Skocz do zawartości

Używanie lodówki w czasie jazdy na gazie


Kajetan

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni

 

Jak to w końcu jest z z tą lodówką. Używać w czasie jazdy na gazie czy nie? Nie gaśnie to już sprawdziłem. W zasadzie to w zeszłym roku przejechałem już Chorwację i z powrotem z włączonym gazem a po powrocie dowiedziałem się, że dobrze że jeszcze mam przyczepę, bo to na pewno się od tego zapali i w ogóle to tak się nie robi, bo się zapali i w ogóle, a na dowód pokazano mi spaloną przyczepę, (mało się nie popłakałem, taki to widok) . A było to przy okazji zakupu przyczepy dla kolegi u: http://www.przyczepy-campingowe.com.pl/

 

Co o tym sądzicie? można czy nie?

 

Pozdrawiam

Kajtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 265
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Szanowni

 

Jak to w końcu jest z z tą lodówką. Używać w czasie jazdy na gazie czy nie? Nie gaśnie to już sprawdziłem. W zasadzie to w zeszłym roku przejechałem już Chorwację i z powrotem z włączonym gazem a po powrocie dowiedziałem się, że dobrze że jeszcze mam przyczepę, bo to na pewno się od tego zapali i w ogóle to tak się nie robi, bo się zapali i w ogóle, a na dowód pokazano mi spaloną przyczepę, (mało się nie popłakałem, taki to widok) . A było to przy okazji zakupu przyczepy dla kolegi u: http://www.przyczepy...pingowe.com.pl/

 

Co o tym sądzicie? można czy nie?

 

Pozdrawiam

Kajtek

 

teoretycznie nie wolno, ale...

w Polsce nikt tego nie kontroluje

podobno w Austrii takie rzeczy moga sprawdzać.

z punktu bezpieczeństwa - jeśli masz sprawny układ odcinający gaz gdy palnik zgaśnie - nic sie nie wydarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakiś przepis ? bo w PL chyba takiego nie ma :niewiem:

 

 

nie ma raczej...

mi od dawna chodzi po głowie właśnie ta myśl można czy nie można...

jednak mam zawsze pewne obawy...czy uzasadnione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie przepisów, to jedno. Austria i Niemcy mają ewidentny zakaz. Natomiast kwestia tego, czy jest sens, to rzecz kolejna. Dlaczego? Dlatego, że w czasie jazdy występuje zupełnie inny ruch powietrza niż w czasie postoju. Podmuch np. z przejeżdżającej ciężarówki może zdmuchnąć świeczkę przy lodówce. Jak termopara działa, to groźnego nic się nie stanie - zawór się zamknie i gaz uciekał nie będzie. Ale lodówka chłodzić już też nie będzie. Lepiej mieć sprawne podłączenie 12V. Śmiem wątpić, czy ta przyczepa, która spłonęła, to z powodu lodówki z włączonym gazem. Prędzej bym powiedział, że gdzieś była nieszczelność i lodówka tylko przyczyniła się do wykrycia nieszczelności. Wykrycie było ostateczne. Jednak pod względem bezpieczeństwa może też okazać się, że termopara nie działa do końca tak, jak powinna. Wtedy jadąc po drodze nic się nie stanie - gaz uleci. Ale zatrzymując się w jakimś obniżeniu terenu możesz spowodować jakieś zagrożenie. Ogólnie - u nas niewskazane, na zachodzie zakazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że w czasie jazdy występuje zupełnie inny ruch powietrza niż w czasie postoju. Podmuch np. z przejeżdżającej ciężarówki może zdmuchnąć świeczkę przy lodówce.

 

przy bocznej lodówce (na bocznej ścianie) nic takiego się nie dzieje :skromny:

 

które kraje zakazują używania lodówki w czasie jazdy ?

Niemcy i Austria ? a reszta ?

 

nie ma raczej...

mi od dawna chodzi po głowie właśnie ta myśl można czy nie można...

jednak mam zawsze pewne obawy...czy uzasadnione?

