Jump to content
pplaw

Opony - co ile wymiana?

Recommended Posts

MARIOczy

Na każdej oponie jest czterocyfrowy numer np 1109 co znaczy że została wyprodukowana w 11 tygodniu 2009 roku. Mogą też się pojawić literki ale nie pamiętam co oznaczaja.

strus251

Data w formie o jakiej pisze MARIOczy poprzedzona jest znacznikiem DOT. Jest na boku opony. Jezeli w nr DOT bedzie litera ozbacza to ze opona jest wyprodukowana przed rokiem 2000 a to niezaleznie od znaczenia liter kwalifikuje ja do natychmiastowej wymiany.

schabo78

szukaj coś takiego na oponie

post-17500-0-02140000-1445769513_thumb.jpg

Mik media

Dziękuję za wyczerpujące informacje. Jutro sprawdzę

Mik media

Dzięki. Na moich napisano, ze w połowa roku 2011 wiec jeszcze nie tak źle.

TIGERLUNAR

6 lat i wymiana???? 

Czy mógłby ktoś pokazać mi gdzie to jest napisane???

Zadałem pytanie mojemu zaprzyjaźnionemu wulkanizatorowi i on jest odmiennego zdania i składa się na to wiele czynników.

:hmm:  :hmm:  :hmm:  :hmm:  

strus251

6 lat jest przyjęte ze względu na dodatkowy TUV w DE uprawniający do jazdy z prędkością do 100km/h. W warunkach tego TUV jest że opona nie może być starsza niż 6 lat + inne oczywiście obostrzenia.

TIGERLUNAR

Moje mają już 7 lat więc chyba przed wyjazdem do Chorwacji czeka mnie wymiana. :oslabiony:  :oslabiony:  :oslabiony:

TIGERLUNAR

Bingo 

Przekopałem wszystkie papiery i znalazłem rachunek z ostatniej wymiany opon. Rozmiar na  Europe 155/80r12  wzmocnione z indeksem 88/86 N

Commander

Tak. Brak oznaczenia profilu wskazuje, że jest to tzw. pełny profil czyli "80" % szerokości opony.

Wszystko jest na forum - szkoda wertować papiery :]

jacekh

mój znajomy wulkanizator uważa ,że na oponach z symbolem C dobrej firmy (czyt.nie polskie) można Śmiało Śmigać 10 lat .Tak na marginesie przy okazji kontroli opon w cepce warto się również zainteresować kołem zapasowym ,u mnie okazało się że wentyl uszkodzony i brak powietrza ! a w przyczepie ,którą wczoraj oglądałem właŚciciel nawet nie wiedział że ma inny rozmiar koła.Oby takie niespodzianki nie ujawniały się w trasie :nono: .

Commander

mój znajomy wulkanizator uważa ,że na oponach z symbolem C dobrej firmy (czyt.nie polskie) można Śmiało Śmigać 10 lat .

Też tak uważam, ale trzeba albo dużo jeździć, albo odciążyc opony podczas długiego postoju np. przez 6-8 miesięcy bo się odkształcą i będą człapać.

ekAr

mój znajomy wulkanizator uważa ,że na oponach z symbolem C dobrej firmy (czyt.nie polskie) można Śmiało Śmigać 10 lat .

Łołołoł :hmm: Czyli jeśli założę opony firmy z Francji albo Niemiec albo USA lub też Japonii (bo myślę, że ta czwórka to "dobre firmy") i zostawię je na przyczepie, która przez 10 lat będzie stała na słoneczku, wietrzyku i deszczu/śniegu to znajomy będzie jechał z nią z większą dozą pewności niż na Dębicy/Kormoranie, które stały poza sezonem w garażu a od czasu do czasu były psiknięte jeszcze dodatkowo szprajem do gumy?

Może i nasze opony są trochę niżej jeśli chodzi o osiągi, ale jeśli chodzi o trwałość to naprawdę nie deprecjonowałbym ich aż tak. Chociaż myślę, że 10lat to już takie trochę "livin' on the edge", niezależnie od producenta.

Edytka: i zapytaj proszę, jak traktujemy opony Michelina albo GoodYeara z napisem "Made in Poland" albo Dębicę "Made in Germany". 9 lat? 10?

Edited by ekAr (see edit history)

TIGERLUNAR

Nie ma co kombinować trzeba uznać że 6 lat to ważność graniczna i tyle.