Skocz do zawartości
Cezarr

Holowanie przyczepy automatem.

Rekomendowane odpowiedzi

Lucek26

Kilka słów ode mnie o ciągnięciu przyczepy holownikiem z ASB. :przyczepa: ASB są różne oraz skonfigurowane z silnikami o różnej mocy i momencie obrotowym. Generalnie przy zachowaniu zasad i przepisów ruchu drogowego holowniki z ASB nie mają żadnych problemów z ciągnięciem przyczepy. Jeździmy tak samo jak bez przyczepy. Producenci aut często zalecają montaż dodatkowego wentylatora dla lepszego chłodzenia ASB oraz częstszą wymianę oleju. O tym warto pamiętać.:klnie:

Problemem może być jazda w upale w korku np. 20km w 120 minut przy wjeździe na ISTRIE w sobotę lub niedzielę itp.. W takich warunkach ASB może się nadmiernie zagrzać i nie tylko ona. Natomiast jazda z ASB to czysta przyjemność wygoda i "lenistwo " kierowcy. :drive:

Tylko w górach , szczególnie przy zjazdach warto pamiętać o ograniczeniu biegu np.do 2, 3 dla zapewnienia bezpieczeństwa i przy bardzo dużych podjazdach w celu zmniejszenia obciążeń skrzyni biegów także manualnej.

Jeżeli chodzi o mój holownik to pilnuję tylko abym się za bardzo nie rozpędzał . Wykorzystuję do tego często tempomat ,szczególnie na autostradach i mało obciążonych ruchem drogach. 500 Nm momentu obrotowego zapewnia komfortową jazdę zestawem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kit

... 500 Nm momentu obrotowego ...

marzenie :swiety: piekna wartość :brawo:

TOM a jakie auto kupiłeś? :niewiem:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

marzenie :swiety: piekna wartość :brawo:

TOM a jakie auto kupiłeś? :niewiem:

A no tak zapomniałem napisać :-] nic wielkiego Mondeo mk2 2 litry benzyna ale jest właśnie w automacie,

i dlatego właśnie ten temat, jazda bez przyczepki to wiadomo ale z przyczepką to naczytałem się tego troszkę

i nie do końca wszystko wierzę dlatego wolę zapytać, niby autko ma na haku 1500kg to powinno dać radę

ale nie wiem zobaczę. Demon szybkości i mocy to to nie jest ale jest w super stanie tak więc może pojeździ. :puk:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kmtaxi

Producenci aut często zalecają montaż dodatkowego wentylatora dla lepszego chłodzenia ASB oraz częstszą wymianę oleju.

Zgadzam się z kolegą, ale nie zawsze jest możliwość dołożenia dodatkowego wentylatora. Samochody wyposażone fabrycznie w hak holowniczy mają dopasowany układ chłodzenia (większa chłodnica, ilość wentylatorów, sposób sterowania) do tej opcji. Nie zawsze chłodnica oleju skrzyni biegów jest zintegrowana z chłodnicą cieczy chłodzącej. Zakładając hak holowniczy, już na tym etapie należy pomyśleć o potrzebie dołożenia pewnego wyposażenia, lub potem częstego kontrolowania wzrostu temperatury podczas holowania.:wacko:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

Zakładając hak holowniczy, już na tym etapie należy pomyśleć o potrzebie dołożenia pewnego wyposażenia, lub potem częstego kontrolowania wzrostu temperatury podczas holowania.:wacko:

Z tego co wiem nie są to jakieś ogromne koszta założenie dodatkowej chłodnicy, tak więc na pewno

warto ją założyć, ja jeszcze nie sprawdzałem czy u mnie taka jest ale jak nie będzie to założę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JOFFA

A no tak zapomniałem napisać :-] nic wielkiego Mondeo mk2 2 litry benzyna ale jest właśnie w automacie,

Ja mam Omegę która wazy 1760 kg silnik tylko 2.0 w gazie i przyczepa hobby 495 . W automacie bez problemu na D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
AdamH

Instrukcja w sprawie holowania mówi, że należy zapiąć p-kę i normalnie jeżdzić. Myślałem - na podstawie poprzednich złych doświadczeń - że będą jakieś problemy. Tymczasem po 5 latach holowania wrażenia są zupełnie inne. Po włączeniu wtyczki auto zmienia trochę charakterystykę skrzyni. Próbowałem sam mieszać biegami ale wyszło na to, że fabryka wie lepiej. Przy 90 km/godz auto wybiera 5 bieg a 6 włącza przy wietrze z tyłu. I najmniej pali jeżeli mu w tym nie przeszkadzam. Tempomat powoduje wzrost zużycia paliwa ale jest bardzo wygodny i często go używam. Moja p-ka jest ciężka ale auto jest fabrycznie dostosowane do ciężaru 3,5 tony na haku i nie wymaga żadnych specjalnych technik jazdy, no może wymuszenia efektywniejszego hamowania biegami na długich, bardziej stromych zjazdach - takich jak już wspomniany niedaleko Zadaru.

Auto solo przy spokojnej jeżdzie zmienia bieg na niższy przy około 1900 - 2100 obr. Z p-ką robi to samo przy 2200 - 2400. Przy 85 km/godz mam 1900 obr na 5 biegu.

