Skocz do zawartości

panele pv (sloneczne)


tarapukuara

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba pamiętać jeszcze że masze przyczepy nie zawsze stoją na kempingu . Trzeba do nich dojechać i w drodze panel też działa . Podczas zimowego postoju też . Jaki jest sens kombinowania ze zmianą ustawienia panela ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tomik, spójrz tutaj: KLIK, KLIK

 

 

Pomysłowy Dobromir ten koleś z CamperTeamu :)

No ja aż tak złożonego systemu montować nie będę. . Powoli zaczynam przekonywać się do wersji montażu panela na dachu kampingu na stałe . Pozostaje wtedy kwestia zabezpieczenia baterii podczas jazdy przyczepą po leśnych drogach , gdzie niskorosnące gałęzie mogą urządzenie to uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysłowy Dobromir ten koleś z CamperTeamu :)

No ja aż tak złożonego systemu montować nie będę. . Powoli zaczynam przekonywać się do wersji montażu panela na dachu kampingu na stałe . Pozostaje wtedy kwestia zabezpieczenia baterii podczas jazdy przyczepą po leśnych drogach , gdzie niskorosnące gałęzie mogą urządzenie to uszkodzić.

 

w wątku obok o salarach pisałem o montażu relingów od auta, np od opla omegi - długie i tanie - 20-30zł można kupić

ja w sumie kombinowałem żeby do nich podwiesić panel, ale chyba też przykleję, tzn przykleję ceownik a do niego zamocuje solar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mala prosba. Tematy techniczne dobrze jakby były w wątku technicznym. Konrad możesz tu wrzucić link do właściwego tematu?

 

:ok:

 

http://forum.karawaning.pl/topic/96-bateria-sloneczna/

tylko trzeba sie przekopać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mala prosba. Tematy techniczne dobrze jakby były w wątku technicznym. Konrad możesz tu wrzucić link do właściwego tematu?

 

No właśnie , już znikamy do technicznego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W związku z powtarzającymi się pytaniami na priv- to nie jest "promocja wiosenna" tylko moja stała umowa z prezesem. Nie trzeba się spieszyć, zawsze aktualne, a cena prędzej spadnie niż wzrośnie:)

 

I druga sprawa: prawie wszystkie żarówki 3W ze strony ledon.pl mogę wykonać lub przerobić na 12V ale przed zamówieniem tej konkretnej trzeba jednak spytać. Nie ma niestety możliwości przerobienia żarówek 5 i więcej watowych:(

Na 12V są też gotowe oprawy:

wewnętrzne - http://ledon.pl/pl/zeglarstwo/2269-lampa-oswmessy-118mm-3w-270lm-12v-24v.html

http://ledon.pl/pl/oprawyled/1958-1958.html (z innym zasilaczem)

i zewnętrzna, ale tylko 3 lub 6 W (przeróbka- http://ledon.pl/pl/oprawyled/1954-oprawa-natynkowa-rondo-9w-24v-biala-zimna.html

Ceny po przeróbce nie ulegają zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja zamówiłem panel z regulatorem, do tego żarówki z gwintami e14 i e27 przerobione na 12V, dzeiki czemu nie musze zmieniać kinkietów! polecam wszystkim forumowiczom, świetna cena, rewelacyjny kontakt z Bartkiem! Wielkie Dzieki za pomoc!:)

Edytowane przez ianuszs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panie Bartku, jestem w trakcie budowe kampera na bazie Fiata Ducato na letni sezon po europie. Obecnie jestem za granicą w następnym tygodniu chętnie skontaktował bym się e-mailem, czy taka droga komunikacji odpowiadała by Panu?? Interesuje mnie zakup panelu z kontrolerem, aku, 2 podsufitowe odrębne źródła światłą i jedno kierunkowe wszystko na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Mam jeszcze kilka pytań związanych z wyżej wymienionymi panelami słonecznymi:

 

1. Jaki prąd ładowania uzyskamy w słoneczny dzień z solara 95W?? Czy to będzie 5,7A ??

 

Model ALM-95D-12

Voc 21,9V

Vmp 17,9V

Isc 5.70A

Imp 5.29A

Pmax 95W

Temperatura pracy -40Ôäâ~~+85Ôäâ

Masa 7,5 kg

 

2. Akumulator - jaki, tylko żelowe?? Jaka moc do tego panelu 60Ah czy może być większy??

 

3. Czy do ładowania AKU z panelu potrzebny jest tylko kontroler czy też prostownik??

 

Dziękuję za każdą odpowiedz, jest to dla mnie bardzo ważne.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

1) 5,7 A to prąd mierzony przy zwarciu. Rzeczywisty prąd ładowania zależy od nasłonecznienia i stanu akumulatora. U mnie waha się on od 1 do 3,5 A w słoneczny dzień, ale nigdy nie rozładowałem akumulatora poniżej połowy pojemności.

2) Ja mam samochodowy akumulator kwasowy 44 Ah ale można kupić nawet AGM ;) W przyczepie akumulator nie powinien być też zbyt duży bo przeważnie jest ładowany tylko z panela. Inaczej ma się sprawa w kamperze, tam jest też okresowo ładowany z alternatora i może być o wiele większy, naładowany do pełna podczas przejazdów będzie doładowywany panelem- starczy energii na dłużej.

3) Jeśli na postojach będzie możliwość podłączenia się do prądy to można mieć i prostownik, inaczej nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.