Skocz do zawartości

Moja relacja z Norwegii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po urlopie ;);):-]

 

Było pieknie i sie skończyło.

Żeby nie robic dwa razy tej samej roboty -

za pomysłem MarcinaT ;) wklejam linka z mojej relacji.

 

Nasza Norwegia

 

W razie jakichkolwiek pytan na temat Norwegii w miare mozliwości słuze informacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No, no super wyprawa, normalnie ;) Muszę coś pomyśleć w tym kierunku, a nie tylko na południe...

A jak to wychodzi, jeśli chodzi o koszty? Bo słyszałem, że Norwegia nie jest tania :-] Ale może się mylę i nie jest gorzej niż na południu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem podobną trasę jak Eik, no i trochę sie mylisz :-), jest gorzej niż na południu.

Ja ze względu na koszty pojechałem z namiotem. Z moich obliczeń wynika, że przy podobnej trasie jaką zrobili taniej jest wynająć kamera niż taszczyć tam swoją przyczepę. Mam spisane wszystkie koszty jakie poniosłem, jak kogoś to interesuję to chętnie podam info.

Wyjazd nie był tani :-(, ale warto tam było być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adi ja kosztowo to bym ujęła tak - zależy , kto , gdzie i jak.

Nam tydzień w Chporwacji w zeszłym roku wyszedł podobnie kosztowo :niewiem: jak teraz te 3 tyg w Norwegii

Nie wliczając kampióra - bo ten jest nasz.

Akubit - największe koszty to paliwo i promy.

 

Nie wiem czy taniej wynająć kampera (ja uważam, że to duży koszt - wiem bo znajomi wynajmowali)

Gdybym miała przyczepę to ciągnęłabym ją do NOrwegii , i z ceny wynajmu kampera, sporo by zostało po wyjeździe.

 

Ale to moje odczucia.

 

Jedyne ograniczenie dla przyczepy w naszej trasie to - drabina troli.Jest zakaz.

ale widziałam że inni zostawiają przyczepę robią drogę troli samochodem i wracają - żaden problem.

 

Nie twierdzę, że Norwegia jest tania - bo nie jest.

ale mając swoje zapasy żywności (której my prawie wcale nie dokupywaliśmy) liczą sie tylko koszty transportu i ewentualnie kempingów.

 

 

I zgadzam się w całej rozciągłości - nie spotkałam dotychczas nikogo kto stwierdziłby, że mu sie nie podobało.

 

To piękny kraj i chce się tam wracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, każdy ma swój pkt widzenia. Dla kogoś, kto nie ma kampera a ma przyczepe wygląda to nieco inaczej.

Koszty mogę łatwo podać:

Promy wszystkie: ok 2000 zl, z przyczepą campingową, która przekracza wszelkie dozwolone wysokości i długości :niewiem: , spokojnie można założyć pomnożenie tej kwoty razy dwa.

Paliwo: 3 800 przy spalaniu mojego auta 8.3 l/100km. To samo auto z cycepą pali 14 - rachunek jest prosty

Wynajęcie kmapera, to 400 - 500 zl na dobe. Może i nie kalkuluje sie 1:1, ale ......

Poza tym można kampera taniej, znalazłem za 280 zł ( http://moto.allegro.pl/item215461593_fiat_ducato_wynajem_wynajme.html ) co daje już ewidentny zysk

Mnie namiocik zmuszał do biwakowania od czasu do czasu na polu, a gdybym mial kampera to chyba tylko Oslo, bo tak to wcale bym nie stawal.

Widziałe na drodze troli i przyczepe i autobusy (dłuższe od naszych pospolitych zestawów). Tam nie ma zakazu wjazdu z przyczepą, ale jest ograniczenie długości zestawu i wynosi chyba coś koło 14 metrów. Ale masz racje, najlepszym sposobem jest zostawić ją na dole i zrobić sobie wycieczke po trolach o orłach bez przyczepy.

Komfort jazdy po "tamtych" drogach tez z pzryczepa czy bez jest zupelnie inny. Mam przyczepe, i wakacje zawsze spedzam z nia, ale powiem, że będe raczej odradzał zabieranie tam zestawów, i ja cieszę sie, że jej nie zabrałem.

Mam też inny problem - po Norwegii zachorowałem bardzo poważnie na kampera, to idealne miejsce dla tych wozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol no to wydatek niezly :hehe: ja sie ciesze jak odloze 1000zl na wakacje :niewiem:))) hehehe trza zmienic prace albo zaczac pracowac na 2 etaty :lol:

A powiedz prosze....jakie ogolne koszty ci wyszly z namiotem wlasnie????

Mam namiot, cieple spiworki do -18 stopni moze dam rade jakos?? :>))

bo chyba czas zaczac odkladac :-] hehe

dzieki z gory za odpowiedz :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol no to wydatek niezly :hehe: ja sie ciesze jak odloze 1000zl na wakacje :niewiem:))) hehehe trza zmienic prace albo zaczac pracowac na 2 etaty :lol:

A powiedz prosze....jakie ogolne koszty ci wyszly z namiotem wlasnie????

