Skocz do zawartości

DMC, a Max Masa Całkowita


Sisar

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ma ktoś w ogóle wpis w dowodzie przyczepki w pozycji F1 ? Jeśli tak to jest ok. A jeśli nie i jest tylko w F2 to trudno...... Ciekawe czy może te wpisy w F1 i F2 różnią się w ogóle wartościami ? Ja nie mam przyczepki więc nie sprawdzę jeszcze :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Sisar ja mam w dowodzie przyczepy wpisy w F1 i F2 1000kg.

A w pozycji G 740 kg.

Czyli F1 (maksymalna masa całkowita) jest równa F2 (dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu) w moim przypadku.

A stronę wcześniej ładowność 260 kg. Czyli wszystko się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba od tego było trzeba zacząć całą analizę, czy w dowodzie rejestracyjnym przyczepki jest pozycja MAKSYMALNA MASA CAŁKOWITA :) czyli taka jaka występuje w dowodzie holownika...

Teraz wszystko już chyba jasne. Problem wyniknął z tego, że w ogłoszeniach o sprzedaży mało kiedy podaje się tą wartość, a najczęściej tylko DMC i ewentualnie masę własną przyczepki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eureka !

A jednak jest różnica w rozumieniu MMC i DMC !!!

Byłem w oddziale ITD i mi wszystko wyjaśnili...

 

MMC- jest to maksymalna masa całkowita przyczepki W DANEJ CHWILI - W CHWILI JEJ CIĄGNIĘCIA, ta rzeczywista na którą składa się jej masa własna plus ładunek.

DMC - jest to teoretyczna dopuszczalna masa całkowita, czyli niejako określa jak maksymalnie możemy daną przyczepkę teoretycznie obciążyć (jej wytrzymałość).

 

Podczas kontroli do wpisu z pozycji O1 dowodu holownika jest przyrównywana rzeczywista waga tego co ciągniemy W DANEJ CHWILI - W CHWILI CIĄGNIĘCIA PRZYCZEPKI, a nie wartość DMC wpisana w dowodzie tej przyczepki w pozycji F2 bo to tylko teoria. Kontrolujący muszą ją po prostu zważyć i innej opcji nie ma.

 

Czyli jak masz np. w pozycji O1 holownika 900 kg to możesz ciągnąć przyczepę, która ma w swoim dowodzie wpisane w pozycji F2 czyli DMC wartość 1200 kg. Wtedy musisz tylko uważać, aby waga tego co ciągniesz nie przekraczała 900 kg dlatego, że DMC jest wartością teoretyczną mówiącą jedynie o możliwościach przyczepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eureka !

A jednak jest różnica w rozumieniu MMC i DMC !!!

Byłem w oddziale ITD i mi wszystko wyjaśnili...

 

MMC- jest to maksymalna masa całkowita przyczepki W DANEJ CHWILI - W CHWILI JEJ CIĄGNIĘCIA, ta rzeczywista na którą składa się jej masa własna plus ładunek.

DMC - jest to teoretyczna dopuszczalna masa całkowita, czyli niejako określa jak maksymalnie możemy daną przyczepkę teoretycznie obciążyć (jej wytrzymałość).

 

Podczas kontroli do wpisu z pozycji O1 dowodu holownika jest przyrównywana rzeczywista waga tego co ciągniemy W DANEJ CHWILI - W CHWILI CIĄGNIĘCIA PRZYCZEPKI, a nie wartość DMC wpisana w dowodzie tej przyczepki w pozycji F2 bo to tylko teoria. Kontrolujący muszą ją po prostu zważyć i innej opcji nie ma.

 

Czyli jak masz np. w pozycji O1 holownika 900 kg to możesz ciągnąć przyczepę, która ma w swoim dowodzie wpisane w pozycji F2 czyli DMC wartość 1200 kg. Wtedy musisz tylko uważać, aby waga tego co ciągniesz nie przekraczała 900 kg dlatego, że DMC jest wartością teoretyczną mówiącą jedynie o możliwościach przyczepki.

