Skocz do zawartości

Biała tablica w czerwone pasy


wiluś

Rekomendowane odpowiedzi

Tablice gabarytowe przy wystających np. rowerach (biało czerwone, skośne pasy), warto założyć - tak, jak Koledzy już napisali :ok:

Z kolei temat tablic wyróżniających (z uwagi na wymiary przyczepy) był wielokrotnie omawiany na forum.

 

Stare rozporządzenie Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r. ┬ž 59 pkt 9

"Do pojazdu lub zespołu pojazdów, którego długość przekracza 8 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 t,

oznakowanie, o którym mowa w ┬ž 42, stosuje się po dniu 31 marca 2003 r."

 

W nowym zapisie zostaje on uchylony !

 

Cyt.:

┬ž 59:a) uchyla się ust. 9

dodaje się ust. 9a w brzmieniu: "9a. Wymaganie, o którym mowa w ┬ž 42 ust. 1 i 2, stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 marca 2011 r., a w odniesieniu do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 kwietnia 2011 r. stosuje się od dnia 1 lipca 2011 r.".

 

W nowym rozporządzeniu ┬ž 42 mamy:

 

Cyt.:

6) ┬ž 42 otrzymuje brzmienie:

"┬ž 42. 1. Samochody ciężarowe i specjalne, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 7,5 tony, z wyłączeniem ciągnika siodłowego, oraz przyczepy, w tym naczepy, których długość włącznie z dyszlem przekracza 8 m lub których dopuszczalna masa całkowita przekracza 10 ton, oznacza się z tyłu w sposób określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.

 

Tak to wygląda, jeśli ktoś ma przyczepę o długości pow. 8m (zamieszczam tablice tylko dla omawianego przypadku - inne nas nie interesują) Np. tablice ze skośnymi pasami żółto - czerwonymi dotyczą tylko pojazdów samochodowych, nie przyczep. :

 

 

 

 

Załącznik nr 10

 

WARUNKI DODATKOWE DLA POJAZDU DŁUGIEGO I CIĘŻKIEGO

┬ž 1. Pojazd i zespół pojazdów, o których mowa w ┬ž 42 rozporządzenia, powinny być oznakowane tablicami wyróżniającymi, umieszczonymi z tyłu pojazdu prostopadle i symetrycznie do jego osi podłużnej.

 

┬ž 2. Tablice wyróżniające dla pojazdu samochodowego powinny składać się z ukośnych pasów umieszczonych pod kątem 45° ┬▒ 5° do pionu, o szerokości 100 mm ┬▒2,5 mm, na przemian barwy żółtej, wykonanych z materiału odblaskowego, oraz barwy czerwonej, wykonanych z materiału fluorescencyjnego.

 

┬ž 3. Tablice wyróżniające dla przyczepy (naczepy) powinny mieć tło odblaskowe barwy żółtej z obrzeżem fluorescencyjnym barwy czerwonej.

 

┬ž 4. Dolne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie niżej niż 250 mm, a górne - nie wyżej niż 2.100 mm od powierzchni jezdni.

 

┬ž 5. Zewnętrzne boczne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu.

 

┬ž 6. W przypadku zastosowania oznaczenia przewidzianego na rysunkach 1 i 2 przykład 4 - odległość między tablicą umieszczoną poziomo i tablicą umieszczoną pionowo nie może być mniejsza niż 200 mm i nie większa niż 300 mm.

 

┬ž 7. Wymiary oraz zasady rozmieszczania tablic wyróżniających na pojeździe określają rysunki 1 i 2.

 

:banan:

 

P.S.

Aby było jasne:

przyczepa kempingowa do długości 8 metrów (długość całkowita z dyszlem, mierzą od najbardziej wysuniętych elementów), z uwagi na swoje gabaryty, nie ma obowiązku posiadania tablic wyróżniających.

dalej wiem ze nic nie wiem cepa do 8m nie ale z autem to będzie z 12m a wtedy to ....... jak to ma sie do tablic jaka wtedy do tej pory jeszcze nikt nie czepił mnie się za brak takowych ale kiedyś musi być tem pierwszy raz ,u mnie przekracza 12m zestaw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, znów zaczynacie walkę na słowa o tablice. Poczytajcie forum to z pewnością znajdziecie odpowiedź na pytanie czymuszą one być, czy też nie.

Temat był wałkowany już wiele razy, a w temacie tablic wyróżniających nic się nie zmieniło w przepisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej wiem ze nic nie wiem cepa do 8m nie ale z autem to będzie z 12m a wtedy to ....... jak to ma sie do tablic jaka wtedy do tej pory jeszcze nikt nie czepił mnie się za brak takowych ale kiedyś musi być tem pierwszy raz ,u mnie przekracza 12m zestaw .

