Skocz do zawartości

Holowanie przyczepy automatem.


Cezarr

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym spalaniem jest roznie, wiadomo - zalezy glownie od stylu jazdy.

Ja akurat mam skrzynie DSG, czyli teoretycznie automatyczna, ale zasada dzialania jak manualna tyle ze sterowana automatycznie (zupelnie inaczej niz skrzynie hydrokinetyczne.)

U mnie spalanie w automacie jest mniejsze niz w tym samym samochodzie i silniku ze skrzynia reczna.

Wynika to z faktu iz przy spokojnej jezdzie skrzynia bardzo wczesnie zmienia biegi, przy 50km/h ma juz 5, przy 62-63km/h szostke.

W skrzyni recznej trzeba by bylo co chwila zmieniac biegi aby utrzymac podobny styl zmiany biegow.

Takze jakies plusy DSG sa, ale generalnie kultura skrzyni pozostawia wiele do zyczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Upewnij się tylko czy masz to chłodzenie.

Mój egz to 1998 Zetec z "czarnym deklem" i klimą, może mieć nieco inne rozwiązanie.

 

Chyba mam, teraz patrzyłem i do chłodnicy wody są podłączone dwie metalowe

rurki biegnące od skrzyni biegów, myślę że to będzie to. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

snapback.pngUżytkownik WojtEwa dnia 20 marzec 2012 - 13:51 napisał

 

 

Upewnij się tylko czy masz to chłodzenie.

Mój egz to 1998 Zetec z "czarnym deklem" i klimą, może mieć nieco inne rozwiązanie.

 

 

Chyba mam, teraz patrzyłem i do chłodnicy wody są podłączone dwie metalowe

rurki biegnące od skrzyni biegów, myślę że to będzie to. :niewiem:

 

 

To nie jest chłodnica automatu.

Chlodnica automatu to osobna mała chłodnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód ciągnący przyczepę (więc wyposażony w hak) przenosi przez układ napędowy większy moment obrotowy. Ten zwiększony moment przenoszony jest zatem też przez przekładnię (w moim przypadku automatyczną). Ponieważ sprawnośc przekładni jest mniejsza od 1 i częsc energii zamieniana jest w ciepło powoduje to wzrost temperatury oleju i aby olej nie stracił swoich właściwości wymagane jest jego chłodzenie. Zwiększona energia (w przypadku ciągnięcia przyczepy) przenoszona przez przekładnię zgodnie ze wzorem na sprawnośc zwiększa energię strat, która oddawana jest w postaci ciepła powodując wzrost temperatury oleju. Mając powyższe na uwadze, aby odprowadzic dodatkową energię, producent wyposażał samochody z zamontowanym hakiem w dodatkową chłodnicę oleju. A tu to jest lepiej napisane.

http://www.ravenol.pl/content/32-wplyw-dodatkowej-chlodnicy-automatycznej-skrzyni-biegow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek! W pierwszym akapicie cytowałem golaba. Zrobiłem to bez tła - nie umiem inaczej :niewiem:

Moje Disco pali z p-ką około 14,4 l. Jadę równo z TIRami to skrzynia wybiera 5 bieg i 1900 obr. ( max moment )

U galaba na 3 biegu jest bliżej obrotów momentu max to i nie dziwota, że spalił mniej zwłaszcza że ma benzynę.

:ok:AH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek! W pierwszym akapicie cytowałem golaba. Zrobiłem to bez tła - nie umiem inaczej :niewiem:

Moje Disco pali z p-ką około 14,4 l. Jadę równo z TIRami to skrzynia wybiera 5 bieg i 1900 obr. ( max moment )

U galaba na 3 biegu jest bliżej obrotów momentu max to i nie dziwota, że spalił mniej zwłaszcza że ma benzynę.

:ok:AH

 

Wszystko wyjdzie w praniu,nigdy nie miałem automata i dlatego pytam o wszytko właśnie Was tych którzy mają o tym pojęcie

tak więc każdą wypowiedź traktuje bardzo poważnie.

A tak na marginesie ja moim Disco jadąc kiedyś na Mazury, ale poprzednią przyczepką DMC 900kg uzyskałem wynik 10.5 l/100km

mniej niż jazda w mieście, i ropa była wtedy w przyzwoitej cenie i Viatolla nie było. :]

Adam dzięki za wszyskie wskazówki, widzę że będziesz w Białym Brzegu a więc popytam się jeszcze Ciebie jak i innych uczestników

o to i owo.

Pozdrawiam :piwo::hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest chłodnica automatu.

Chlodnica automatu to osobna mała chłodnica.

 

Nie pisz głupot kolego i nie wprowadzaj w błąd.

 

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak w temacie skrzyn - jakis czas temu meczylem sie z automatem w samochodzie siostry...

