Skocz do zawartości

Budowa przyczepy kempingowej.


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie miałem przez parę dni dostępu do internetu tak że odp dopiero teraz.

To po kolei.

1) Co do rejestracji tak jak już wspominałem najlepszym rozwiązaniem jest zakup zarejestrowanej ramy lub starej przyczepy kempingowej i na niej postawienie nowej nadbudowy. Wtedy wszystkie problemy z rejestracją i konstrukcją podwozia odpadają i koszty też będą stosunkowo niewielkie.

 

2) Problem pokrycia, obydwie zaproponowane przez was metody mają swoje wady i zalety

-laminowanie konstrukcji ze sklejki - pracochłonne i nie jest to do końca ta powłoka o jaką mi chodzi a z drugiej strony w miarę proste technologicznie rozwiązanie zapewniające 100% szczelność

 

-blacha - równie pracochłonna technika, nie jestem do końca przekonany co do szczelności nitowań (prędzej spawanie) za to daje mi ten efekt którego oczekuje, wychodzi taniej niż wczesniejsze rozwiązanie. A co do profilowania blachy to tak jak napisał kolega rafall blachy nie trzeba profilować odpowiednio cieńka i dobrze wycięta sama dopasuje się do płaszczyzny.

A m2 blachy o grubości 0,7mm waży około 1,5kg.

 

3) Konstrukcja z giętych profili aluminiowych nie wiem jak to wygląda cenowo w stosunku to konstrukcji drewnianej i nie za bardzo wiem jak do tego mocować później sklejkę bo blachę zapewne trzeba by było spawać.

 

4) Domek holenderski to najgorsze z możliwych rozwiązań. Po pierwsze taki domek w miarę sensowny dość sporawo kosztuje a musiał bym zakupić dwa, jego izolacyjność cieplna jest co najmniej wątpliwa, wygląd co najmniej niefajny, a co do łudzenia się że nie podlega on pod prawo budowlane niestety muszę kolegę rozczarować.. Bo podlega. A dokładniej jako tymczasowy obiekt budowlany którego postawienie trzeba zgłosić. A jeśli ma stać powyżej 120 dni jest traktowany jako normalny obiekt budowlany. Na samym początku również wspominałem że obie moje działki są działkami rolnymi bez możliwości przeklasyfikowania (grunt II klasy). Czyli wszystkie baraki, holendry czy domki letniskowe odpadają.

 

A to strona internetowa która natchnęła mnie do tego pomysłu i z której czerpie inspiracje.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez andruts (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Chodzilo mi o zastosowanie profili gietych alu tylko w przypadku zastosowania balchy na poszycie.W przypadku zdecydowania sie na sklejke to faktycznie bylo by lepiej uzyc drewna.Ksztalt cygara jest do zrobienia ze sklejki rowniez,tyle ze to czasochlonne.Lecz z drugiej strony mysle ze mozna by to wszystko polaczyc znaczy konstrukcja drewniana w cygaro,zamiast sklejki pianka zielona cieta ,laminat obustronny w zwiazku z tym cienszy i wytrzymalszy,nastepnie jak wczesniej kolega pisal szpachla natryskowa i malowanie.I byla by budka ladna lekka jak marzenie.Ksztalt cygara jest latwy dosc do zrobienia i tu moge oferowac fizyczna pomoc niemiej jednak rowniez watpie abys wszystko ukonczyl w 6 mies.Jeszcze jedno okraglosci robi sie tak samo jak dopasowanie wregow by uzyskac pozadany ksztalt czyli na tyczke badz cienka listew.Robisz szablon w tym przypadku ze 6.Stawiasz wyciety uprzednio 1 szablon w odleglosci X od osi 2 nastepne po bokach gdzie ma sie luk na sciankach bocznych zaczynac przykladasz cienka listew ze 15mm na 30 do wczesniej zalozonych szablonow i luk sam ci wychodzi.dopasowujesz szblon.sprawdzasz listwa plaszczyzne pionowa pozioma i po ukosie czy wszedzie tyczka dolega do szablonow.jak jest ok szablony kladziesz i kleisz wlasciwe wznocnienie na podstawie ksztaltu uzyskanego z szblonu.Na 2 strone robisz lustrzane odbicie a ze przod i tyl taki sam wiec twoim problemem jest tylko wykonanie 1 naroznika bo na podstawie jego zrobisz 3 nastepne.Proste jak drut.Oczywiscie wszystko napisalem pobierznie i w pospiechu po to by ci unaocznic ze n ie taki diabel straszny.Inna droga biala laminowana budka ......LAdna by byla.A laminat jest mniej pracochlonny niz obkladanie z blachy

