Skocz do zawartości

remont narożnika - prośba o radę


Rekomendowane odpowiedzi

Dopisze Ci jeszcze dla ułatwienia bo korzystałem z wymiany uszczelnień pod listwami alu. z firmy PRO CAMP serwisu i dilera firmy KNAUS a więc raczej profesjonalistów w tej dziedzinie co mogę osobiście po wykonaniu usługi stwierdzić.

I z FV spisze Ci czego oni używają do takich operacji i jest to :

Masa klejąco-uszczelniająca biała 310ml BERNER , 138126 oraz masa uszczelniająca biała 310ml, BERNER,147202 -> jedną używali do klejenia plastikowego elementu do blachy a druga właśnie pod listwy tylko nie wiem którą gdzie musisz sam dojść ;)

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam.

 

rosolez Robota aż się pali :ok:

 

Szacun za hand made z uszczelką. :blagac:

 

Jak zamierzasz uzupełnić ubytki kołnierza poszycia?

 

 

 

........

Tak naprawdę pod gumowe uszczelki daje się butyl lub taśmy butylowe nie klej jakim jest TOTAL-FIX. To mocny klej i już raczej demontaż nie będzie możliwy a w razie konieczności będziesz musiał skapitulować i poszukać nowych listew i uszczelek...zawsze może się coś jeszcze przydarzyć więc należy o tym pamiętać.

Sama impregnacja listew zabiera Ci dużo czasu i jest tak naprawdę zbędna...skoro reszta przyczepy przetrwała 20 lat bez niej to jak sam sie domyślasz nie jest ona specjalnie konieczna ani potrzebna, tracisz na nią tylko czas i wydajesz pieniądze ;) Ogólnie to kawałeczek szkieletu zaimpregnowany a reszta nie -> jest w tym sens?

Powodzenia i uwijaj się bo wakacje nadchodzą ;)

 

TotalFix.

A po latach butyl schodzi z uszczelki sam i łatwo?.

Jeśli już to czyścić z TotalFixu tylko poszycie i uszczelkę bo tylko tam się klei / uszczelnia czymkolwiek. Listew się nie klei niczym więc niema mowy o czyszczeniu i zniszczeniu.

 

 

Impregnacja

Skąd wiesz że "przyczepa przetrwała 20 lat bez impregnacji"? Wyobraź sobie że Kolegi , jak i wiele,wiele innych przyczep miała fabrycznie impregnowaną stolarkę konstrukcji i między innymi właśnie dlatego wytrzymała te 20 lat.

Ale po takim czasie nawet po obecnych - zaawansowanych technologicznie środkach nie było by śladu.

Poza tym . impregnacja drewna to nie tylko bloker wilgoci.

Czas na przesmarowanie listew? - tyle co na wypicie 1-2 kaw więc o czym mowa.

Cena? -warta świętego spokoju na kilkanaście lat.

 

Pamiętaj . Kolega robi dla siebie na kolejne lata a nie na sprzedaż .

Pozdrawiam

 

Ps.

 

Dopisze Ci jeszcze dla ułatwienia bo korzystałem z wymiany uszczelnień pod listwami alu. z firmy PRO CAMP serwisu i dilera firmy KNAUS a więc raczej profesjonalistów w tej dziedzinie co mogę osobiście po wykonaniu usługi stwierdzić.

I z FV spisze Ci czego oni używają do takich operacji i jest to :

Masa klejąco-uszczelniająca biała 310ml BERNER , 138126 oraz masa uszczelniająca biała 310ml, BERNER,147202 -> jedną używali do klejenia plastikowego elementu do blachy a druga właśnie pod listwy tylko nie wiem którą gdzie musisz sam dojść ;)

Powodzenia.

 

A pochwalisz się ile za te profesjonalne uszczelniacze zapłaciłeś i czemu byłeś zmuszony odnawiać uszczelnienie?

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolego się wysiliłeś to i ja się wysilę i zaspokoję Twoją ciekawość..

Sam używam czasem TOTAL-FIX i zdecydowanie to jest klej a nie uszczelniacz....dostrzegasz różnicę pomiędzy szarą masą plastyczną która jest pod listwami Alu a klejem typu silikon nieważne jak trwałym i mocnym ....?Pewnie jak był by na tyle elastyczny to producenci by go stosowali przy produkcji nowych pojazdów a skoro go nie stosują to pewnie jakiś powód jest wiadomo, że poszycie (blacha pracuje inaczej niż listwa alu ) i pewnie ten uszczelniacz musi być odpowiednio elastyczny a nie sklejony na amen, poza tym jak oderwiesz tą uszczelkę od poszycia jak ją skleisz tym total fixem?

