Skocz do zawartości

kontrolka kierunkowskazów przyczepy


konrad_b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w tytule, macie kontrolkę kierunkowskazów przyczepy ?

 

w zał6 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 31 GRUDNIA 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

(Dz. U. Nr 32 poz. 0262)

w tabelce przy kierunkowskazach mamy:

Sygnał kontrolny działania obowiązkowy; może to być sygnał świetlny migający barwy zielonej lub akustyczny albo oba równocześnie; w przypadku niesprawności działania jakiegokolwiek kierunkowskazu, z wyjątkiem kierunkowskazów bocznych, sygnał optyczny powinien albo nie świecić albo świecić w sposób ciągły albo migać z wyraźnie zmienioną częstotliwością; sygnał akustyczny powinien być wyraźnie słyszalny i w wymienionych wyżej warunkach powinien znaczne zmienić częstotliwość; jeżeli pojazd jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy, to powinien mieć sygnał działania kierunkowskazów przyczepy, chyba że sygnał kontrolny pojazdu ciągnącego pozwala na wykrycie uszkodzenie jednego ze świateł całego zestawu pojazdów

u mnie nie ma :hmm:

powinna być ?

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ale jak ci się przepali żarówka w samochodzie, to przynajmniej w moich autach kontrolka zaczyna pulsować z inną częstotliwością, więc IMHO jest (na Polskę). W żadnym holowniku nie mam dodatkowej kontrolki.

Wydaje mi się również że w Niemczech obowiązkowo podłączany jest moduł sprawdzający światła przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak ci się przepali żarówka w samochodzie, to przynajmniej w moich autach kontrolka zaczyna pulsować z inną częstotliwością, więc IMHO jest (na Polskę).

 

to się zgadza, miga szybciej więc warunek

migać z wyraźnie zmienioną częstotliwością; sygnał akustyczny powinien być wyraźnie słyszalny i w wymienionych wyżej warunkach powinien znaczne zmienić częstotliwość

jest spełniony

 

ale co z resztą, tzn u mnie np jak nie świeci żarówka w przyczepie to nie ma żadnej informacji w aucie, kiedyś wypięła mi się wtyczka i dopiero na CB się dowiedziałem o braku świateł w budce ;)

choć tego akurat moduł by nie wykrył

 

 

w nowszych autach być może komputer da znać, ale w prostszych autach :niewiem:

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech po zamontowaniu haka montują dodatkową kontrolkę kierunkowskazów.

W chwili włączenia kierunkowskazu bez przyczepy kontrolka raz mrugnie ,

natomiast jak jest przyczepa to kontrolka mruga jak kontrolka kierunkowskazów samochodu

Jak byłem na przeglądach nikt nie sprawdzał czy taka kontrolka jest czy działa ,

jak wbity w dowód jest hak to ta kontrolka jest (przynajmniej powinna ) być używana

Edytowane przez ptaku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad , w Jeep-ie mam kontrolkę zieloną w symbolem haka . Jak mam podpiętą przyczepę i włączony kierunkowskaz to ona puszcza do mnie oko czyli miga .

 

miałem coś takiego w mercu w123

u Ciebie w 190 nie ma ?

 

działa to tak jak pisał Ptaku, bez przyczepy mrugnie raz, z przyczepą mruga stale z normalnymi wskaźnikami kierunkowskazów

 

ale poza tym mercem to się nie spotkałem z takim gadżetem, a tu wynika że można za to polecieć :policja::niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy w trakcie kontroli drogowej jadąc z przyczepą towarową lub kempingową żaden policia.gif

nie pytał czy jest policia.gif

nie sprawdzał czy działa policia.gif

kontrolka kierunkowskazów przyczepy policia.gif

nie wiem czy policia.gif wie że takowe urządzenie ma być niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy czy jest modulu haka lub jaka jest elektronika w aucie...

