Skocz do zawartości

Dżwiganie przyczepy


pwtwsw

Rekomendowane odpowiedzi

Podparcie pod osią jest jak najbardziej prawidłowe ale w odpowiednim miejscu .

Jak podeprzesz obok osi np. pod ramą to rama będzie dodatkowo i nie potrzebnie dźwigać całą oś .

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak abyś ciężarem budy nie wygiął ramy .Podkładając klocki lub lewarek po środku możemy taki efekt osiągnąć. 

Najodpowiedniejsze miejsce podparcia jest miejsce  pod śrubami łączącymi oś z ramą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Maras napisał:

Podparcie pod osią jest jak najbardziej prawidłowe ale w odpowiednim miejscu .

Jak podeprzesz obok osi np. pod ramą to rama będzie dodatkowo i nie potrzebnie dźwigać całą oś .

Wybacz czepiam się.Napisałes pod osią ale w odpowiednim miejscu..W którym?Może chodziło o odpowiednie miejsce na ramie nie osi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz , pod osią jak podłożysz klocek to będzie wszystko OK.

 

Znalezione obrazy dla zapytania oÅ knott

Tu masz oś do góry nogami .Klocki podłóż na końcach profilu osi (cześć ocynkowana) czyli pod śrubami gdzie mocujemy oś do ramy.  

 

 

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2018 o 12:44, markb napisał:

Podłaczę się do tematu -u mnie blachy do podnośnika zamontowane są przed osią co wydaje mi się nie prawidłowo! Jak u was są zamontowane? 

Uchwyt lewarka montuje się za osią, co już zostało napisane. U mnie również jest w tym miejscu (fabrycznie).

1308568742_Uchwytpodnon.jpg.0dfd6ddd50411cc0cdff3668986ccbd1.jpg

 

W dniu 3.11.2018 o 18:04, jarzabek napisał:

Wybacz czepiam się.Napisałes pod osią ale w odpowiednim miejscu..W którym?Może chodziło o odpowiednie miejsce na ramie nie osi?

Podparcie ramy tuż pod mocowaniem osi jest podparciem najbardziej optymalnym na dłuższy czas postoju, natomiast podnosząc (lewarując) przyczepę na krótki okres czasu (np. w celu wymiany koła), można ją bez jakichkolwiek przeciwwskazań podpierać już za osią i przypuszczam że tak w odległości do max 30 cm od środka osi. Rozmieszczenie fabrycznych otworów dla uchwytu lewarka mogłoby to potwierdzać. Jeśli fabrycznych uchwytów podnośnika brak, zawsze trzeba się starać, aby podparcie ramy było jak najbliżej miejsca mocowania osi.

1176641181_PodnonikALKO.jpg.4c65b84d854c9959f0564f2cf762df56.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2018 o 18:23, Kristofer napisał:

Uchwyt lewarka montuje się za osią, co już zostało napisane. U mnie również jest w tym miejscu (fabrycznie).

1308568742_Uchwytpodnon.jpg.0dfd6ddd50411cc0cdff3668986ccbd1.jpg

 

 

 

Przyjrzałem się uważnie i wygląda na to ,że uchwyt lewarka u mnie mocowany przed osią zamontowany jest fabrycznie. Za osią na ramie nie ma żadnych otworów montażowych,

chyba ,że należy je wykonać samemu ? Przyczepa home car 320 .

Edytowane przez markb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ok - przyjrzałeś się uważnie. Co takiego zauważyłeś, że świadczy to o fabrycznym montażu tych uchwytów :hmm:

Nie ma takiej opcji, aby nieprawidłowe miejsce zostało wybrane przez producenta. Moim zdaniem, uchwyty ktoś domontował, a miejsce wybrał bardzo niefortunnie. Jeśli masz ramę AL-KO, to przyczepa jest pewnie sprzed 91 roku i dlatego rama nie posiada fabrycznie przygotowanych otworów. W takiej ramie można oczywiście uchwyty dla podnośnika zamontować, ale muszą być zamontowane w/g zaleceń i bezwzględnie za osią koła.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

91 rok, więc pewnie zabrakło zaledwie kilku miesięcy abyś miał rzeczone otwory. Zdjęcie nic w sprawie nie zmieni. Słusznie, że Ci się to nie podoba i że w ogóle zwróciłeś na to uwagę. Masz uchwyty w nieodpowiednim miejscu, co nie jest ani bezpieczne, ani nawet dopuszczalne. Po prostu przenieś je w wymagane miejsce za oś. Stare otwory zabezpiecz i zostaw w nich krótkie śruby z większymi podkładkami po obydwu stronach ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją podnosiłem raz i musiałem zostawić podniesioną na ok 1h (wymiana opon). Żadnych uchwytów a tym bardziej podnośnika w przyczepie nie mam. Podniosłem za oś kawałek od ramy, tak żeby wstawić kobyłki pod oś jak najbliżej ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mundek28 napisał:

Też podnosiłbym przyczepę ustawiając lewarek za osią , ale napiszcie dlaczego podstawienie podnośnika przed osią jest niedopuszczalne.

Podczas lewarowania dla awaryjnej zmiany koła, przyczepa musi mieć kilka punktów podparcia, z których najważniejsze, to drugie sprawne koło oraz zaczep (hak) holowniczy zaczepiony na kuli haka samochodu. Oczywiście o klinach i opuszczeniu podpór wspominam tylko dla porządku, bo wydaje mi się to oczywiste. Moim zdaniem chodzi o zachowanie odpowiednio ukierunkowanych sił tu działających. Najprościej chyba wytłumaczyć to rysunkiem:

860534251_Beztytuu.thumb.jpg.b04475b21106a850a31533286a40c6ee.jpg

 

Aby nie było wątpliwości: instrukcja dla wspomnianego podnośnika mówi na ten temat wyraźnie - "za osią".

3.jpg.8d014743cb8d004ac5e8b4fc2c96c287.jpg

 

 

Godzinę temu, MaciekR4 napisał:

Ja swoją podnosiłem raz i musiałem zostawić podniesioną na ok 1h (wymiana opon). Żadnych uchwytów a tym bardziej podnośnika w przyczepie nie mam. Podniosłem za oś kawałek od ramy, tak żeby wstawić kobyłki pod oś jak najbliżej ramy.

Rozumiem, że zdjęte były dwa koła i przyczepa odpowiednio zabezpieczona, więc zrobiłeś prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.