Od tych szarych mas odłazi jakoś bez większych trudności.

Skąd wiem ,że nie ma impregnacji a no stąd, że w moim knausie nic takiego nie widziałem a jest troszke młodszy niż 20 lat;) w Hobby szwagra 2 letnim wycinaliśmy i w ścianie i w podłodze otwory pod różne gadżety i tam także nie było żadnej impregnacji na listwach...pewnie stąd stwierdzam, że jej brak.

Co do cen skoro jesteś tak mocno zainteresowany proponuję wykonać tel. do PRO CAMP.

Większość producentów zaleca wymianę uszczelek i uszczelnienia pod listwami po 10-latach, ja jak większość bym pewnie tego nigdy nie zrobił ale musiałem wymienić plastik pod alkową i po zdjęciu listew okazało się iż w jednym miejscu uszczelnienie zaczyna przeciekać. Oczywiście z zewnątrz jaki ze środka nic nie było widać ,to był dopiero malutki przeciek ale za kilka latek pewnie pół ściany było by miękkie..

Poza tym taki diler jak w/w firma zajmuje się poważnymi naprawami (które widziałem na miejscu) już wiele lat i z tego co sie orientowałem są jednymi z lepszych fachowców na rynku. więc chyba oczywiste że można skorzystać z ich wiedzy jeżeli jest taka możliwość.

Za przeproszeniem oni naprawiają stosując pewnie te środki które podałem koledze chcąc pomóc po kilka przyczep i kamperów miesięcznie wiec są troszkę bardziej wiarygodni do Ciebie ...:niewiem:

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolego się wysiliłeś to i ja się wysilę i zaspokoję Twoją ciekawość..

Sam używam czasem TOTAL-FIX i zdecydowanie to jest klej a nie uszczelniacz....dostrzegasz różnicę pomiędzy szarą masą plastyczną która jest pod listwami Alu a klejem typu silikon nieważne jak trwałym i mocnym ....?Pewnie jak był by na tyle elastyczny to producenci by go stosowali przy produkcji nowych pojazdów a skoro go nie stosują to pewnie jakiś powód jest wiadomo, że poszycie (blacha pracuje inaczej niż listwa alu ) i pewnie ten uszczelniacz musi być odpowiednio elastyczny a nie sklejony na amen, poza tym jak oderwiesz tą uszczelkę od poszycia jak ją skleisz tym total fixem?

Od tych szarych mas odłazi jakoś bez większych trudności.

Skąd wiem ,że nie ma impregnacji a no stąd, że w moim knausie nic takiego nie widziałem a jest troszke młodszy niż 20 lat;) w Hobby szwagra 2 letnim wycinaliśmy i w ścianie i w podłodze otwory pod różne gadżety i tam także nie było żadnej impregnacji na listwach...pewnie stąd stwierdzam, że jej brak.

Co do cen skoro jesteś tak mocno zainteresowany proponuję wykonać tel. do PRO CAMP.

Większość producentów zaleca wymianę uszczelek i uszczelnienia pod listwami po 10-latach, ja jak większość bym pewnie tego nigdy nie zrobił ale musiałem wymienić plastik pod alkową i po zdjęciu listew okazało się iż w jednym miejscu uszczelnienie zaczyna przeciekać. Oczywiście z zewnątrz jaki ze środka nic nie było widać ,to był dopiero malutki przeciek ale za kilka latek pewnie pół ściany było by miękkie..

Poza tym taki diler jak w/w firma zajmuje się poważnymi naprawami (które widziałem na miejscu) już wiele lat i z tego co sie orientowałem są jednymi z lepszych fachowców na rynku. więc chyba oczywiste że można skorzystać z ich wiedzy jeżeli jest taka możliwość.

Za przeproszeniem oni naprawiają stosując pewnie te środki które podałem koledze chcąc pomóc po kilka przyczep i kamperów miesięcznie wiec są troszkę bardziej wiarygodni do Ciebie ...:niewiem:

Pozdro.