Edytowane przez rafall (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem przez parę dni dostępu do internetu tak że odp dopiero teraz.

To po kolei.

1) Co do rejestracji tak jak już wspominałem najlepszym rozwiązaniem jest zakup zarejestrowanej ramy lub starej przyczepy kempingowej i na niej postawienie nowej nadbudowy. Wtedy wszystkie problemy z rejestracją i konstrukcją podwozia odpadają i koszty też będą stosunkowo niewielkie.

 

pamiętaj tylko że taka przyczepa ma pewne dane i tych danych musisz się trzymać ... np masa, która w starszych budkach wcale nie jest duża z 1500kg dla dwuosiowej :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleki jestem zniechęcania andruts'a od planów i zamiarów, bo jak pisałem Rolsa też klepano na drewnianych matrycach.

Obserwując dyskusję tłoczenie alu/nierdzewka kontra żywica nasunął mi sie bardzo prosty i dość niskonakładowy pomysł.

Kol. rafall twierdzi że bez bólu można tłoczyć alu, ja twierdzę że bez doświadczenia dekarskiego będzie to trudne w amatorskich warunkach.

Owszem zgadzam się z argumentem że łatwiej będzie zrobić "cygaro z mało wyoblanych wycinków kuli i takoż jest robiony pierwowzór przyczepy na fotce.

 

Zakładam że:

- można wykonać stolarskimi metodami i wyposażeniem matrycę do klepania blachy

- konstrukcję przyczepy w drewnie andruts zrobi bez bólu, ma takie kwalifikacje i możliwości techniczne.

 

Sprawdzenie czy uda się wyoblanie to raptem koszt ok. 100zł - blacha nierdzewka 0,8mm 1000x500 powierzchnia "lustro" foliowana to koszt 47,50zł, alu 0,8mm 1000x500 to 28,50zł choćby tutaj: link

przyślą bez problemu, spróbujesz wyciąć i poklepać - za 100zł będziesz miał odpowiedź czy możesz iść w klepanie i nie narazisz się na zbędne koszty nawet kupując po 2 kawałki to i tak uważam że taka próba ma sens i pozwoli na uniknięcie kosztownego "niewypału".

 

Andruts nie masz racji wycięta blacha bez wyoblania zawsze zrobi lekko kanciatą kulę to nie guma że sie naciągnie, robiąc mniejsze (węższe ) wycinki będzie lepiej ale i tak troszkę kanciato..

 

Myślę że dla żywic podobna próba na jakimś kawałku konstrukcji też jest możliwa, trzeba by to później poddać czynnikom atmosferycznym i za symulować pracę konstrukcji, ale w żywicach jestem blady więc nie zamierzam się tu mądrzyć.

 

.... Prace elektryczne i wodne czy gazowe to też nie problem. ....
Też bym nie bagatelizował elektryki i gazu z oczywistych wzgl. bezpieczeństwa, niech choćby ktoś "elektrycznie-mądry" policzy przekrój przewodów, zabezpieczenia zwarciowe, uziom czy różnicówkę itp.

Technologia łączenia rurek gazowych jest w sumie dość prosta ale przydałaby się próba szczelności, sprawdzenie zabezpieczeń przeciwwypływowych itp.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze porawic sie faktycznie.Giecie alu profili to zlecic zakladowi ktory dysponuje walcarka do profili.W warunkach domowych jest to ciezkie do wykonania.Wpadlem na pomysl ogladajac linka z przyczepa.Moze jest ta przyczepka porostu chromowana natryskowo albo blacha jest powlekana chromem a nie nierdzewka.Bo tak sobie jak to by byla nierdzewka a na taka cepe, hmmm ......waga byla by dosc spora tak mi sie wydaje.Ale to takie tylko moje przemyslenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz rafall ci Amerykanie :-) oni wszystko muszą mieć BIG :-)) to może i poszycie z kainerówki zrobili.