 

:ok::brawo:

 

myślę że to jest logiczne, ale na ostudzenie zapału proponuje zapytać o podstawę prawną :-]

niestety inny pan :policja: może to inaczej interpretować, co zresztą widać w tym wątku gdzie większość O1=do DMC :(

 

ps napisałem na dwa maile policji, ale na razie bez odpowiedzi :niewiem:

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie rozumiem. Ustaliliśmy wcześniej, że wpis w DR pod pozycją f1, to MMC. A teraz piszesz kolego, że MMC, to masa w danej chwili. Jeśli tak, to jak można masę w danej chwili wpisać do DR? Jak ją w ogóle można gdziekolwiek wpisać? Czy ja czegoś nie rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dowodzie holownika w pozycji O1 masz wpisaną MAKSYMALNĄ MASĘ CAŁKOWITĄ (MMC) przyczepki z hamulcem jaką możesz tym holownikiem ciągnąć. Czyli jak masz np. tam wartość 900 kg to max taką masę możesz pod tego holownika podczepić i ciągnąć. Nie ważne że holowana przyczepka będzie miała w swoim dowodzie wpisane wartość DMC powyżej tych 900 kg bo to DMC tyczy się tylko samej przyczepki, jej możliwości załadowczych. Ważne abyś tą przyczepkę tak załadował aby nie przekraczała W CHWILI CIĄGNIĘCIA w/w 900 kg. W razie kontroli, jakby kontrolujący miał jakąś wątpliwość i wyciągał bloczek mandatowy to należy poprosić o zważenie przyczepki bo tylko na tej podstawie można cokolwiek sprawdzić i osądzić z pozycji kontrolującego.

Po prostu masz wpisane w dowodzie, że możesz uczepić na hak cos co ma MMC max 900 kg i tego należy się trzymać :)

 

Nie należy oczywiście zapominać aby nie przekroczyć zestawem tych magicznych 3,5 T lub z przyczepą lekką 4,25 T.

 

Acha, przed chwilą tak dla pewności zahaczyłem o dwie stacje diagnostyczne i panowie dokładnie potwierdzili powyższe.

 

PS: Ja w dowodzie swojej przyczepki nie mam w ogóle wypełnionej pozycji F1. Tylko F2 (czyli DMC).

Edytowane przez Sisar (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz jest logiczne ale podepnij pusta lawetę do Auta ze swojego Awataru i przejedź się po Polsce. Jak nie wyłapiesz kontroli to był by cud..;)

Bo Policja nie dysponuje podczas kontroli waga i ich to nie interesuje biorą pod uwagę tylko DMC.

Tak czy siak bez sądu się nie obędzie-> obyś miał tylko bliżej niż oni -> do sądu;)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki paradoks, że na kat. B możesz ciągnąć zestaw nie przekraczający 3,5T (lub 4,25T wyjątkowo) i tutaj chodzi o sumę mas DMC holownika i przyczepki. To to ci sprawdzą bez problemu na drodze bo popatrzą w dowody rejestracyjne obu pojazdów i zsumują obie DMC. I tylko tu liczy się DMC, nie mogą natomiast na drodze patrzeć na DMC sprawdzając jaką wagę w rzeczywistości w danym momencie ciągniesz ! Muszą sprawdzić praktycznie (zważyć) czy to co ciągniesz nie przekracza pozycji O1 z dowodu holownika czyli nie DMC ale MMC przyczepy z hamulcem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam dla wyjaśnienia moich wąpliwości

 

jak wyliczamy DMC zestawu

 

z pola w dowodzie rejestracyjnym

 

Masa całkowita pojazdu + masa całkowita przyczepy

 

czy masa własna pojazdu + msa całowita przyczepy

 

pozdrawiam

PiotrVN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pozycje F1 i F2 w dowodzie rejestracyjnym samochodu i przyczepy powinny być sobie równe. Wtedy sumujesz na przykład F2 pojazdu + F2 przyczepy i wychodzi Ci DMC zespołu pojazdów (jak zsumujesz wartości F1 pojazdu i F1 przyczepy to powinno, a wzasadzie musi wyjść to samo). Przy czym DMC zespołu pojazdów nie powinno być większe niż pozycja F3 w DR pojazdu.

 

I oczywiście wartość liczbowa w pozycji G w DR pojazdu musi być większa niż np F2 w DR przyczepy.

