Skocz do zawartości

Biała tablica w czerwone pasy


wiluś

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam i Szukam i nie mogę znaleźć!!

Powiedzcie mi koledzy jak to jest z ta tablicą ? Przewożąc rowery na tylnym bagażniku przyczepy muszę mieć założoną tą tablice ( zarówno w Polsce jak i zagranicą ) regulują to jakieś przepisy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tablica nazywa się tablicą wyróżniającą / ponad gabarytową. Znajdziesz np tu. Z tego co wiem u nas nie obowiązkowa, ale w Niemczech jest obowiązkowa.

Edytowane przez AKISSJG (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezaleznie czy trzeba miec w PL czy też nie - ja jednak wożę. Rowerki wystają trochę przed światła w przyczepie a sama tablica zawsze moze zwrócić dodatkową uwagę zagapionego kierowcy za mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezaleznie czy trzeba miec w PL czy też nie - ja jednak wożę. Rowerki wystają trochę przed światła w przyczepie a sama tablica zawsze moze zwrócić dodatkową uwagę zagapionego kierowcy za mną.

 

Ja robię tak samo lepiej zapobiegać niż płacić:policja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale przepisy mówią tylko o tablicach żółtych z czerwonymi obwódkami

np. coś takiego

 

http://www.abc.com.pl/image/image_gallery?img_id=3629284

 

Ale nigdzie nie mogę znaleźć nic na temat tych tablic???

 

http://www.goliat.com.pl/p577-tablica-wyrozniajaca-do-transportu-50x50.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale przepisy mówią tylko o tablicach żółtych z czerwonymi obwódkami

np. coś takiego

 

http://www.abc.com.p...?img_id=3629284

 

Ale nigdzie nie mogę znaleźć nic na temat tych tablic???

 

http://www.goliat.co...ortu-50x50.html

 

w drugiej pozycji jest wyjaśnienie odnośnie tablic wyróżniających

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pojazdu lub zespołu pojazdów, którego długość przekracza 8 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 t, oznakowanie, o którym mowa w ┬ž 42, stosuje się po dniu 31 marca 2003 r.

┬ž 3. Tablice wyróżniające dla przyczepy (naczepy) powinny mieć tło odblaskowe barwy żółtej z obrzeżem fluorescencyjnym barwy czerwonej.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez soda (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w drugiej pozycji jest wyjaśnienie odnośnie tablic wyróżniających

 

W drugiej pozycji pisze" ┬ž 2. Tablice wyróżniające dla pojazdu samochodowego powinny składać się z ukośnych pasów

umieszczonych pod kątem 45° ┬▒ 5° do pionu, o szerokości 100 mm ┬▒2,5 mm, na przemian barwy żółtej,

wykonanych z materiału odblaskowego, oraz barwy czerwonej, wykonanych z materiału

fluorescencyjnego.

A te mają barwę biało czerwoną ,chyba że to nie są te tablice???

 

... walnij czerwoną tablicę bo ładnie wygląda szkoda czasu na szukanie przepisów :)

 

I to jest chyba najlepsze rozwiązanie !!!!:brawo:

 

Do pojazdu lub zespołu pojazdów, którego długość przekracza 8 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 t, oznakowanie, o którym mowa w ┬ž 42, stosuje się po dniu 31 marca 2003 r.

┬ž 3. Tablice wyróżniające dla przyczepy (naczepy) powinny mieć tło odblaskowe barwy żółtej z obrzeżem fluorescencyjnym barwy czerwonej.

 

Patrząc na ten przepis to chyba większość zestawów musiałaby mieć te tablice ponieważ przekraczają osiem metrów a tak chyba nie jest???:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ten przepis to chyba większość zestawów musiałaby mieć te tablice ponieważ przekraczają osiem metrów a tak chyba nie jest???:niewiem:

 

tak było, ale zmienili ten przepis i na dziś nie trzeba :)

jak poszperasz w archeo to znajdziesz długą i wyczerpującą dyskusję n/t :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak było, ale zmienili ten przepis i na dziś nie trzeba :)

jak poszperasz w archeo to znajdziesz długą i wyczerpującą dyskusję n/t :-]

 

No to jak w końcu jest trzeba czy nie trzeba :niewiem: bo różnie piszą

Chętnie bym pogrzebał ale nie mam za bardzo kiedy bo jutro wyjeżdzam i moja przyczepka co czeka na mnie w Holandii nie ma jeszce bagażnika na tyle ale mam już zarezerwowany taki na cztery rowery i w sobotę jade go odebrać no i oczywiście muszę go zamontować żeby wozić rowerki !

stąd moje pytanie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie (i Panie?) szanowni. Namieszaliście tylko sobie z tymi tablicami, ale postaram się wyjaśnić, bo sam już nie wiem, o którą dokładnie chodzi.