Mam namiot, cieple spiworki do -18 stopni moze dam rade jakos?? :>))

bo chyba czas zaczac odkladac :-] hehe

dzieki z gory za odpowiedz :-]

 

Szczegóły wieczorem, bo koszty tam mam zestawione, ale mnie takie śpiwory (moja lepsza połowa to straszny zmarzluch) zapewniły super komfot :-)

Norwegia jest tak fantastycznie rozwinięta, że można z namiotem, kamperem, czy nawet bez - wszystko sie potem o koszty rozbija. Najtanszy kamper :-) niestety nie przy zakupie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to bede czekal :niewiem:))

co do spiworkow to tylko moja kobita taki ma...ja mam narazie wysluzonego Campusa do -2 i kapke kolo 4 rano chlodno w namiocie...ale ona cwaniara spi jak zabita :hehe: musze zainwestowac hehehe :lol: przy okazji w przyczepe :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz kampiór pali ok 9-10 l/100 km -koszt to ok 2400 zł - przejechaliśmy 6 tys. km.

Z promami możesz mieć rację, nam wyszło ok 2000 zl ale my czasem 3 razy w jeden dzien no i raz płynelismy 2,5 godziny za 350 zł (w tej cenie ) z Gudvagen do Kaupanger, ale mozna akurat tu zaoszczędzić.

No i nasz kamper ma do 6 m , wysokość akurat sie nie liczyła.

 

Kalkulując cenę ok 300 zł /dobę wynajm to 21 dni to kwota 6300 -

każdy musi przemyśleć.

Przecież przyczepa tez może biwakowac poza kempingiem tak jak i kamper,

My zjeżdzaliśmy co 2-3 dni na kemping ze względu na dziecko - Zuzia chciała plac zabaw.

Najpiekniejszy dla nas kemping kosztowal najmniej po 60 zł doba- a to juz nie taka duża różnica bo Niedzica coś koło 45 zł.

Ale np we Flam 110 zl/doba

Sotkaliśmy rodzine z Polski z namiotem i dwójką dzieci w wieku ok 7 i 5 lat.

Doskonale sobie radzili.

 

Nie chcę nikogo przekonywac do swoich racji.

Każdy wie ile spala jego samochód można wstęnie przeliczyć.

Koszt paliwa w Norwegii/Szwecji to od 5 do 5,50 zł/litr.

 

Ja tam spotkałam mnóstwo przyczep, kamperów i namiotów więc kazda forma jest dobra. :niewiem::hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskakujace jest jakie roznice sa w podawanych przez Was cenach paliw :niewiem:

Ewcia podaje 5-5,50 za litr a na innym forum

Paliwo w cenach jak w Polsce a nawet nizej

Wiec jak to jest naprawde?

Roznica 1,5 - 2 zl na litrze przy takim kilometrazu to troche pieniedzy :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskakujące jest jakie różnice są w podawanych przez Was cenach paliw :niewiem:

Ewcia podaje 5-5,50 za litr a na innym forum

Paliwo w cenach jak w Polsce a nawet niżej

Więc jak to jest naprawdę?

Różnica 1,5 - 2 zł na litrze przy takim kilometrażu to trochę pieniędzy :hehe:

 

NIestety Ewcia ma racje, mnie wyszło tak samo - raz nawet w Tromso przekroczyłem 6 zł (ponad 13,20 NOK), ale pocieszające jest to, że różnica nie jest tak wielka jak np na jedzeniu, które jest 4 do 5 droższe

Tansze paliwo jest, ale w Estonii - bo wg moich obliczeń 3,5 złotego :-) - nawet nie wiecie jaka radość z tanokowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a teraz podam moje koszty dla rodziny 2 dorosłe 1 dziecko (10 lat) namiot i auto z boxem na dachu (co mnie kosztowało drożej na promie Tallin Helsinki, gdzie przekroczyłem 1,8 metra). Zrobiłem 8700 km (wg licznika samochodu, bo gps nieco inaczej), średnie spalanie 8,26.

Benzyna : 3 817 zł

Promy w Norwegii: 500 zł

Promy duże (Tallin Helsinki i Ystad Świnoujscie z kabina): 1500 zl

Opłaty drogowe (bez wjazdu na sam nordkapp, ktory nie wiedziałem gdzie wpisac :-) ): 700 zł

Pola namiotowe (najtansze kosztowało 100 NOK, a najdrioższe w Oslo 250 NOK): 900 zł

Dodatkowe ubezpieczenia : 300 zł

 

W tej cenie nie ma souvenirów, muzeów, wjazdu na Nordkapp itp itd

1 NOK = 0,4746 zł

Trasa: Katowice, Ryga, Tallin, Helsinki, Rovaniemi, Nordkapp, Tromso, Alta, Narvik, Lofoty (do 3/4) Trondhaim, Molde (droga Atlantycka) Droga troli, Lodowiec - Bergen, Stavanger, Lusenbotn - Oslo - Ystad - Swinujscie - Berlin - Katowice

 

Teraz już można sobie policzyć co i jak i czy sie opłaca zestawem, czy wynająć "kampióra"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.