Skocz do zawartości

Panele solarne na budce pasjonata


pasjonat

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Przykład solidnej, fachowej i przemyślanej roboty :bravo:

Dlaczego się nie dziwię ?

 

Dlatego, że przyczepa Pasjonata, to zbiór wielu ciekawych i co ważniejsze, funkcjonalnych rozwiązań.

Mógłbym śmiało napisać, że ta "budka", jest jak wino: z wiekiem mocy nabiera :brawo:

Kto czytał w innych wątkach, ten wie, o czym piszę.

 

Robert, też mnie to czeka. Miało być w tym sezonie, ale nie dałem rady, może w przyszłym :hmm:

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I to właśnie powinno tak być jak piszesz Krzysztof.

Czym starsza cepka tym lepsza, bo bardziej przez właściciela dopieszczona.

 

Sylwek, o ile dobrze pamiętam, to Ty też robiłeś w swojej różne udoskonalenia. Ja również, a przykład przyczepy Roberta należy do tych ekstremalnych (w pozytywnym znaczeniu). Bardzo żałuję, ale nie posiadam miejsca, aby majsterkować tak, jak Robert.

Pomysły w głowie są, jednak nie ma gdzie :oslabiony: realizować .

Przypuszczam, że większość naszych przyczepek, właśnie w miarę upływu lat jest ulepszana na miarę potrzeb.

Później żal sprzedawać beksa.gif .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam tez własnie zakupilem panele ,i z chorum juz wiem jak zamątowac panele. ALE NIE TAKI PROBLEM Z MąTAZEM JAK DOBOREM ,reszte instalacji .czy to zalezy od mocy panela ??? i co z ta dioda?? CO z akumulatorami, widzialem specialne do bateri slonecznych? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od potrzeb. Ja "pojechałem" na maxa bo z zestawem  przesiaduje w głuszy ok. miesiąca non stop , a już 2x 14 dni to moja norma.

Jakie kupiłeś  panele ( suma Watów ) i jakie masz dzienne zapotrzebowanie. ? Zależność paneli do reszty podzespołów wygląda w skrócie tak:

Regulator ładowania oraz dioda (jeśli konieczna) nie może być  słabsza od szczytowej sumy  mocy paneli. To tyle.

 

Generalnie jeśli chodzi o akumulatory to niema ścisłej reguły .Jak widzisz na moim przykładzie   można śmiało cieszyć  się  zwykłymi  akumulatorami rozruchowymi od Tira. Nie był to mój celowy wybór  lecz konieczność , w czasach kiedy je kupowałem każdy inny rodzaj akumulatora był kilkukrotnie droższy od tych rozruchowych. Dziś  jest w czym wybierać  , w związku z Tym proponował bym Tobie żelowy głębokiego rozładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Jestem właśnie kilka godzin po powrocie z pierwszej tury urlopu .

14 dniowy w głuszy , oczywiście bez zasilania z zewnątrz. 

Jak już  wspominałem w innym dziale  po tym urlopobywaniu jestem z mojej instalacji mega zadowolony gdyż właśnie tego urlopu przeżyła ostateczny test plenerowy

 

Urlop od połowy nie rozpieszczał niestety słoneczkiem . Bywały dni że w ogóle o słońcu nie było mowy , a wręcz ponure  burzowe klimaty iście z powieści Dickensa. Niemniej jednak nigdy nie zaobserwowałem większego spadku napięcia w instalacji poniżej 12,2v. co w przypadku zwykłego użytkowania (oświetlenie , pompka) nie było by niczym dziwnym nawet w tak niesprzyjających warunkach tylko że ja obciążałem wyjątkowo tego urlopu dodatkowymi , wcześniej nie stosowanymi odbiornikami. 

No ale konkrety...

 

Codziennie od ok. 13:00 do ok. 22:00 pływałem na silniczku po jeziorze łódką . Bywało że powroty do pomostu wieczorami były na mocno wyładowanym akumulatorze , nawet do 6v. (aku 85Ah głębokiego rozładowania) 

Po wieczornym powrocie z wody regularnie aku lądowało w kufrze gdzie było podpinane do instalacji przyczepy. Przez noc ładowało się  na zasadzie wyrównania napięcia między akumulatorami czyli pobierało napięcie z akumulatorów przyczepy (286Ah).O świcie cała trójka z solarów jeszcze bez wyraźnej operacji słonecznej dostawała nawet 8A (po 4 z panela)  by do godziny 13:00 już  wszystkie trzy akumulatory miały dość i regulator zaczynał dawkować  ładowanie.

