Skocz do zawartości

Pranie tapicerki.


Rekomendowane odpowiedzi

Metoda ekstrakcyjna ,pryskamy chemią ,ściągamy ssawką wraz z rozpuszczonym brudem.Starasz się aby nie przemoczyć materacy .Jeśli brudne ,pierzesz drugi raz.

Pytasz o pył gdzie?Wewnętrzna strona?Wyciąga wszystko lub prawie wszystko :) Jak to mówią włosi Nobody is perfect !!

 

Dzisiaj było wietrzenie i po 30 minutach materace były suchutkie.Dodatkowo zaimpregnowaliśmy je specialnym płynem ,który opóźnia ,spowalnia brudzenie.

 

Na koniec dnia doczyszczanie PCV z brudnej warstwy oraz zdejmowanie czarnych kresek .DO tego 2 lub 3 warstwy powłoki akrylowej i troche polerki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Niedawno sprowadziłem samochód z Francji i również zastanawiałem się co zrobić z tą brudną tapicerką, chyba nie była prana jak nowa. Miałem szukać jakiejś firmy zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem jednak jak przeliczyłem koszty to zdecydowałem że sam ją wypiorę, kupiłem szczotkę do tapicerki ze średnio twardym włosiem i Vanish do czyszczenia tapicerki. Jedna sobota i wnętrze auta jak nowe. Dobrze że zrobiłem to we własnym zakresie bo cała operacja zamknęła się w niecałych 30 zł + mój czas. Myślę że Ty powinieneś postąpić podobnie szczególnie ze chyba Twoje materace nie są tak brudne jak moja tapicerka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Co prawda do wyjazdu już tylko kilka dni ale nurtuje mnie zapach materacy w mojej cepce, niby nie jest intensywny ale na dłuższą metę chciałbym się go pozbyć. Prałem płynem do czyszczenia tapicerek ale nic nie pomogło, może macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda do wyjazdu już tylko kilka dni ale nurtuje mnie zapach materacy w mojej cepce, niby nie jest intensywny ale na dłuższą metę chciałbym się go pozbyć. Prałem płynem do czyszczenia tapicerek ale nic nie pomogło, może macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Może trzeba zdjąć pokrowce i uprać je w wodzie? Piankę osobno. U nas to zadziałało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tematy poświęcone praniu materacy na tym forum.

Generalnie wyciągasz gabki i pierzesz osobno z poszewkami.

Materace potrzebują trochę czasu na schnięcie więc jezeli masz mało czasu - wykorzystaj go jak najwiecej na ich odwirowanie i suszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety moje materace są obszyte materiałem na stałe, więc prać mogę jedynie z gąbką (małe może i udałoby mi się wepchnąć w pralkę ale większe nie ma szans), dodatkowo materac w sypialni jest sprężynowy więc odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przed sezonem przyjeżdża do mnie pan z maszyną do prania tapicerki. Koszt prania siedzisk, łóżka i dywaników to 100zł i suche jest w słoneczny dzień po kilku godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodatkowo uruchamiam jeszcze ozonator. Pranie tapicerki to podstawa ,a i zabawy jest trochę.

A już na bogato ,jak każdą tapicerke spryskam impregnatem np. z Ecolabu

 

Czy to jest jakiś specjalny środek do konserwacji tapicerki? Gdzie to można kupić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ich dużo na rynku .Np .z Karchera także :

http://www.mjm.com.pl/d_221_1845.phtml

 

Zapewnia skuteczną i długotrwałą ochronę wykładzin tekstylnych, dywanów i tapicerki. Tworzy na powierzchni powłokę ochronną zabezpieczającą przed szybkim ponownym zabrudzeniem. Stabilizuje włókna ułatwiając ich odkurzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Koledzy ja mam pokrowce z zamkiem.Po ściągnięciu zaniosłem do pralni chemicznej ładnie wyprali ,a gąbki spryskałem środkiem do dezynfekcji co stosują w szpitalach. Materace czyste pachnące :]  :]  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Piorę wszystkie pokrowce, raz na dwa sezony. Piorę je samodzielnie w pralce. Ponieważ nie da się jednocześnie, muszę ustawiać cztery oddzielne prania. Wiem, że nie z każdej przyczepy można tak prać, ale mam szczęście, bo te moje akurat można. Pierwszy raz oddałem je do pralni chemicznej, ale po odebraniu, miały jakiś taki dziwny zapach od tej chemii, więc pomyślałem sobie, że jednak zadam sobie ten trud i upiorę w pralce. Nie macie pojęcia, jak brudna woda leciała po praniu, mimo że pokrowce były przecież uprane chemicznie. :pad: Po tym doświadczeniu już wiem, że pranie chemiczne, to jedynie namiastka standardowego prania w wodzie z odpowiednim proszkiem.
Po takim praniu i odwirowaniu, pokrowce trzeba dobrze wyciągnąć z pomocą drugiej osoby (z zasuniętymi zamkami). Potem przewraca się je na drugą stronę i suszy w przewiewnym miejscu całkowicie rozłożone. Nie wymagają prasowania. Jeżeli tapicerka jest z bardzo dobrej klasy materiałów, to efekt po takim praniu jest taki, że pokrowce wyglądają tak, jakby dopiero wyszły z fabryki, a zapach świeżości jest nieoceniony.
Tyle o przyjemnej stronie, teraz to, co sprawia kłopot, czyli ponowne zakładanie na materace.

Pokrowce są różne i różnie szyte. Te, które są zwykłymi pokrowcami i nie posiadają nic innego, poza czterema kawałkami materiału zszytymi razem - zakłada się najprościej, a czym materac mniejszy, tym łatwiej. Niestety, te moje są dodatkowo tapicerowane, czyli od strony wewnętrznej mają jakieś plastikowe wkłady, a ponadto są w całości obszyte jakimś miękkim i grubym na ok. 10 mm materiałem tapicerskim i jeszcze dodatkowo czymś w rodzaju fizeliny. Założenie ich na gąbki, to masakra! Cała operacja trwa ok. 2,5 godz. (mam już wprawę). Pierwszy raz zajęło mi to chyba pół dnia  :look:  - zaznaczam, że u mnie w grę wchodzi jedynie przednia "podkowa" - jest tam 9 elementów. Najgorsze są dwa materace długie na całą szerokość przyczepy (siedzisko i oparcie), ale wypracowałem sobie odpowiednie metody i daję radę, więc można. Polecam pranie, ale wcześniej warto wypróbować na jednej, najmniejszej sztuce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.