 

"Pewnie jak był by na tyle elastyczny to producenci by go stosowali przy produkcji nowych pojazdów"

" (blacha pracuje inaczej niż listwa alu ) i pewnie ten uszczelniacz musi być odpowiednio elastyczny a nie sklejony na amen"

 

No to chyba mówimy o różnych TotalFix'ach jeśli tak wypowiadasz się o jego elastyczności. Kup ten Fix co w linku moim lub kolegi i zrób test na jego elastyczność a wówczas wróć do tematu.

 

Tak się składa że mój filtr do stawu ogrodowego wymaga (jak każdy) okresowego czyszczenia wkładów filtrujących mniej więcej 3 razy w sezonie letnim. Niestety od dawna nie mam pod wiekiem tego filtra już uszczelki i jestem zmuszony uszczelniać uszczelniaczem.

Silikon poddaje się ciśnieniu więc używam do tego właśnie TotalFix'a.

Zarówno mi jak i mojej 2połówce nie nastręcza wielkich problemów oderwanie pokrywy (bakelit) z owego filtra , a ma średnicę 40cm i przyklejona jest do korpusu (pcv) filtra na obrysie 2cm. Oczyszczenie spoiny przed ponownym uszczelnieniem też nie tragedia samym nożem.

To tak a-propos tych niemożliwości w demontażu.

 

"Skąd wiem ,że nie ma impregnacji a no stąd, że w moim knausie nic takiego nie widziałem a jest troszke młodszy niż 20 lat;)"

 

Przepraszam za uszczypliwość ale po czym wnosisz że drzewo , które odkryłeś w swej przyczepie nie miało impregnacji? Robiłeś higroskopijne testy czy po prostu nie było na powierzchni drzewa śladów ?

Posmaruje jedną z dwóch takich samych surowych listew bezbarwnym impregnatem . Różnica wizualna po kilku tygodniach będzie taka że impregnowana listwa będzie nieco ciemniejsza.(jak polakierowana) Po roku natomiast i ta wizualna różnica zaniknie.

"Poza tym taki diler jak w/w firma zajmuje się poważnymi naprawami (które widziałem na miejscu) już wiele lat i z tego co sie orientowałem są jednymi z lepszych fachowców na rynku. więc chyba oczywiste że można skorzystać z ich wiedzy jeżeli jest taka możliwość.

 

Oczywiście że można . Ba...nawet trzeba i nikt tu Ci tego za złe niema, zwłaszcza że poddajesz koledze kolejną propozycje niosąc pomoc.

 

Za przeproszeniem oni naprawiają stosując pewnie te środki które podałem koledze chcąc pomóc po kilka przyczep i kamperów miesięcznie wiec są troszkę bardziej wiarygodni do Ciebie" .

 

Ja nie neguje niczyjej wiarygodności . Zarówno serwisu ani specyfików jakich używają . Przyznam że nawet nie znam uszczelniaczy które wymieniłeś więc się na ich temat nie wypowiadam i niewypowiedziałem,.

Nie wiem czy zrozumiałeś ale nie pytałem o jakość wymienionych przez Ciebie uszczelniaczy lecz ich cenę .Jakość zweryfikuje czas skuteczności.

Jeśli cytujesz nazwę uszczelniaczy z (jak twierdzisz) " FV " to masz tam i cenę więc nie musisz się fatygować i dzwonić do firmy .

Poza tym to czego używają serwisy , a tym bardziej producenci nie zawsze dostępne jest w sklepie.

TotalFix jest bardzo dobrą alternatywą dla innych uszczelniaczy. Droższych i w niektórych miejscowościach niedostępnych.

Ja proponowałem TotalFix bo akurat mam z nim wieloletnią praktykę . Efekty jego wszechstronnych zastosowań , a w szczegulności jako uszczelniacz mogę podziwiać w przyczepach od lat. Jeśli nie w mojej (ponad 15latod remontu ) to przyjaciół którzy tak jak ja już ponad 10 lat nie znają pojęcia nieszczelności przyczepy.