Buda pewnie ma ze 6m długości - tak na szybko licząc powierzchnia (nie wdając się kulkę) boki to pewnie tak po jakieś 12m2 + przód i tył po 5m2 dach na prosto liczony to ze 12m2 x 0,8mm + worek nitów to mi wychodzi tak trochę ponad 200kg samo poszycie.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt :skromny:.Wszystko naj naj i tylko oni sa THE BEST.200 kg plus nity-calkiem ciekawie. A co gdyby podzwonic po firmach zajmujacych sie tloczeniem blach i poytac o wytloczenie 4 cwiartek kuli?

Edytowane przez rafall (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... i poytac o wytloczenie 4 polowek kuli?

 

A co tam takie 200kg poszycia i 1,5 tony reszty Chevrolet z małym motorkiem takie tam skromne 4-5l da radę :-)

 

To jest wcale niegłupi pomysł, jeśli ktoś miałby matryce i tłoczniki odpowiadające wymiarowo to pewnie nie byłyby to tragiczne koszty.

Kula jest w sumie dość "sympatyczna" do tłoczenia, zbędny naddatek można obciąć, jakby zoptymalizować podział to kto wie może to gra warta świeczki.

Trzeba by szukać może po producentach zbiorników, przód i tył może by z jakichś tłoczników na dennice zbiorników wyszły, tylko czy ktoś taką "cieniznę" bedzie chciał tłoczyć, to raczej bliżej samochodówki mi pachnie.

Żeby takie zapytania porozsyłać trzeba by rys. w Cad'zie sklecić, obrazowo nikt nie będzie gadał.

Tak czy inaczej - etap projektowo-przygotowawczy wydaje się być dłuższy niż realizacja, ale myślę że warto :-)

Jeszcze raczej szedłbym w kierunku płaskiej płaszczyzny w miejscu okien, obłe okna chyba nie do zdobycia,

chociaż tu może właśnie jakaś branża jachtowo okrętowa by wspomogła ?

 

Andruts a może napisz do gościa ze strony którą podawałeś jak się "zwącha" 2 zapaleńców to współpraca może być owocna.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro założenie jest takie żeby mieć ogórka to dlaczego przyczepa ??????? wystarczy kupić autobus jelcz ogórek (taki jak za gierka) blachy w chrom pomalowac ,odpada rejestracja ,odpada prawo budowlane ,i wiele jeszcze innych -widziałem w takim autobusie zrobioną kafejkę była super .A więc zakup autobusu to pewno z 5000 zł reszta na remont i wyposazenie .:swiety:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o okna to raczej tylko na zamowienie badz z US.Znalazlem tylne ale cena 325$wiec..........Okna faktycznie typowo jachtowe,podwojne.A gdyby

poliweglan tloczony plus plaska plyta poliweglanu by bylo atermiczne.Ramke zewnetrzna woda wyciac z alu woda wyciac i calosc przykrecic na sruby jak w orginale

http://www.vermet.co...poliweglan.html badz popytac tu

 

http://www.airforums.com/

badz podobnych forach zapalencow tego typu przyczep to mozna sie dokopac do zrodla bezposredniego zakupu.Znalazlem tylne ale cena 325$wiec

 

co do materialu poszycia znalazlem to

 

Description

Vintage 1978 23ft Airstream Safari Travel Trailer

 

