Skocz do zawartości

AL-KO AKS 1300 luzy


abe

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

Witam

Prosze o podpowiedź w temacie który poniżej opisze:

Wymieniłem zaczep AL-KO AKS 1300 w przyczepie kempingowej córki. Powodem wymiany było głownie okładziny cierne oraz "wskaźnik" zużycia zaczepu który wskazywał kolor czerwony.

Problem w tym, że przed wymianą z uwagi na posiadanie "w stajni" kilku holowników przymierzyłem ten stary zaczep przed wymianą do dwóch holowników i wskazanie zużycia było na jednym(Golf) na czerwono w 100% a na drugim(Passat) tak 2/3 (trochę zielony wskaźnik się pojawiał). Nie ma co gdybać - wymiana.

Po wymianie AKS-u 1300 postanowiłem znowu sprawdzić wskazanie zużycia. Tym razem trochę na odwrót pokazało że pierwszy holownik(Golf) pokazuje zielony wskaźnik 100% a drugi (Passat) tak 75% !!! Mówie sobie w "duchu" jest OK. Na 2-3 sezony wystarczy.

Teraz jestem w Niemczech i tak nie daje mi spokoju podpinam swoją i wskaźnik zużycia zaczepu na kuli w Passacie pokazuje 100% czerwone. Ok. Jest nowa trochę wszyscy domownicy ją w tym roku wymęczyli i okładziny do wymiany. Dlaczego mówię okładziny bo wcześniej u rodziców była podobna sytuacja i wymieniłem okładziny a wskaźnik z czerwonego pokazał się tak w 75% na zielonym.

Postanowiłem na spokojnie przestudiować cała budowe zaczepu AL-KO AKS 1300, 200, 3004 - tak na prawdę okładziny cierne nie powinny mieć ŻADNEGO wpływu na wskazanie zużycia zaczepu. Podjechałem dzisiaj do firmy w której kupiłem przyczepę o "łopatologiczne" wytłumaczenie skąd wynikają takie nieścisłości?

Wzięli dwie losowo wybrane kulę haka holowniczego i podeszliśmy do nowych przyczep LMC, Knaus, Wilk - (jedna kula była od Forda Galaxy, druga od BMW i to co zobaczyłem odebrało mi rozumowanie. Na każdej kuli przy kazdej przyczepie wskaźnik inaczej pokazywał. Na kuli od BMW nowa przyczepa Wilk wskaźnik pokazywał zaledwie może 10% na zielonym a na kuli od Forda wskaźnik przyczepy LMC pokazywał tak okolo 30% wskazania na zielonym. Prawie na każdej przyczepie wskazanie było inne (w przedziale tak około 70-100% na zielonym). Szczerze powiem, że zwątpiłem w teorie....

Pytanie:

1. Dlaczego są aż takie rożnice wskazań ?
2. Jak to się ma na prawde do wskazań wiarygodności tego wskaźnika zużycia zaczepu?

Firma wytłumaczyła mi trochę inaczej, że nie zawsze ten wskaźnik oddaje rzeczywiste zużycie zaczepu. To po co on tam jest w takim razie?

Edytowane przez Helmut (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kula haka też się zużywa. Nie pamiętam dokładnie jakie jest minimum, jakiś czas temu w busie wymieniałem kulę bo już miała za cienko. Trzeba złapać suwmiarkę i zmierzyć dokładnie (do 0,1 mm) w necie znajdziesz info jakie jest minimum. Wskaźnik na zaczepie moim zdaniem pokazuje wartość dla kuli o nominalnym wymiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kule pomierzyłem i wymiar nie wykracza po za tolerancję. 

Zastanawia mnie czy po kilkudziesięciu ruchach dźwignią zaczepu czy ten wskaźnik jakoś samoczynnie - "nie dochodzi do końca" stąd takie wskazanie.

Bo inaczej nie wiem dlaczego tak jest?

Edytowane przez Helmut (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.