 

przegrzana skrzynia to spalone tarczki

z tarczek grubych na około 1,5mm zostaje żyletka - jedynie metal...

to co jest naniesione na tarczke ulega spaleniu - odpada od metalowej czesci tarczki w postaci "spalonych" strzepów

 

w efekcie metal trze om metal - wytwarzajc wysoka temperature ktorej nie jest wstanie zbic chlodzony olej

, przez co powstaja naprezenia elemetow metalowych i ich destrukcja

 

a tak po wyciagnieciu wygladala przekladka zamykajaca kosz tarczek

 

autko jezdzilo do konca - objawem tego bylo tylko to ze na drugim biegu sie "slizgalo" troche i byly problemy z rozpedzaniem :hehe:

ale jak wskakiwaly 3 a pozniej 4 bieg wszystko bylo ok... do momentu az sie zwolnilo i automat zredukowal sobie do 2 biegu...

 

taka mala dygresja - automat nie zawsze wczesniej da objawy ze sie konczy jego zywot...

nie kazda usterka pozwoli dojechac do domu...

a koszta naprawy sa znacznie wyzsze niz manuala...

 

autko nie ciagalo nigdy przyczep - a jego przebieg to blisko 200 000 tys km... wiec cos jest na rzeczy z tymi 200 000 km zywotnosci :lol:

 

 

p.s.: tarczki na "wyższych" biegach wygladaly jak nowe

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak w temacie skrzyn - jakis czas temu meczylem sie z automatem w samochodzie siostry...

 

przegrzana skrzynia to spalone tarczki

z tarczek grubych na około 1,5mm zostaje żyletka - jedynie metal...

 

 

to co jest naniesione na tarczke ulega spaleniu - odpada od metalowej czesci tarczki w postaci "spalonych" strzepów

 

 

w efekcie metal trze om metal - wytwarzajc wysoka temperature ktorej nie jest wstanie zbic chlodzony olej

, przez co powstaja naprezenia elemetow metalowych i ich destrukcja

 

 

a tak po wyciagnieciu wygladala przekladka zamykajaca kosz tarczek

 

 

autko jezdzilo do konca - objawem tego bylo tylko to ze na drugim biegu sie "slizgalo" troche i byly problemy z rozpedzaniem :hehe:

ale jak wskakiwaly 3 a pozniej 4 bieg wszystko bylo ok... do momentu az sie zwolnilo i automat zredukowal sobie do 2 biegu...

 

taka mala dygresja - automat nie zawsze wczesniej da objawy ze sie konczy jego zywot... i nie kazda usterka pozwoli dojechac do domu...

a koszta naprawy sa znacznie wyzsze niz manuala...

 

autko nie ciagalo przyczep nigdy - a jego przebieg yo blisko 200 000 tys km... wiec cos jest narzeczy z tymi 200 000 km zywotnosci :lol:

 

 

p.s.: tarczki na "wyższych" biegach wygladaly jak nowe

 

 

Wszystko ma swoją żywotność, mam nadzieję że moja skrzynie jeszcze nie. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolni nie znam sie na automatach ale kuzyn mial problem jak ciagnol budke to biegi mu przezucalo czesto i tez zuzylymu sie tarczki prawdopodobnie od tego zmienil cala skrzynie nastepna to samo zmienil jeszcze raz i elektronik jakis wpisal mu jakas inna mape w komputer i teraz ok zrobil wiecej km niz na tych dwoch a biegi nie przeskakuja tylko jeden minus wiecej pali ale i moc wieksza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, śledze ten watek od samego początku i wczoraj sprawdziłem jak jest w moim kamperku (2.9 diesel z automatem) i dowiedziałem sie dlaczego ja nie mam w skrzyni przełożenia D. mam 4-stopniową skrzynię biegów ktora jak wyszło w serwisie mercedesa jest specjalnie zakładana do busów które jezdza pod znacznym obciązeniem... mechanik wyjasniał mi że D jest nadbiegiem i ponoć niezalecane jest jezdic na nim pod obciążeniem..zwłaszcza w długich trasach...za wysoka temperatura w skrzyni potrafi zrobić własnie niezle spustoszenie.. no i ważna prawa to dbanie o stan oleju w skrzyni oraz jego wymiana min. raz na rok...ja tak robie i jak na razie jazda jest bez szarpnięc i oraz innych "zgrzytów"

Nie wiem jak w innych autach ,ale mercedes miał specjalne skrzynie montowane pod dany pojazd... pocztowce mają inna charakterystyke z uwagi na ich eksploatacje głownie w ruchu miejskim. Moja skrzynia po numerze wyszło w aso ze jest wzmacniana bez nadbiegu..tak myśle ze z racji alkowy gdyz jest to duzy opór w trakcie jazdy.. no i mam spalanie 12 czy jade 60 czy 100.. pozdrawiam wszystkich zautomatryzowanych30.gif30.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że skrzynia w każdym aucie jest dostosowana również do ciągnięcia przyczepy, inaczej nie było by możliwe zamontowanie

haka, pozostaje tylko sama kwestia jazdy zwłaszcza pod obciążeniem lub w górach ( wyłączanie nadbiegu lub blokowanie na niższych przełożeniach).

Z tego co koledzy tu napisali nie ma większych powodów do zmartwień, oczywiście jeżeli wszystko jest sprawne i odpowiednio serwisowane.

Pozdrawiam. :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.