If youÔÇÖve been searching for that great vintage Airstream Travel Trailer then you have just found it. This 1978 23ft AIRSTREAM SAFARI is a very fine specimen of the original AIRSTREAM Travel Trailer. A 2-owner trailer that is ALL ORIGINAL and COMPLETE. This trailer is in excellent condition, and ready to go camping. We possess a clear title with no liens or encumbrances. The aluminum skin is in excellent condition with only the typical rock ding here or there around bottom front skirt under the hitch and a bit of clear-coat fade up top. PET-FREE & SMOKE-FREE it has a dry weight of approx. 3905 lbs according to factory specs and a hitch weight of 500 lbs. This 1978 AIRSTREAM SAFARI has a Seating/Sleeping configuration of (1) Double pull-out sleeper/sofa in the front galley and (1) Double bed/sleeper in the mid-quarters (curbside). It also has plenty of storage, a kitchenette with nice double stainless sink, (4) Burner stovetop, and a nice bath with full shower in the rear. The SAFARI model is one of the most desirable of all because its size allows plenty of space while still remaining lightweight and easy to maneuver.

 

instrukcja polerowania

http://www.vintagetrailersupply.com/Polishing_Advice_s/46.htmowania'>http://www.vintagetrailersupply.com/Polishing_Advice_s/46.htmowania

 

 

A tu stoi na sprzedaz http://tennessee.fin...eam-safari.html

http://www.vintagetrailersupply.com

tutaj mozna zdobyc okna dachowe i inne pierdy

VTS-561-2.jpg

cos takiego mialem na mysli piszac o dorabianiu w PL

Edytowane przez rafall (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... The aluminum skin is in excellent condition ......

Ale checa to jednak alu, ale specjalny stop i warstwa konserwująca, ciekawi mnie to utrwalenie połysku i zabezpieczenie przed utlenianiem muszę dokładniej poczytać a mój angielski jest b. słaby, do szkół się chodziło w epoce gdy języka "przyjaciół" uczono :-)) a i później jakoś angielski przeszedł koło mnie :-(((.

 

Water Jet'a też dobrze trzeba by skalkulować - w polskich warunkach cięcie wodą nie jest tanie, laser lub frezarka cnc taniej wychodzi, z laserem przy alu chyba mógłby być problem, ostatnio potrzebowałem wyciąć dość skomplikowane kształty z mosiądzu 0,5mm laserem praktycznie nikt nie chciał się brać.

 

.it has a dry weight of approx. 3905 lbs according to factory specs and a hitch weight of 500 lbs. This 1978.....

No czyli autko trza takie malutkie jakaś półciężarówka za holownik by się przydała :-)

.......This 1978.....

No to ja pozostanę przy moim o rok młodszym - mój TE jest 1979 :-)))

 

....czemu. ...kupić autobus jelcz ogórek

Byłoby ale Kol. andruts chce przyczepę a nie kampera :-))) ale ogórek w kształcie - fakt dość podobny

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Male sprostowanie:Skoro zywica na sklejce to takie powszechne to dlaczego zaden z szanujacych producentow lodzi tego a przeciez takie ekonomicze.A modele to nie przyczepy czy lodzie. Z tymi pontonami to kolega przesadzil.Chociaz to zabawne.

http://batservice.no/index.php?id=137

moze to dla kolegi ponton ale 35 mterowy wyprodukowano w B├ątservice Mandal.Kadlub z wlokna weglowego(sandwich) silniki 2x1200hk.jak chce kolega film z prob morskich to moge na priv podrzucic.Jesli chodzi o doswiadczenie z alu ...... najpopularniejsze z ktorym mogliscie sie spotkac to katamaran plywajacy na trasie Bratyslawa-Wieden.W zasadzie to plywaja tam 3 takie same sztuki ale tylko w ostatnim dolozylem swoich wysilkow.(od lini wodnej wzwyz)Niewierzacy niech zwroca uwage na mala tabliczke nad drzwiami na ktorej jest nazwa i rok wyprodukowania.

http://maritimt.com/...taler/ravn.html

http://www.skipsrevy...011/136090.html

http://www.follamari...6&InnholdId=523

i jeszcze pare innych.