 

Czego nie rozumiesz ? Krzysiek wyrażnie napisał ,że stary przepis został uchylony i mamy nowy zapis w którym czytamy ,że przyczepy które przekraczają 8m muszą posiadać tablice.

 

Przekraczają .przekraczają, przekraczają 8 metrów. Mowa jest o samej przyczepie a nie przyczepie z samochodem.

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy homologowałem przebudowanego wilka paręnaście lat temu nakazano mi wieszać tablice "long" w przypadku jazdy z zestawem sierra kombi + wilk 4,5m (takim zestawem podjechałem na homologacje) , całość przekraczała 8m. Oczywiście nie polemizowałem , przytaknąłem i byle mieć stempel. ale realnie rzecz biorąc , który z zestawów nie przekracza 8m. Niewiadówka + trabant ;) lecz diagnosta , a raczej uwczesne całe konsylium bo tyle się ich zebrało jednoznacznie stwierdzili że chodzi o zestaw a nie samą przyczepę. W przepisach jest to nazwane "zespół pojazdów".

 

IMHO Przepis ma uzasadnienie do towarowych zestawów bo tu może być różnie, i nie wiesz jak długi jamnik jedzie przed tobą natomiast widząc przyczepę kempingową masz świadomość długości owego zestawu. Trójkąty na dupie mówią wystarczająco = wleczona przyczepa więc zestaw anormalny , a co za tym idzie miej to na uwadze w czasie wyprzedzania.

Aktualny mój zestaw śmiało przekracza 8m i nie trzeba podchodzić z metrówką by się przekonać , a jeszcze nie miałem sytuacji by ktoś na drogowej kontroli mi choć wspomniał o "longtablicach" . No ale przepis przepisem ;)

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy homologowałem przebudowanego wilka paręnaście lat temu nakazano mi wieszać tablice "long" w przypadku jazdy z zestawem sierra kombi + wilk 4,5m (takim zestawem podjechałem na homologacje) , całość przekraczała 8m. Oczywiście nie polemizowałem , przytaknąłem i byle mieć stempel. ale realnie rzecz biorąc , który z zestawów nie przekracza 8m. Niewiadówka + trabant ;) lecz diagnosta , a raczej uwczesne całe konsylium bo tyle się ich zebrało jednoznacznie stwierdzili że chodzi o zestaw a nie samą przyczepę. W przepisach jest to nazwane "zespół pojazdów".

 

Robert, poprzednio przepis określał: "...do pojazdu lub zespołu pojazdów, których długość przekracza 8 metrów"

Z tego powodu, jak kiedyś robiłeś przegląd, to tablice były wymagane. Trudno było nie przekroczyć łącznej długości zestawu 8 m. W pewnych przypadkach, łapały się na to nawet Niewiadówki !

 

IMHO Przepis ma uzasadnienie do towarowych zestawów bo tu może być różnie, i nie wiesz jak długi jamnik jedzie przed tobą natomiast widząc przyczepę kempingową masz świadomość długości owego zestawu. Trójkąty na dupie mówią wystarczająco = wleczona przyczepa więc zestaw anormalny , a co za tym idzie miej to na uwadze w czasie wyprzedzania.

Aktualny mój zestaw śmiało przekracza 8m i nie trzeba podchodzić z metrówką by się przekonać , a jeszcze nie miałem sytuacji by ktoś na drogowej kontroli mi choć wspomniał o "longtablicach" . No ale przepis przepisem ;)

 

Obecnie długość zestawu (w świetle przepisu) nie jest brana pod uwagę, tylko sama przyczepa.

 

Jeśli ciągniesz samochodem o długości np. 5,5 m przyczepkę 7 m, to łącznie masz 12,5 m, ale tablic mieć nie musisz.

Inaczej będzie, gdy nawet krótszym samochodem np. 4,6 m ciągniesz przyczepę o długości np. 8,01 m - w tym wypadku przyczepa musi mieć tablice.

Z tego przykładu chyba już wszyscy mogą się zorientować w czym rzecz :hmm:

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zadymiło mnie przy ognisku ;) i się pogubiłem co aktualne a co wycofane .

Teraz mam jasność . Dzięki Krzysiek za wyjaśnienie i cierpliwość.

 

Pozdrawiam

 

hehe%281%29.gif Robert - wcale się nie dziwię, kto z nas nie mógłby się pomylić, będąc na Twoim miejscu (czyli na wakacjach, przy ognisku itd. :jump: )

 

Miłego wypoczynku i nie przejmuj się teraz przyziemnymi sprawami, korzystaj z każdej chwili, na forum będzie czas później :hej:

 

:piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.