Edytowane przez Michal83 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z G i Q nie ma problemu ale w takim razie popełniłem błąd bo sięgam ponad 3,5 tony

 

pojazd to Land Rover Discovery msa włsna 2050 ale już msa całkowita 2880

 

przy przyczepie o masie cłkowitej 1060 mm 3940 kg zestw

 

hmm .... problem i z prwkiem i z tym viatolem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrVN, też na początku wydawało mi się to problematyczne, ale prawko zrobiłem w miesiąc i zdałem za 1 razem. Zaznaczam, że wczesniej nigdy z przyczepą nie jeździłem, a pierwszą przyczepę kupiłem stosunkowo nie dawno. Ale jak się przyłożysz to zdasz za 1 razem bez problemu :) A Viatoll mają podono znieść dla zestawów z kempingami:

http://forum.karawaning.pl/topic/10947-co-z-tym-viatol-em/page__st__75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem odpowiedź z policji dotyczącą MMC, nie wiele z niego wynika, ale wrzucę bo ostatnie zdanie jest dość jednoznaczne :(

 

W nawiązaniu do maila z dnia 30 marca 2012 roku, dot. problematyki holowania przyczep w odniesieniu do stosownych wpisów w dowodzie rejestracyjnym wyjaśniam, co następuje.

 

Art. 2 pkt. 54 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 roku Nr 108, poz. 908, z późniejszymi zmianami) określa, iż dopuszczalna masa całkowita (DMC) – jest największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masą pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.

 

Z uwagi na fakt, iż wyżej wymieniona ustawa nie definiuje pojęcia maksymalnej masy całkowitej (MMC), o której wspomina Pan w treści maila, należy przywołać jej opis z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 roku Nr 32, poz. 262 z późniejszymi zmianami). ┬ž1 ust. 3 pkt. 7 wspomnianego rozporządzenia stanowi, iż przez maksymalną masę całkowitą należy rozumieć największą masę pojazdu obciążonego określoną w zależności od jego konstrukcji przez producenta”.

 

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu mmc jest określone w pkt. F1, dmc w pkt. F2, natomiast mmc dla przyczepy w punktach O.1 i O.2. Pierwszy z nich odnosi się do przyczepy z hamulcem, drugi zaś do przyczepy bez hamulca.

 

Mając powyższe na uwadze należy podkreślić, że pojęcia maksymalnej masy całkowitej i dopuszczalnej masy całkowitej nie są tożsame. Maksymalna masa całkowita pojazdu, zwana potocznie konstrukcyjną dopuszczalną masą całkowitą, jest określana przez producenta przed właściwą homologacją pojazdu dokonywaną przez Instytut Transportu Drogowego i co ważne podlega ona dalszej weryfikacji. Drugie pojęcie zwane potocznie administracyjną dopuszczalną masą całkowitą jest już wartością określoną po homologacji pojazdu, czyli ostateczną i niepodważalną. W chwili obecnej producenci pojazdów samochodowych, tak określają mmc – „nie zawyżając jej wartości” – że po homologacji takiego pojazdu jego dmc jest najczęściej równe mmc. Należy jednak mieć świadomość, że w trakcie policyjnej kontroli funkcjonariusz sprawdzając zapisy w dowodzie rejestracyjnym „ciągnika” znajdujące się w polach oznaczonych O.1 bądź O.2 będzie odnosił się do dmc przyczepy (pole F2) a nie do jej mmc (pole F1). Wynika to z faktu, iż mmc w żadnym razie nie może stanowić odniesienia do sprawdzenia czy dany pojazd może ciągnąć stosowną przyczepę czy też nie.

 

Odnosząc się do przypadku, przywołanego w treści maila, tj.: pojazd – masa własna=1150 kg, maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem=800 kg; przyczepa – dmc=900 kg, MW=700kg należy stwierdzić, że nie może Pan przedmiotowym pojazdem ciągnąć przyczepy o dmc równej 900 kg.

 

 

 

Naczelnik

Wydziału Ruchu Drogowego

KWP w Krakowie

podinsp. Maciej Rymar

 

:hmm:

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.