piwkach mówisz, że masz to w d. w końcu jesteś na wczasach i poprawisz ranohehe(1).gif Dodam, że na kempingach z każdej strony możesz oczekiwać pomocy, zwłaszcza od starszego pokolenia, bardzo sympatycznie.

Z tym piwem to trzeba uważać. Pusta puszka nie nadaje się za bardzo do sprawdzena wypoziomowania przyczepy. No chyba że butelka . Aha jeszcze może być kuflowe - zupełnie nieprzydatne do poziomowania.

My mamy przedsionek z boczną dostawką, jest do niej specjalna podwieszana sypialnia, mieści się dwuosobowy materac. Mieliśmy właśnie na weekend gości i spokojnie i bardzo miło się w niej przespali. Niestety w przypadku spania w przedsionku trzeba zainwestować w porządne śpiwory, zwykła pościel szybciutko robi się wilgotna i nie ma już przyjemności ze spania :(

Też jestem świeżym włascicielem cepki, z rozsądku kupiłem małą - 2+1osób. Po co masz przepłacac za wiekszą aby kogos ewentualnoe UGOSCIC? Zastanów sie czy warto? Lepiej dolozyc i wziac mniejsza a w lepszym stanie. Jak pisali koledzy wyzej ,widziałem na kempingach wykorzystywane przedsionki,gdzie spali ludzie.Jest lepiej jak pod namiotem,bo wiekszy !!! Pozdrawiam.