 

Pozdrawiam i Życzę więcej luzu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że źle się dzieje na forum temat miał słuzyć radą i pomocą a staje się siłową przepychanką na temat wyzszości ( swiat Bożego Narodzenia nad Wielkanocą) jaki klej ,jaka masa pozostawmy to do wyboru samemu zainteresowanemu podajmy nazwę oraz CENĘ ona jest najczęściej tym co ostatecznie decyduje . JA OSOBIŚCIE polecam ten klej ( chemolan B ) cena 24 zł a masa uszczelniająca to MS-POLYMER natryskowa masa polymerowa uszczelniająca Firmy APP stosowana na zabezpieczenia nadwozi samochodów Cena 32 zł inni stosują taką masę z nowola .Decyzję zostawiam zainteresowanemu .JEDYNIE NIEWIEM jeszcze jak zachowa się klej chemolan podczas klejenia blachy poszycia ( styropianu nie pali a trzyma jak ......) gładka blacha jest trudna do oderwania od podłoża drewnianego ,listwy drewniane pekają a klej trzyma . dodam jeszcze że masa polimerowa nakłada się specjalnym pistoletem co zapewnia jednakową warstwę lub można to zrobić pędzlem lub szpachelką żeby dobrze trzymało się drewna drewno należy polakierować lakierem ( obojetnie jakim aby warstwa się "wpiła " w drewno jest to połączenie trwałe elastyczne ( troszkę zajmuje schnięcie -do eksploatacji na nastepny dzień)

Edytowane przez r_apa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybrałem TotalFixa już go kupiłem

 

tylko teraz pasjonat w jednym poście pisze, że listwy krawędziowe - rogowe klei się do blachy a w drugim, że nie - więc się klei czy nie?

 

z tym uzupełnieniem blachy nie mam jeszcze pomysłu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i dołożę się do tej przepychanki. Moja przyczepa jako uszczelniacz pod listwy dostała uszczelniacz butylenowy biały zakupiony w CASTO>>>> za jedyne 9 PLN. Jest cały czas elastyczna z zaschnięta skórką na wierzchu. Ja do tej pory (2lata) nie mam żadnych przecieków. Nawet trzy lufty na ten uszczelniacz montowałem i nia mam uwag. Może narażam się w tej chwili zwolennikom firmowych mas uszczelniających ale uważam że można go używać do przyczep zwłaszcza że po zaschnięciu wierzcniej warstwy absolutnie nie brudzi a daje się usuwać benzyną ekstrakcyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybrałem TotalFixa już go kupiłem

tylko teraz pasjonat w jednym poście pisze, że listwy krawędziowe - rogowe klei się do blachy a w drugim, że nie - więc się klei czy nie?

 

Witam.

rosolez zgubiłeś uszczelkę i dlatego się zakręciłeś. smirk%281%29.gif

Tak jak zaprezentowałem wcześniej na rysunku.

Listwy krawędziowej do uszczelki znajdującej się pod nią nie kleimy. Uszczelkę natomiast do blach poszycia kleimy.

 

pozdrawiam.

 

Ps. Może na uzupełnienie ubytku dobry byłby pas blachy zagięty w kątownik i przyklejony jednym skrzydłem od wewnętrznej strony poszycia frontowego.?

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i dołożę się do tej przepychanki.

 

"Przepychanka" ? Nie , co najmniej ja tego tak nie odebrałem. Każdy ma prawo do własnego zdania , Jeśli ma to wpływ na pomoc innym i jest to merytoryczna dyskusja to więcej takich.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A stary uszczelniacz butylowy po 10-20 latch Kruszy sie jak stara plastelina , usuwamy go najlepiej drewniana nierysujaca alu szpatułka reszte zmywamy benzyna ekstrakcyjna - to moje 3 grosze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

rosolez zgubiłeś uszczelkę i dlatego się zakręciłeś. smirk%281%29.gif

Tak jak zaprezentowałem wcześniej na rysunku.

Listwy krawędziowej do uszczelki znajdującej się pod nią nie kleimy. Uszczelkę natomiast do blach poszycia kleimy.

 

pozdrawiam.

 

Ps. Może na uzupełnienie ubytku dobry byłby pas blachy zagięty w kątownik i przyklejony jednym skrzydłem od wewnętrznej strony poszycia frontowego.?

 

i ja nie do końca się wyraziłem - chodziło mi o to czy kleimy drewniane listwy narożnikowe (wewnątrz) do blachy... i tak skleiłem TotalFixem:)

 

temat się troszkę rozrósł...