AH

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

Adam ale moje auto od twojego dzieli przepaść i to głęboka :oslabiony: u mnie automat jest starej generacji silnik to benzyna

tak więc to zupełnie nie to samo, mam też Disco ale jedynkę i na haku 3.5t ale to również nie to samo co twoje auto,

miałem okazje jeździć Range Roverem i wrażenia z jazdy są niesamowite.

Ale zobaczymy jak założę hak i pojeżdżę.

Pozdrawiam. :hej:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
AdamH

Wszystkie modele Disco z założenia były konstruowane do jazdy w ciężkim terenie, gdzie skrzynia pracowała długo i ciężko a opory kół mielących cały dzień błoto mają się nijak do oporów jakie daje p-ka po asfalcie. Dam sobie głowę uciąć, że w Twoim Disco nie trzeba robić żadnych zmian. Założysz hak, podepniesz p-kę i jedyną poważną różnicę odczujesz na stacji benzynowej. To są znakomite auta do ciągnięcia i nie słyszałem aby ktoś coś zakładał czy zmieniał z tego powodu.:ok:

AH

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

Wszystkie modele Disco z założenia były konstruowane do jazdy w ciężkim terenie, gdzie skrzynia pracowała długo i ciężko a opory kół mielących cały dzień błoto mają się nijak do oporów jakie daje p-ka po asfalcie. Dam sobie głowę uciąć, że w Twoim Disco nie trzeba robić żadnych zmian. Założysz hak, podepniesz p-kę i jedyną poważną różnicę odczujesz na stacji benzynowej. To są znakomite auta do ciągnięcia i nie słyszałem aby ktoś coś zakładał czy zmieniał z tego powodu.:ok:

AH

Adam tu nie chodzi o moje Disco tylko o nowy holownik, tak jak piszesz Land Rover jest stworzony do ciężkiej

pracy i nie szkodzi mu ona w ogóle, ale niestety ceny ropy zmusiły mnie do kupna innego auta :oslabiony:

nie wiem co z tego będzie ale zobaczę czy podjąłem słuszną decyzję. :niewiem:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cathay

Normalnie D i jazda. Oczywiście są auta (w tym moje) w którym należy założyć większy wentylator (90% ludzi tego nie robi).

Kombinacje biegami robisz tylko w przypadku wyraźnych górek, szczególnie na spadaniu.

P.S. Z Chorwacji do Polski wróciłem automatem z budą na dwóch biegach, bo skrzynkę szlag trafił. Ale przyczepa nie była powodem, jeno się deczko przyczyniła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

P.S. Z Chorwacji do Polski wróciłem automatem z budą na dwóch biegach, bo skrzynkę szlag trafił. Ale przyczepa nie była powodem, jeno się deczko przyczyniła.

O i o te deczko właśnie chodzi. :-]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bartosz_b

i dlatego właśnie ten temat, jazda bez przyczepki to wiadomo ale z przyczepką to naczytałem się tego troszkę

i nie do końca wszystko wierzę dlatego wolę zapytać, niby autko ma na haku 1500kg to powinno dać radę

ale nie wiem zobaczę. Demon szybkości i mocy to to nie jest ale jest w super stanie tak więc może pojeździ. :puk:

Fajne autko, miałem takie tylko z silnikiem 1,8 i manualem. Ciągałem tym poprzednią Hobbitke. Jedyne problemy były na podjazdach w Austrii w okolicach Grazu bo na 3 nie chciał za bardzo jechać a na 2 strasznie wysokie obroty. Sprzedałem po 11 latach i 200 000km bez żadnej awarii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

Fajne autko, miałem takie tylko z silnikiem 1,8 i manualem. Ciągałem tym poprzednią Hobbitke. Jedyne problemy były na podjazdach w Austrii w okolicach Grazu bo na 3 nie chciał za bardzo jechać a na 2 strasznie wysokie obroty. Sprzedałem po 11 latach i 200 000km bez żadnej awarii.

To fajnie bo mój ma dopiero 104tyś tak więc jeszcze troszkę powinien pojeździć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Socale

(...)

ja czytałem aby ruszać z 1 a potem załączyć 2 i dopiero D ale to chyba ktoś za bardzo pokombinował

(...)

Ktoś kto to napisał chyba nie wie co to jest ASB.

1,2,3, to są ograniczniki, żeby sie np z górki nie skulać.

D startuje zawsze z 1, przełącza na 2 , na 3 itd. więc po co wajchować.

(...)

nic wielkiego Mondeo mk2 2 litry benzyna ale jest właśnie w automacie,

(...)

Mam też dokładnie taki sam + LPG i ciągałem nim 1300kG DMC Knausa.

Automat jest po to by myślał za kierowcę i w ten sposób mój sprawdził się wzorowo bo mi o biegach myśleć się nie chce.

Oczywiście automat+p-pa to nie zestaw wyczynowo sportowy.

Mój na równej drodze przy 75-78km/h zapinał ostatni bieg i tak się kulał. Minimalny wzrost obciążenia i redukował sobie sam.

Bez obaw, poradzi sobie. Nigdy nie wyłączałem O/D (zielony guzik pod kciukiem na wybieraku)

Chłodnica oleju skrzyni jest zintegrowana z chłodnicą główną w jej wnętrzu. Jest tam osobny kanał z doprowadzonymi 2 metalowymi przewodami po stronie pasażera. Jeden z nich jest na samym dole w rogu chłodnicy, drugi nieco wyżej nad nim.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi