Skocz do zawartości

Adria - pytanie o konstrukcję


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanko odnośnie konstrukcji przyczep, których budka nie jest z blach, a z tworzywa. Nie wiem jak się to tworzywo fachowo nazywa ale chodzi mi o to czy pod tą skorupą jest jakiś szkielet drewniany, a konkretnie czy w miejscach mocowania do ściany np. skrzyni lodówki są jakieś specjalne dodatkowe wzmocnienia czy też jest to zwykła sklejka. Problem mój polega na tym, że część wkrętów mocujących skrzynię do ściany jest przekręconych i chciałbym je jakoś solidnie umocować. Wykonałem próbę zmniejszenia średnicy otworu kawałkiem kołka drewnianego. Trzymało ale podczas jazdy na nierównościach naderwało kołek więc problem powrócił. Zastanawiam się nad przykręceniem kątownika z alu gdzie jedną część mocuję do skrzyni, a drugą do ściany ale nie wiem czy w przypadku ściany nie trafię na pustkę lub słabą sklejkę. Ten sam problem mam grodzią oddzielającą przestrzeń bagażową od mieszkalnej. Moja przyczepka jest dość specyficzna więc aby zrozumieć o co mi chodzi musiałbym chyba załączyć jakieś zdjęcia. Jak tylko je wykonam to wrzucę ale jeżeli ktoś miałby chęć oglądnięci jej w necie to trochę obrazków z nią jest. Model jak w opisie Adria Action 341PH plus. Podobny problem miałem z wyrwanym mocowaniem zawiasu półki - doskonale do wypełnienia otworu sprawdził się kit dwuskładnikowy dostępny w Castoramie. Po wypełnieniu otworu i lekki nawierceniu wkręt wszedł mocno i pewnie. Chciałbym identycznie postąpić z ww usterkami ale nie wiem czy zastosowanie kątownika w tym wypadku nie będzie lepszym wyborem.

Na tym filmiku

ok. 15s widać grodź oddzielającą przestrzeń bagażową od mieszkalnej jak skrzynię z lodówką. Moja przyczepka jest nowsza i lepiej wyposażona ale sam układ jest identyczny. Generalnie usterki te nie przeszkadzają w użytkowaniu przyczepki jednakże trzeszczenie mnie lekko drażni więc chciałbym to jakoś naprawić możliwie najlepiej.

 

pozdr.

 

old

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Nie znam konstrukcji ściany twojej budki ale tak na logikę oglądając fotki to po zewnętrznej prawej stronie szafki lodówki jest framuga drzwi i tam powinna lecieć pionowa listwa w ścianie bo w niej zamontowane są zawiasy drzwi wejściowych. Po lewej poziomo pod oknem jest zamocowana listwa podtrzymująca łóżko więc na logikę w ścianie w tym miejscu też powinno przebiegać jakieś żebrowanie. Może poziomo biegnie na tej samej wysokości aż za lodówkę . To są miejsca w których mocowanie wkrętów dało by efekt.

Ja mocując nową ścianę w suficie mojej przyczepki zastosowałem w jednym miejscu kątownik alu a innym aluminiową prowadnicę do drzwi przesuwanych. Na całej długości alu odcinków (ponad metr) nie miałem szansy wkręcić się w wewnętrzne olistwowanie sufitu w związku z tym aluminiowe profile przykleiłem na TotalFix Pattexa (castorama) a wcześniej w miejsca kotwienia śrub osadzałem kołki typu moll do płyt gipsowych.

Molle aplikowałem nie przez zaciąganie wkrętarką tylko specjalnymi szczypcami gdyż zaciągając molla na płycie pilśniowej przez jego śrubę (wkrętarką) zrywało łopatki blokujące.

U mnie takie rozwiązanie trzyma wyśmienicie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Też myślałem o kołkach ale wiąże się to z demontażem całej skrzyni lodówki, a to mi się nie uśmiecha. Spróbuję z kitem ale nie wiem czy uda mi się go na tyle wepchnąć w otwór. Szkoda, że nie ma np. płynnych kołków czyli takich, którymi zalewamy otwór plastyczną masą, a po utwardzeniu możemy w nią pewnie wkręcić dowolną śrubę lub wkręt np. do drewna. Może coś takiego jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ma np. płynnych kołków czyli takich, którymi zalewamy otwór plastyczną masą, a po utwardzeniu możemy w nią pewnie wkręcić dowolną śrubę lub wkręt np. do drewna. Może coś takiego jest?

 

Oczywiście że jest . Ale czy to w Twoim wypadku zda egzamin?? ...hmm

Jest wiele tego typu specyfików zwanych " kotwami chemicznymi" A tak bardziej precyzyjnie to np. Beko Allcon 10, który w czasie wiązania lekko pęcznieje - pieni się , zwłaszcza w kontakcie z wilgocią. Stosuje się go do zakotwiania prętów w betonie i cegłach oraz jako klej konstrukcyjny.

W prawdzie firma Beko ma do kotwienia bardziej dedykowane do muru kotwy ale są dwuskładnikowe. W drewno lepszy jest Allcon 10.

 

Tylko że stosując taką kotwę nie dociągniesz wkręta w jego masie plastycznej a po utwardzeniu możesz nie dać rady dokręcić gdyż wkręt może się nie ruszyć a kotwa zerwie przyczepność ze ścianą więc proponuję osadzać śruby z nakrętką . Odcinasz łepek śruby i upychasz ją w masie beko. po zaschnięciu dociągasz nakrętkę.

 

Oto ten klej , przeczytaj opis http://www.ceneo.pl/8173932s.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.