 

Kolega pisał że nie można, więc pytam na jakiej podstawie ;)

też nie znam takiego przepisu, a duskusja już była tu nie jedna ... trzymajmy się faktów :yes:

 

też miałem obawy, rozebrałem, oglądnąłem i ... jakby mniejsze :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy i Austria na pewno. Innych nie szukałem. Ja staram się zasilać z 12 V i nie tęsknię do poszukiwań kto i dlaczego zakazuje. Jestem w stanie zrozumieć zakaz. Stosuję się do niego. Myślę, że to nikomu nie szkodzi.

 

Rozebrałeś i oglądnąłeś i obawy się zmniejszyły. Znaczy, że sprawdziłeś jak układa się pęd powietrza przy różnych warunkach drogowych? Jak np. mija nas ciężarówka i podmuch powietrza powoduje w kominku gwałtowne podciśnienie? Czyli sprawdziłeś, że nie będzie takiego podciśnienia, żeby wyssało płomień? To nie musi być na czas iluś minut. Wystarczy tylko, że podmuch będzie rzędu ułamka sekundy - byle zgasił płomień. Rozumiem, że to sprawdziłeś, skoro masz mniejsze obawy? Nie to, żebym podważał Twoją opinię, ale na podstawie obejrzenia, jak to jest skonstruowane nie podejmowałbym się podawać opinii zapewniającej o bezpieczeństwie. A przepisy ktoś wymyślił z jakiegoś powodu.

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepisy ktoś wymyślił z jakiegoś powodu.

 

ale jakie przepisy ? :niewiem:

przepisy w D i A dotyczą butli chyba ? a nie urządzeń jako takich ?

 

czy w instrukcji lodówki jest zakaz używania podczas jazdy ?

bo np piecyk trumy ma taki zakaz, ew jest warunek że musi być odpowiedni komin - i tu sprawa jest jasna

 

w przypadku lodówki takich zaleceń chyba nie ma ? więc nie gdybajmy a trzymajmy się faktów :skromny:

 

a co do mojej opinii, nigdzie tu nie napisałem "jeździj spokojnie nic się nie stanie" :niewiem:

napisałem że mam obawy mniejsze, bo palnik jest schowany, ma zabezpieczenie termoparą ...

gdyby tak podmuch łatwo mógł narozrabiać, to w czasie silnego wiatru też należało by wyłączyć lodówkę ?

kratka jest tak ukształtowana że nie dmuchniesz na wprost, może test z kompresorem :-]

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu jak mi lodówka na 12V rozładowała podczas jazdy akumulator w aucie ( a był to automat - dobrze że zawsze woziłem kable rozruchowe) to od 7 lat jeżdżę tylko na gazie a przez Austrię i Niemcy podczas jazdy bez zasilania lodówki. Jeszcze nigdy nie zgasła na gazie podczas jazdy czy w obecnej przyczepie czy w poprzedniej a uwierzcie mi że odpalenie "na kable" silnika 3,0 TD w mercu W124 z byle osobówki to też czasami było wyzwanie i kabelki miałem jak do spawarki hehe(1).gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu jak mi lodówka na 12V rozładowała podczas jazdy akumulator w aucie ( a był to automat - dobrze że zawsze woziłem kable rozruchowe) to od 7 lat jeżdżę tylko na gazie a przez Austrię i Niemcy podczas jazdy bez zasilania lodówki. Jeszcze nigdy nie zgasła na gazie podczas jazdy czy w obecnej przyczepie czy w poprzedniej a uwierzcie mi że odpalenie "na kable" silnika 3,0 TD w mercu W124 z byle osobówki to też czasami było wyzwanie i kabelki miałem jak do spawarki hehe%281%29.gif.

 

:yes:

czytałem trochę opinii i co ciekawe jednym gasła innym nie :hmm:

może zależy od modelu, umiejscowienia, kratek ?

 

samego zgaśnięcia to bym się nie obawiał, bo zgaśnie, termopara odetnie i po problemie,

nawet jak nie odetnie to gazu z palnika idzie tak mało że to zagrożenia wielkiego nie stanowi w czasie jazdy :hmm:

 

większym niebezpieczeństwem IMO jest odkręcona butla, gdyby tak coś się stało (wypadek) i butla wyleciała z kufra to :hmm:

z drugiej strony dopuszczone sa butle bez kołnierza, gdzie zawór nie jest niczym osłonięty i przy byle uderzeniu może się wyłamać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.