Skocz do zawartości

Dlaczego materac jest mokry od spodu?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja przy łóżku 145x200 mam 8 otwór f100 i nie zauważyłem niczego niepokojącego. Oczywiście mata kokosowa lub jakiś stelaż jeszcze bardziej poprawi wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

11 minut temu, Kobiela napisał:

Dobra to tak zrobię będzie to chyba najprostsze i najpewniejsze rozwiązanie 

Dziękuję bardzo za pomoc 

Kub stelaż pod materac 50zł kosztuje najtańszy. Drożej cie wyjdzie ta otwornica :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale stelaż mogę położyć na tą płytę i to wystarczy ? Czy muszę i tak zrobić jakąś cyrkulację bo ten stelaż wejdzie między te dwie deski od łóżka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kobiela a w jakich warunkach Ci wychodzi ta wilgoć?

Ja całe lato użytkuję jedno łóżko robione na podkowie, czyli na płytach, w poprzedniej przyczepie też na płytach i nigdy nie miałem kondensacji od spodu materacy.

U Ciebie jest to o tyle dziwne, że piszesz o piętrze, więc tam nie ma zimnej płyty od spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, filipert napisał:

@Kobiela a w jakich warunkach Ci wychodzi ta wilgoć?

Ja całe lato użytkuję jedno łóżko robione na podkowie, czyli na płytach, w poprzedniej przyczepie też na płytach i nigdy nie miałem kondensacji od spodu materacy.

U Ciebie jest to o tyle dziwne, że piszesz o piętrze, więc tam nie ma zimnej płyty od spodu.

Ale materac będzie zawsze cieplejszy niż płyta, zwłaszcza płyta pokryta jakimś laminatem, która zwyczajnie nie oddycha.  Dokładnie taki problem jest bardzo często w alkowach. Tu kilka fotek z FB: https://www.facebook.com/groups/251109028753949/permalink/1221120875086088/

image.thumb.png.cf3c5dec4e917269ee14d15da0f4959b.png

image.thumb.png.d1a0a54321c83b59e1bb694f07eea6e2.png

image.thumb.png.649c9a1e09bc5f446239b52811cba5e3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

Ale materac będzie zawsze cieplejszy niż płyta, zwłaszcza płyta pokryta jakimś laminatem, która zwyczajnie nie oddycha.  Dokładnie taki problem jest bardzo często w alkowach.

W alkowie, ewentualnie na ławce nieogrzewanej OK, ale na pięterku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem nie było problemu jesienno zimowe wyjazdy dopiero to ukazały dzieciaki biegają cali przemoczeni suszenie w szafie, trochę tej wilgoci było i po powrocie do domu przy sprzątaniu zauwazylem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kobiela napisał:

Latem nie było problemu jesienno zimowe wyjazdy dopiero to ukazały dzieciaki biegają cali przemoczeni suszenie w szafie, trochę tej wilgoci było i po powrocie do domu przy sprzątaniu zauwazylem

Czyli wilgoć ogólna w przyczepie daje się we znaki.

A tyle się pisze, że przyczepą się jeździ tylko latem ;)

Najprościej kupić stelaż listwowy luzem i podłożyć, albo skoro to sprawa okresowa, to na wyjazdach jesienno zimowych, unosić materac po każdym spaniu + pochłaniacz wilgoci. Można też w tym okresie zwykłą tekturę falistą podłożyć i unosić materac po spaniu, zapobiegnie skraplaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzedniej budce LMC z podkową miałem podobne małe problemy z wilgocią. Tam materace leżały bezpośrednio na sklejce. I mimo, że vent u nas cały czas chodzi bywało, że sklejka i spód materaca był lekko wilgotny. Nie pamiętam czy była zależność pory roku, ale po nocy stawialiśmy w pionie materace na około pół godziny i po sprawie.

Wg mnie praktycznie zawsze będzie problem wilgoci (w różnym stopniu) na łóżkach, gdzie materac leży na płycie. Wietrzenia nie uniknie się.

Ale dziwne, że na piętrusie, gdzie łatwo można było dać stelaż położono płytę. W obecnym knausie wszędzie mam stelaże (poza środkowym siedziskiem ze stołem, gdzie jeszcze nikt nie spał) i zapomniałem o problemach z wilgocią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wilku miałem układ oryginalny z dwoma stolikami i siedziskami rozkładanymi na noc. Poprzedni właściciel na duże łóżko wsadził dwa stelaże po 70cm i na to normalny sprężynowy materac - nie zauważyłem nigdy żadnych oznak wilgoci na sklejce która została po siedziskach, pomimo tego że przestrzeń pomiędzy stelażem a sklejka była bardzo mała.

Z kolei na drugim łóżku zostały oryginalne poduchy kładzione na noc na stolik - i tutaj jakieś drobne oznaki wilgoci na stoliku i sklejce z siedzisk były zawsze.

W nowej budzie mamy dwa pojedyncze łóżka na stelażach, które są połączone w jedno wielkie 200x200. Na środku leży płyta zrobiona już przez poprzedniego właściciela. Kupując materace na to wyrko gadaliśmy ze sprzedawcą, który materacami zajmuje się już "naście" jak nie "dziesiąt" lat. Na pytanie czy ta płyta może być czy niebyt, facet powiedział, że albo stelaż albo nawiercone otwory i dodał, że każdy materac potrzebuje wentylacji. Można kupić nie wiadomo jak wypasiony materac z kokosami, strefami lato/zima i innymi bajerami, ale jak go położymy na podłodze (taka moda kiedyś była) to kilka lat i materac do wyrzucenia, bo wilgoć nie odparuje". 

Reasumując ja bym najpierw spróbował sam stelaż ( tylko nie wiem czy te listwy pionowe nie będą skutecznie ograniczać wentylacji) a jak to nie zda egzaminu to kilka otworów trzeba będzie wywiercić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ok, to ja się dopisuję do tematu...

U mnie zauważyłem to po zamontowaniu zbiornika na wiodę, i wilgotny jest tylko materac nad tym zbiornikiem. Materac leży na pełnej sklejce nielakierowanej. Wydaje mi się, że jest to efekt zimnej wody w zbiorniku. Trochę dziwi fakt, że sklejka jest sucha, a materac wilgotny. Zaobserwowane podczas dwóch wyjazdów. Pierwszy był z ogrzewaniem i nawiewami pracującymi w nocy, drugi już było na tyle ciepło, że bez ogrzewania. Wcześniej jak nie było zbiornika to nie zaobserwowałem nic takiego, choć to nie znaczy, że nie było.

Pierwszym moim pomysłem było podklejenie sklejki od spodu (tam gdzie zbiornik) cienkim styropianem dla izolacji. 

Drugi pomysł to nawiercenie otworów dla wentylacji. Ale jeśli bym mógł spokojnie to zrobić we wszystkich pozostałych sklejkach, to tutaj nad zbiornikiem boje się, że przyniesie to odwrotny efekt. 

Co myślicie? Czy to efekt zbiornika?  Wiercenie czy podklejanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.