Skocz do zawartości

Jaka jest moc pompki zanurzonej w zbiorniku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś z szanownych elektryków pamięta jakiej mocy jest pompka zanurzona w baniaku pod spaniem ?

Pompka działa podczas podłączenia do holownika 12V i oczywiście na 230 po zasilaczu/przetwornicy 230/12

Chcę też mieć bierzącą wodę gdy nie mam żadnego wyżej wymienionego źródła,chcę zasilić z akumulatora który jest w budce od napędu.

Kombinuję żeby się wpiąć w skrzynce rozdzielczej pod przewód który zasila pompkę i styki w wylewkach,ale na wszelki wypadek zamierzam odseparować

diodami przewód którym chcę właśnie to zasilić. Pytanie o moc pompki da mi odpowiedź ile amperowe diody mam zastosować.

Bardzo nam miło że Twój 1000 post jest w naszym temacie :-)

Ups nie zwróciłem na to w ogóle uwagi mlot.gif

Jeśli chodzi o pompkę - najprościej wpiąć w obwód zasilania zwykły bezpiecznik samochodowy czy szklany ( rurkowy ) i obniżać jego wartość. ( np. 5 / 2 / 1 A ) któryś w końcu się przepali ( największy pobór prądu jest w momencie włączenia pompki ! ) . Do jego wartości dodasz zapas i będziesz miał wartość bezpieczną dla swoich diód. 30.gif

Jeszcze łatwiej można sprawdzić jaki prąd pobiera pompka za pomocą zwykłego multimetru. Taki pierwszy, najtańszy:

http://allegro.pl/uniwersalny-miernik-iglowy-830-b-lcd-multimetr-i2519986487.html

Nie musisz wyrzucać bezpieczników.

największy pobór ma podczas maksymalnego obciążenia, pozakręcaj wszystkie krany i włącz pompkę, przy wzroście ciśnienia dostanie obciążenia większego jak na starcie. Tylko nie za długo bo coś umrze, a i jak masz wyłącznik ciśnieniowy, to bezpiecznik powinien paść tuż przez wyłączeniem ewentualnie pomiń wyłącznik.

Jeszcze łatwiej można sprawdzić jaki prąd pobiera pompka za pomocą zwykłego multimetru. Taki pierwszy, najtańszy:

http://allegro.pl/un...2519986487.html

Nie musisz wyrzucać bezpieczników.

Multimetr ma za dużą bezwładność pomiaru. Max. prądu rozruchowego raczej nie uchwycisz :niewiem:

Będąc w sklepie stwierdziłem, że są na różne wydajności i co za tym idzie mają różny pobór prądu Jurku najprościej włączyć amperomierz (jeśli go masz) wskazówkowy i włącz go w szereg z zasilaniem pompki. Jeżeli nie masz przyrządu to myślę , że dioda 5 A spokojnie wystarczy. Zamocuj ją w listwie zaciskowej nie obcinając końcówek - będą robiły za radiatory, gdyby się grzały. Z bezpiecznikami to tylko zabawa padnie czy nie. Poza tym w wielu przyczepach do pompki są osobne bezpieczniki w module zasilania. Włącz pompkę i wyjmuj po kolei zobaczysz który i jaki ma prąd.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)

• 4 tygodnie później...

największy pobór ma podczas maksymalnego obciążenia, pozakręcaj wszystkie krany i włącz pompkę, przy wzroście ciśnienia dostanie obciążenia większego jak na starcie. Tylko nie za długo bo coś umrze, a i jak masz wyłącznik ciśnieniowy, to bezpiecznik powinien paść tuż przez wyłączeniem ewentualnie pomiń wyłącznik.

wg mnie jest odwrotnie.

największy prąd pompka będzie pobierała przy największej pracy, a ta ma miejsce przy maksymalnym przepływie.

w Twoim przypadku pompka będzie pracowała bezobciążeniowo, więc prąd będzie mały.

zamiast bawić się z bezpiecznikami (jeśli nie ma możliwości odczytania prądu z danych producenta) najlepiej policzyc sobie pobór prądu:

wartość mocy (W) / 12V = prąd (A)

prościej sie nie da

Jak masz wode w ukladzie i zakrecisz kran to jak pompka bedzie bez obciazenia to tak jak z wiertarka jak ja wlaczysz i zlapiesz reka to potrzebuje wiecej mocy by sie wyrwac z reki albo stanie jak ty bedziesz silniejszy, zreszta jak ktos ma wylacznik cisnieniowy to po zakreceniu kranu zanim wyl pompke to potrafi az światło przygasnie

Jak masz wode w ukladzie i zakrecisz kran to jak pompka bedzie bez obciazenia to tak jak z wiertarka jak ja wlaczysz i zlapiesz reka to potrzebuje wiecej mocy by sie wyrwac z reki albo stanie jak ty bedziesz silniejszy, zreszta jak ktos ma wylacznik cisnieniowy to po zakreceniu kranu zanim wyl pompke to potrafi az światło przygasnie

mowisz o prądzie rozruchu, ktory potrafi być kilkakrotnie większy od nominalnego.

ja mówię o prądzie nominalnym

To nie jest prad rozruchowy w momencie jak zamykasz krany pompa podniesie maksymalnie cisnienie na tyle na ile jest wydajna i to cisnienie powinno. Zadzialac na wylacznik cisnieniowy. A jak zaobserwujesz to nawet po światłach zauwarzysz ze jest większy pobór jak na rozruchu