 

 

a ja prezentuję:

 

Dzień 5

 

co zrobiono:

 

- szkielet wewnętrzny - sklejony, skręcony i zakonserwowany

- w miarę swoich możliwości z kawałka blachy odtworzyłem brakujący kawałek - zrobiłem narożną rynienkę i wsunąłem pod stara blachę - uszczelniłem i skleiłem

(widać na foto)

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Muszę potwierdzić słowa przedmówców: Przemka, Adama i Waldusia : do połączeń które ewentualnie w przyszłości mogą być rozłączane powinno się stosować uszczelniacz butylowy.

Osobiście stosowałem Sikalastomer 710 http://pub.kleimy.pl/karty_sika/sikalastomer_710.pdf

 

Uważam, że stosowanie klejo-uszczelniacza jest gorszym rozwiązaniem. Owszem uszczelni, ale gdy zajdzie potrzeba oderwania listwy czy uszczelki będzie gorzej. No i czyszczenie miejsca klejenia szlifierką kątową uważam za nierozsądne. Butyl schodzi przy pomocy szpatułki i benzyny ekstrakcyjnej.

 

Pasjonat piszesz, że używasz TotalFixa do klejenia filtra wodnego a w karcie wyrobu jest cyt. "Nie stosować również do powierzchni na stałe narażonych na działanie wody"

http://www.karolewscy.pl/download/KT_Total_fix_pl_700_karta_techj.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rosolez.

Spoko. B.dobrze że kleiłeś poszycie na krawędziach do drewnianych listew.

Czy to białe na wstawionej blasze to silikon? Powiedz że nie .........

 

Uważam, że stosowanie klejo-uszczelniacza jest gorszym rozwiązaniem. Owszem uszczelni, ale gdy zajdzie potrzeba oderwania listwy czy uszczelki będzie gorzej. No i czyszczenie miejsca klejenia szlifierką kątową uważam za nierozsądne. Butyl schodzi przy pomocy szpatułki i benzyny ekstrakcyjnej.

Pasjonat piszesz, że używasz TotalFixa do klejenia filtra wodnego a w karcie wyrobu jest cyt. "Nie stosować również do powierzchni na stałe narażonych na działanie wody"

http://www.karolewsc...karta_techj.pdf

 

Dobrze że kiedy zacząłem stosować TotalFixa do uszczelniania stawowego filtra jakieś kilka lat temu nie czytałem tej firmowej informacji.

Bałbym się o zdrowie ryb i żółwi. Bo skoro technicznie mimo tego co piszą zaje.... cie mi się na to uszczelnienie sprawdził to szukał bym przyczyn tego zakazu w toksyczności :] Na szczęście na przełomie kilku już lat wiem że nie muszę się niczego obawiać.

 

" No i czyszczenie miejsca klejenia szlifierką kątową uważam za nierozsądne " Tu zależy..... Jeśli masz szlifierkę z regulacją obrotów i tarczę gumówkę to śmiało na wolnych obrotach można bo gumówka nie pokaleczy poszycia ani powłoki lakierniczej . Z tym że powtórzę - odpowiednio dobrane obroty . Tak by pozostałości starego uszczelniacza były wałkowane gumówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rosolez.

Spoko. B.dobrze że kleiłeś poszycie na krawędziach do drewnianych listew.

Czy to białe na wstawionej blasze to silikon? Powiedz że nie .........

 

 

 

nie... to Sikaflex

 

Witam

Muszę potwierdzić słowa przedmówców: Przemka, Adama i Waldusia : do połączeń które ewentualnie w przyszłości mogą być rozłączane powinno się stosować uszczelniacz butylowy.

Osobiście stosowałem Sikalastomer 710 http://pub.kleimy.pl...astomer_710.pdf

 

Uważam, że stosowanie klejo-uszczelniacza jest gorszym rozwiązaniem. Owszem uszczelni, ale gdy zajdzie potrzeba oderwania listwy czy uszczelki będzie gorzej. No i czyszczenie miejsca klejenia szlifierką kątową uważam za nierozsądne. Butyl schodzi przy pomocy szpatułki i benzyny ekstrakcyjnej.

 

Pasjonat piszesz, że używasz TotalFixa do klejenia filtra wodnego a w karcie wyrobu jest cyt. "Nie stosować również do powierzchni na stałe narażonych na działanie wody"

http://www.karolewsc...karta_techj.pdf

 

 

powiem krótko... ile osób tyle zdań

szybko muszę zrobić, nie znam się...

tylko kolega pasjonat służył radą... ufam,że Total Fix będzie OK

 

i pasjonatowi dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.