Kwadratowa tablica z biało-czerwonymi skośnymi paskami, widoczna w awatarze kolegi witus powinna się pojawić na tyle pojazdu, jeśli rowerki, stelaże, czy inne podobne ładunki wystają minimum 50cm poza obrys pojazdu (pomijam mniejsze odległości, ja zalecałbym przy nawet 20cm wystawić taką tabliczkę). Może ona być zastąpiona szmatkami (tu również jest podział, kiedy szmatka ma być czerwona, a kiedy pomarańczowa - ale mniejsza o to), ale jeśli chodzi o te forum, to chyba byłoby to nieestetyczne. ;)

Tablica podana przez soda, którą witus również posiada (jak zauważyłem), musi znajdować się na przyczepie/naczepie, jeśli długość zespołu pojazdów wynosi co najmniej 12 metrów.

Jest jeszcze jedna tablica. Coś na kształt powyższej. Żółto-pomarańczowe (lub czerwone, jak kto woli) skośne pasy. Dotyczy to pojazdów samochodowych (czyli nie przyczep), których długość wynosi co najmniej 8 metrów. Nie dotyczy autobusów.

Podany przez soda plik jest niekompetentny. Owszem, w miarę się to składa w całość, ale nie do końca.

Edytowane przez mk61 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tablice gabarytowe przy wystających np. rowerach (biało czerwone, skośne pasy), warto założyć - tak, jak Koledzy już napisali :ok:

Z kolei temat tablic wyróżniających (z uwagi na wymiary przyczepy) był wielokrotnie omawiany na forum.

 

Stare rozporządzenie Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r. ┬ž 59 pkt 9

"Do pojazdu lub zespołu pojazdów, którego długość przekracza 8 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 t,

oznakowanie, o którym mowa w ┬ž 42, stosuje się po dniu 31 marca 2003 r."

 

W nowym zapisie zostaje on uchylony !

 

Cyt.:

┬ž 59:a) uchyla się ust. 9

dodaje się ust. 9a w brzmieniu: "9a. Wymaganie, o którym mowa w ┬ž 42 ust. 1 i 2, stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 marca 2011 r., a w odniesieniu do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 kwietnia 2011 r. stosuje się od dnia 1 lipca 2011 r.".

 

W nowym rozporządzeniu ┬ž 42 mamy:

 

Cyt.:

6) ┬ž 42 otrzymuje brzmienie:

"┬ž 42. 1. Samochody ciężarowe i specjalne, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 7,5 tony, z wyłączeniem ciągnika siodłowego, oraz przyczepy, w tym naczepy, których długość włącznie z dyszlem przekracza 8 m lub których dopuszczalna masa całkowita przekracza 10 ton, oznacza się z tyłu w sposób określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.

 

Tak to wygląda, jeśli ktoś ma przyczepę o długości pow. 8m (zamieszczam tablice tylko dla omawianego przypadku - inne nas nie interesują) Np. tablice ze skośnymi pasami żółto - czerwonymi dotyczą tylko pojazdów samochodowych, nie przyczep. :

 

 

 

Załącznik nr 10

 

WARUNKI DODATKOWE DLA POJAZDU DŁUGIEGO I CIĘŻKIEGO

┬ž 1. Pojazd i zespół pojazdów, o których mowa w ┬ž 42 rozporządzenia, powinny być oznakowane tablicami wyróżniającymi, umieszczonymi z tyłu pojazdu prostopadle i symetrycznie do jego osi podłużnej.

 

┬ž 2. Tablice wyróżniające dla pojazdu samochodowego powinny składać się z ukośnych pasów umieszczonych pod kątem 45° ┬▒ 5° do pionu, o szerokości 100 mm ┬▒2,5 mm, na przemian barwy żółtej, wykonanych z materiału odblaskowego, oraz barwy czerwonej, wykonanych z materiału fluorescencyjnego.

 

┬ž 3. Tablice wyróżniające dla przyczepy (naczepy) powinny mieć tło odblaskowe barwy żółtej z obrzeżem fluorescencyjnym barwy czerwonej.

 

┬ž 4. Dolne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie niżej niż 250 mm, a górne - nie wyżej niż 2.100 mm od powierzchni jezdni.

 

┬ž 5. Zewnętrzne boczne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu.

 

┬ž 6. W przypadku zastosowania oznaczenia przewidzianego na rysunkach 1 i 2 przykład 4 - odległość między tablicą umieszczoną poziomo i tablicą umieszczoną pionowo nie może być mniejsza niż 200 mm i nie większa niż 300 mm.

 

┬ž 7. Wymiary oraz zasady rozmieszczania tablic wyróżniających na pojeździe określają rysunki 1 i 2.

 

:banan:

 

P.S.

Aby było jasne:

przyczepa kempingowa do długości 8 metrów (długość całkowita z dyszlem, mierzą od najbardziej wysuniętych elementów), z uwagi na swoje gabaryty, nie ma obowiązku posiadania tablic wyróżniających.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.