Skocz do zawartości

Lodówka Electrolux słabo chłodzi


gandw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam problem z lodówką Electrolux w mojej przyczepce. O ile przy niższych temperaturach zewnętrznych działała bardzo dobrze (wystarczyło ustawiać pokrętło na połowę) to podczas wyjazdu na południe Francji wyszły jej problemy. Przy temperaturach zewnętrznych koło 25-30'C temperatura w lodówce nie schodziła poniżej 10'C, mimo ustawienia jej na maksymalną moc. Podczas jazdy to w ogóle temperatura potrafiła dojść do 15'C. Na szczęście jedzenie się nie zepsuło, ale na te wakacje chciałbym to poprawić / naprawić. Nawet w turystycznej lodówce przenośnej miałem niższą temperaturę niż w tej.

 

Blat nad lodówką był gorący, myślałem o montażu wentylatorów, ale nie sądzę żeby to miało aż tak duże znaczenie, w końcu producent musiał przewidzieć działanie również przy wyższych temperaturach. W poprzedniej Adrii z 92r. lodówka była praktycznie identyczna, ale tam takich problemów nie mieliśmy.

 

Od czego radzicie zacząć sprawdzanie? Nie mam dwóch lewych rąk także myślę że jak mnie pokierujecie gdzie i co posprawdzać, pomierzyć to dam sobie radę.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gandw poszukaj na forum bo już był bardzo podobny temat.

U mnie był taki sam problem, dwa wentylatory rozwiązały ten problem na tyle skutecznie że blat w kuchni jest zimny natomiast przy temp zewnętrznej w granicy 15 stopni lodówka na 3/4 pokrętła schładza poniżej zera, tzn mrozi :-)

 

Tak na szybko znalazłem dwa tematy które mogą cię zainteresować

 

http://forum.karawaning.pl/topic/10177-dziwna-praca-lodowki/

 

http://forum.karawaning.pl/topic/5174-odprowadzenie-ciepla-od-pracujacej-lodowki/

 

p.s. ja osobiście nie montowałem wentylatorów które wciągają od spodu powietrze, żeby mi nie naciągneły kurzu i innego syfu do środka za lodówkę.

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie!

 

Czytałem już wcześniej mnóstwo tematów o montażu wentylatorów i jestem na nie zdecydowany. Tylko zastanawia mnie czy lodówka nie powinna mimo wszystko działać lepiej? Może coś jest nie tak z termostatem albo o grzałkach czytam? W końcu wydaje mi się że producent powinien przewidzieć pracę lodówki w upałach czy się mylę? Może trzeba zajrzeć za kratki i sprawdzić jakieś czujniki itp.? Gdyby tylko mnie ktoś nakierował bo nie wiem dokładnie jak działają przyczepkowe lodówki.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam problem z lodówką Electrolux w mojej przyczepce. O ile przy niższych temperaturach zewnętrznych działała bardzo dobrze (wystarczyło ustawiać pokrętło na połowę) to podczas wyjazdu na południe Francji wyszły jej problemy. Przy temperaturach zewnętrznych koło 25-30'C temperatura w lodówce nie schodziła poniżej 10'C, mimo ustawienia jej na maksymalną moc. Podczas jazdy to w ogóle temperatura potrafiła dojść do 15'C. Na szczęście jedzenie się nie zepsuło, ale na te wakacje chciałbym to poprawić / naprawić. Nawet w turystycznej lodówce przenośnej miałem niższą temperaturę niż w tej.

 

Blat nad lodówką był gorący, myślałem o montażu wentylatorów, ale nie sądzę żeby to miało aż tak duże znaczenie, w końcu producent musiał przewidzieć działanie również przy wyższych temperaturach. W poprzedniej Adrii z 92r. lodówka była praktycznie identyczna, ale tam takich problemów nie mieliśmy.

 

Od czego radzicie zacząć sprawdzanie? Nie mam dwóch lewych rąk także myślę że jak mnie pokierujecie gdzie i co posprawdzać, pomierzyć to dam sobie radę.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję!

 

Witam

 

Czy to jest lodówka absorpcyjna czy sprężarkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że taka jak w większości lodówek przyczepkowych, czyli absorbcyjna. Jest na 12V / 230V / gaz.

 

W absorpcyjnych na niedomagania w wydajności pomaga "dachowanie" Wymontować i postawić na noc do góry "nogami"

Poprawia to na jakiś czas cyrkulację amoniaku w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W absorpcyjnych na niedomagania w wydajności pomaga "dachowanie" Wymontować i postawić na noc do góry "nogami"

Poprawia to na jakiś czas cyrkulację amoniaku w układzie.

 

A jak to nie pomoże to trzeba dołożyć chłodzenie czyli wiatraczk, o których na forum sporo się pisało. A czy producent zaleca czy nie to inna sprawa ... U mnie tak przynajmniej się wydaje był założony termiczny włącznik i tylko wymieniłem wiatraczek uszkodzony i zamieniłem na 4 wydmuchujące i jeden wdmuchujący powietrze załączany oddzielnie.

Edytowane przez RobiBona (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja mam dwa takie pytanka:

 

 

1. A jak ja mam radiator od lodówki na zewnątrz przyczepki na tylnej burcie zamontowany zaraz koło kratki wentylacyjnej to wentylatorki w tej kratce też coś pomogą ?

 

2. A jak lodówka działa (podtrzymuje w miarę chłód) podczas jazdy na 12v to na 220v też powinna działać, jest to powiązane ? Bo z tym coś nie bardzo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa takie pytanka:

 

 

1. A jak ja mam radiator od lodówki na zewnątrz przyczepki na tylnej burcie zamontowany zaraz koło kratki wentylacyjnej to wentylatorki w tej kratce też coś pomogą ?

 

2. A jak lodówka działa (podtrzymuje w miarę chłód) podczas jazdy na 12v to na 220v też powinna działać, jest to powiązane ? Bo z tym coś nie bardzo :(

 

ad.1 Powinne pomóc bo polepszy się cyrkulacja powietrza zza lodówką, u mnie też jest radiator zaraz za kratką wentylacyjną i to tak że musiałem wycinać miejsce na wiatraki w kratce

 

ad.2 Nie koniecznie musisz mieć powiązanie bo lodówka chyba ma dwie grzałki osobną na 12v i osobną na 230v, jak się mylę to proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. gwoli sprostowania to u mnie radiator nie jest zaraz ZA kratką tylko centralnie OBOK kratki osobno zamontowany na ścianie przyczepki, na zewnątrz, taki metalowy z napisem "Electrolux"...

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Sisar (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. gwoli sprostowania to u mnie radiator nie jest zaraz ZA kratką tylko centralnie OBOK kratki osobno zamontowany na ścianie przyczepki, na zewnątrz, taki metalowy z napisem "Electrolux"...

 

a nie jest to przypadkiem kominek od gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie, bo jak mam włączoną lodówkę to jest to dosyć gorące... czasami nie idzie dotknąć nawet... i jest całe z grubego metalu.... nie ma też dziury żeby był to kominek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.