To tak jak by chcial kolega znowu o pontonach pisac.Dalsza polemika nad tym kto, co badz przepychanki jakies wydaje mi sie bez sensu gdyz nie sluzy autorowi postu.Nie twierdze absolutnie ze rozwiazanie typu sklejka jest niewyobrazalnie zle gdyz przyczepka hipotetycznie powastalaby ale odpowiedziec by sobie nalezalo JAKA

 

Jak w swojej wczesniejszej wypowiedzi napisalem, wszystko zalezy od wizji artysty czyli budujacego

 

Oj Rafale , .W sprawie "pontonu ."podjąłeś rękawicę" bardzo personalnie choć mym założeniem był bardziej żart niż wycieczka personalna.

 

Nawiązałem do pontonu gdyż napisałeś że masz doświadczenie w laminowaniu łodzi a kilka zdań później napisałeś coś co mnie bardzo zdziwiło.

 

cytat Twojej i mojej wypowiedzi:

"...problemy z krawedziami 90 stopni gdzie mata nie chce sie ukladac no i znowu powietrze na laczeniu czyli kupa"

"Piszesz tak jak byś w swej praktyce w naprawach łodzi laminował z jedynym powodzeniem wyłącznie pontony :)"

 

Otóż też nie jedną łódź zmuszony byłem naprawiać , nie jedną rzecz stworzyłem od podstaw z laminatu i nigdy nie miałem problemów ze wspominanymi kątami. Ba ..... przecież po wodach pływają laminaty w których zawsze takowe kąty odnajdziesz i nikt tego nie usiłuje "przeskoczyć" bo to nie jest problem tak jak sugerujesz.

 

"Skoro zywica na sklejce to takie powszechne to dlaczego zaden z szanujacych producentow lodzi tego a przeciez takie ekonomicze.A modele to nie przyczepy czy lodzie"

 

Pisałem o modelach bo tu akurat osobiście dokonywałem z powodzeniem połączenie sklejka + laminat.

 

"Szanowanych producentów" Tak bez przeciągania liny , który szanowany a który nie , bo tu nie to ma znaczenie , ale tak merytorycznie w sprawie zestawienia sklejki z laminatem to za przykład w tym przypadku może przedstawię choćby tę kultową łódź KANADYJKA

Celowo podałem taki przykład faktu na połączenie tych dwóch materiałów bo nie wyobrażam sobie kanadyjki w innym zestawieniu. I jestem pewien że producenci tych wypasionych pełnomorskich łodzi z kompozytów , które zaprezentowałeś gdyby mieli zrealizować zlecenie na kultową kanadyjkę wykonali by w takim samym zestawieniu materiałowym.

:piwo:

 

 

A teraz do autora tematu jeszcze jedno małe ale .... Piszesz aluminium 0,7mm. spawane? :look:

 

Pozdrawiam i tak na koniec w temacie , Życzę autorowi pomyślnego zrealizowania swych marzeń. Gdyż w finale satysfakcja z własnej pracy większa od pieniędzy.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......aluminium 0,7mm. spawane?

TIG'iem ale to b. dobry spawacz musiałby być ze względu na grubość.

Pracując w ZRE-Kraków znałem ze 2 takich magików co różne podobne sztuki robili (z ręki nie automatem), ale wielu takich spawaczy nie było.

 

Tak całkiem na wesoło to pamiętam komiczną sytuację jak jeden z nich mordował okrutnie jakąś fuchę z bliżej nieznanego stopu aluminium, próbowaliśmy nawet mu pomóc i zbadać skład chemiczny tego stopu ale marnie nam to wyszło bo sprzęt był raczej pod stale stopowe używane w energetyce.

W porywie rozpaczy ów spawacz zakosił łyżeczkę ze stołówki - wyłączywszy fakt złodziejstwa - okazała się idealnym spoiwem dla tego stopu :-)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega chcialby pewnie wersje EU :skromny: odnosnie wagi.Nie martw sie o angielski jest nas wiecej smirk%281%29.gifRozmyslajac o tych nieszczesnych oknach i tych ramach....Znowu sie poprawie.Masz racje ze woda to moze byc drogo.Ale ramka do okna nie moze byc cienka.Na jachtach itp jest z 5mm.Mysle ze w tym przypadku 4 mm byly by OK zapewnilyby szczelnosc i sztywnosc okna a 4mm to mozna juz ciac plazma badz czymkolwiek innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.