 

Do tego wszystkiego codziennie wiele godzin w godzinach wieczornych i nocnych ok 1,2A pobierał TV.

Przetwornica 12>230 pracowała wieczorami niemal codziennie by zasilić  choćby elektromuchojebkę bo jeszcze nie przerobiłem na 12v. a dwunastowoltowa została w domu. 

Połowa urlopu to konieczność wieczornych dogrzewań cepy bo zewnętrzna temperatura spadała nawet do 12*C , w cepie siedząc w gaciach te 19*C bywało  nie fajne więc odpalałem trumę i wraz z nią hulał trumavent . To jakieś w porywach dodatkowe 800mA na automacie , a przy prędkości nadmuchu regulowanym potencjometrem  na maxa jakieś 1,2 kolejnych A. 

Nie będę już  wymieniał poborów prądu odbiorników dziennych , pracujących w czasie pracy solarów jak :radio, wiatraki w okapie czy wc etc.

 

Kontrolując stale wskazania wyświetlacza regulatora ładowania najniższy poziom jaki zaobserwowałem w instalacji przy powyższych poborach to 12,2v.

Tak więc po tym urlopie już jestem całkowicie spokojny o wydajność instalacji. 

 

Polecam wszystkim ...wbijajcie się  w temat solarów....WARTO być niezależnym nawet na uzbrojonych kempingach na wypadek choćby sytuacji z Przybrodzina. 

 

Żeby było śmiesznie to na 3 dzień mojego pobytu  Energetyka po 2 stronie dróżki (około 15m od mojej cepy ) postawiła skrzynkę elektryczną z licznikiem . Gospodarz u którego wynajmuje miejsce na pobyt   załatwił sobie własne przyłącze na łące do zasilania pastuchów elektrycznych w zamian za ciągnięcie sieci elektrycznej jego polami. I już tego samego dnia miałem możliwość podłączenia się  do sieci 230v . 

Mina Gospodarza przychodzącego z propozycją  podpięcia cepy na wieść że mi to nie potrzebne bo mam tyle prądu że mogę  się jeszcze z nim podzielić  . bezcenna.:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest łączny koszt takiej instalacji solarnej (bez robocizny) aby zasiliła lodówkę, pompki. laptopa, oświetlenie?

 

Witam !

Zakładając: pobór prądu przez lodówkę ok. 10 A, czas pracy z zasilania akumulatorowego np. ok. 15 godzin, nawet 40 % stopień rozładowania accu, rodzaj accu - żelowe lub AGM, to:

zestaw akumulatorów powinien mieć pojemność ok. 380 Ah, panele moc min. 600 W, a regulator 40 A.

Pomijając ciężar i wymiary takiego zestawu (raczej brak możliwości zainstalowania na przyczepie) - absolutnie minimalny koszt samych elementów, mógłby się zaczynać od kwoty ok. 7000 zł.

Wyraźnie widać, dlaczego solarnych instalacji mobilnych, nie wykorzystuje się do zasilania mocno prądożernych urządzeń pracujących non stop.

 

Pomijając zasilanie lodówki, to pozostałe, typowe potrzeby instalacja solarna, nawet prosta, może zaspokoić.

O kosztach możesz poczytać np. tu

IMHO

 

P.S.

Zwróć uwagę na ogólną pojemność zainstalowanych akumulatorów u Kol. Pasjonata, chyba większą trudno by było na forum spotkać, nawet Kol. Bodek1968 może mieć "tylko" max 225 Ah, a mimo tego, te accu nie zasilają lodówek, właśnie z w/w powodów.

 

Jak już  wspominałem w innym dziale  po tym urlopobywaniu jestem z mojej instalacji mega zadowolony gdyż właśnie tego urlopu przeżyła ostateczny test plenerowy

 

Witaj Robert !

Cieszy mnie to stwierdzenie, ponieważ już za kilka dni, moje panele doczekają się wreszcie montażu.

Myślę, ze i ja będę pisał wyłącznie o zadowoleniu z tego usprawnienia.

:hej: 

 

P.S.

Na długo przerwałeś urlop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest łączny koszt takiej instalacji solarnej (bez robocizny) aby zasiliła lodówkę, pompki. laptopa, oświetlenie?

Do tego co wyżej napisał Kriss dodam tylko że zasilanie grzałki lodówki na 12v  jest tylko realne w czasie jazdy kiedy zasilana jest z alternatora holownika. 

 

 

 

 

P.S.

Na długo przerwałeś urlop ?

Druga tura będzie uzależniona od tego co mnie będzie czekać w robocie. 

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.