Skocz do zawartości

Prostownik przestał działać - co zastosować w zamian?


AdrianC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kupiłem przyczepkę ok. miesiąca temu, po tygodniu padł mi prostownik (zig x-7). Widać, że nikt go wcześniej nie demontował więc to zbieg okoliczności. Zastanawiam się czy go naprawiać, czy może zastosować coś w zamian i tutaj pytanie czy mogę zastosować zwykły prostownik o podobnej mocy (20A), a może ten do przyczepy się czymś różni? Jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc co do naprawy zepsutego, też będę wdzięczny za pomoc (jestem niepraktykującym elektronikiem więc jakieś tam podstawy mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... po tygodniu padł mi prostownik (zig x-7). ... Zastanawiam się czy go naprawiać, czy może zastosować coś w zamian i tutaj pytanie czy mogę zastosować zwykły prostownik o podobnej mocy (20A), a może ten do przyczepy się czymś różni? Jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc co do naprawy zepsutego, też będę wdzięczny za pomoc (jestem niepraktykującym elektronikiem więc jakieś tam podstawy mam).

 

- bardzo prawdopodobne, że Sz.Kol. "doznał" podobnej awarii jak ja - w tym zasilaczu padają raczej kondensatory elektrolityczne - pęcznieją/pękają/wysychają (głownie małe - 2u2 - 4u7 na 25-50V. Po wymianie (co jest kwestią stosunkowo prostą) zasilacz ruszył z kopyta. Drobna męczarnia jest z otworzeniem ustrojstwa - trzeba rozwiercić nity zrywalne, a po naprawie zastąpić je śrubkami i nakrętkami M3. Nie wykluczone, że kilka otworów w obudowie trzeba nagwintować trójką lub czwórką :-) X7 jest zasilaczem impulsowym, daje na wyjściu stabilne 12V (13,8V). Zwykły zasilacz daje pulsujące napięcie zależne od napięcia sieci - niekiedy od 10 do 13V. Choć pewnie nie ma to istotnego znaczenia.

BTW w jednym z wątków jest opis "mojego przypadku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem zanim napisałem twój temat, nie jestem przekonany o tym, że to ten sam problem. Rozmontowany zasilacz mam, kondensatory raczej nie są opuchnięte, na płytce znalazłem jeden zimny lut przy R48 gdzie jest zaciemnienie na płyce, ale to nic nie dało rezystor mimo nieciekawego wygląda wygląda na sprawny. U mnie nie świeci się nawet dioda zasilania.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dość ciężko pomagać przy zasilaczach impulsowych na odległość, ale spróbujmy.... Rozumiem że bezpiecznik rurkowy sprawdziłeś. Jakie napięcie pojawia się po prostowniku wysokiego napięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Witam, podepnę się do już istniejącego tematu ponieważ mój problem jest identyczny to znaczy padł prostownik w moim ZIG X-7. Zerknijcie proszę na zdjęcia i jeżeli to możliwe powiedzcie co jest do wymiany. Sam tego robił nie będę bo nie mam takiej wiedzy, sprzętu i umiejetności ale dam do znajomego elektronika. Chodzi o to żeby wiedzieć co padło i co mam kupić, jemu zostanie tylko wymiana wadliwych elementów. Z tego co ja zauważyłem to bezpiecznik rurkowy jest spalony i wylane takie szare coś ? Proszę o pomoc. Dziękuję

20190815_160412.jpg

20190815_160442.jpg

20190815_160455.jpg

20190815_160426.jpg

20190815_160519.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść temat.

Za 280 zł kup zasilacz/prostownik (w tym tygodniu był link na forum do niego BC-20) i nie ryzykuj większej awarii w budzie

Mimo że na elektronice się trochę znam to nie naprawiał bym tego. X7 miałem, jest dobry puki działa, płytka drukowana jest słabej jakości i z naprawami (szczególnie bez schematu) jest kłopot.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Dzień dobry

Zig x70  padł. Robi zwarcie, wywala bezpieczniki. 

Oddam do naprawy ponieważ nie jestem manualny elektronicznie. Jednak poszukuje pomocy i czegoś w zamian . Proszę o podpowiedź co zamontować. I teraz jeszcze jedno - jak zamontować?  

Mam 2 przewody na aku 2 na przyczepkę.  

Z góry dziękuję za pomoc

Avondale avocet 2003. 

20220316_121509.jpg

20220316_121518.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję 

Biorę się już za czytanie z tłumaczem ?

A może coś z zamienników?  Dziękuję 

 

≈======

Jednak to dla dobrze znających język plus mających pojęcie o elektronice  ?

Tym niemniej dziękuję za pomoc 

Edytowane przez krzall (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, po otwarciu ? Ok. Jutro wyjmę go z przyczepy, będę wiózł do kogoś kto ma pojęcie o elektryce. Ja jeśli mam instrukcje w miarę szczegółowa jestem w stanie zmienić urządzenie na nowe ?

Dorwałem trochę schematów bardziej ideologicznych mojej przyczepki . 

Niestety jakość nie najlepsza, ale już po kablach można co nieco wnioskować. Zastanawia mnie co wchodzi obok kabli na aku (czarnego i czerwonego ) te dwa niebiesko pomarańczowy i biało pomarańczowy. Idą gdzieś na przyczepę. Nie chce nikomu nic  sugerować bo mam jakieś przypuszczenia ale jakby ktoś miał jakiś pomysł do czego są to poproszę o info. Dziękuję.  

Screenshot_20220316-110904_OfficeSuite~3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.