 

w mazdzie mialem kontrolke ktora migala tylko z kierunkowskazami cepki - jesli bylo cos nie tak z kierunkami w cepce - swiecila caly czas - ale nie pokazyala pracy stop i pozycyjnych

byl to oryginalny bosal z modulem i wtyczkami plug&play wpinanymi pod kierownica - ale nie wykrywal awarii innych swiatel - tylko lampka sygnalizowala prace kierunkow

 

w audiku mialem modu taki "extra" uniwersalny z allegro

troszke zabawy wymagalo jego podpieniecie - masa kabli

- po podlaczeniu cepki swiecila zielona diodka caly czas, gdy wlaczalem kierunki to migala z kierunkami, jak naciskalem stop to ow didoa zmieniala kolor i swiecila na czerwono

a jak bylo cos nie tak z ktorymkolwiek swiatelkiem czy to kierunki,stop czy pozycja w cepce - to swiecila caly czas na czerwono

 

w vw - o dziwo nie ma tam zadnego modulu a wiazke haka wpialem w lampy z tylu

- zapala mi sie ikonka na desce -chyba wykrywa po obciazeniu instalacji i jak jade bez cepki to nie swieci a jak tylko podlacze to mi miga na desce rozdzielczej razem z kierunkami od cepki - ale nie sygnalizuje awarii innych swiatel

post-728-0-87126800-1325503655_thumb.jpg

mam w planie dokupienie takiego modulu jak mialem w audiku gdyz mial taki bajer iz jeden obwod przepuszczal napiecie tylko na uruchomionym silniku - max 20A mozna tam bylo podlaczyc oraz dodatkowy obwod ze stalym plusem - modul na 13pin

i bede chcial przerobic wiazke w sharanie na 13 pin - wymagal dodatkowo kabla o duzym przekroju gdzie bezposrednio puszczalo sie + i - z akumulatora

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy czy jest modulu haka lub jaka jest elektronika w aucie...

 

:ok:

 

tylko problem jest taki, że wg tego co dałem na początku to każdy musi mieć :hmm:

jak jest kontrolka to spoko, a jak u mnie nie ma ? to mam dołożyć jakąś diodę :hmm:

 

a może moduł daje efekt taki jak w aucie, tzn jak spali się żarówka w budce to będą szybciej mrugały kierunki :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisy jak przepisy - polowa nie ma sensu ...:mlot:

 

a modul taki z diagnostyka wszystkich swiatel to fajna sprawa... w czasie jazdy wiadomo ze wsio jest ok a w razie zwarcia w cepce nie wywali nam bezpiecznika w aucie :) tylko w module i wiadomo gdzie szukac :)

 

rozne cepki sie podpinamy do auta czasami i lepiej nie ryzykowac instalacji w aucie

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w Mitsubishi Carsima kontrolkę haka. Jak migałem bez budki migało tylko podczas pierwszego mignięcia, jak migałem z budką migało cały czas.

Nie wiem jak było w przypadku przepalenia żarówki bo nigdy mi się nie przepalila.

 

Teraz mam Lancia Lybra i gdy nie stykało mi gniazdo przyczepy i w związku z tym nie miałem migacza prawego kontrolka migała szybciej tak jak w przypadku przepalonej żarówki a na komputerze wyskakiwał symbol żarówki mimo że w aucie wszystkie żarówki były ok.

 

Więc coś w tym jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi ostatnio jak jeździłem z towarówką przepalił się kierunek w budzie i kierunkowskaz migał szybciej (tak, jak po przepaleniu żarówki w aucie). Po wymianie żarówki w budzie częstotliwość migania wróciła do normy. Podobnie się dzieje jak wtyczka nie łączy. A instalację mam zwykłą, bez modułu.

Z kempingiem jeszcze nie miałem takich doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki elektroniczny moduł haka to bardzo wygodna rzecz. Mam to zamontowane w swoim aucie. Po podpięciu przyczepy zapalają się pozycyjne, po kilku sekundach miga 2 razy lewy kierunek, następnie 2 razy prawy kierunek, włącza się STOP na kilka sekund i po ok. 10 sekundach gasną pozycyjne. Jak zadziała po wykryciu przepalonej żarówki w przyczepie jeszcze nie miałem możliwości sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepalił się kierunek w budzie i kierunkowskaz migał szybciej (tak, jak po przepaleniu żarówki w aucie). Po wymianie żarówki w budzie częstotliwość migania wróciła do normy. Podobnie się dzieje jak wtyczka nie łączy. A instalację mam zwykłą, bez modułu.

 

Mam dokładnie to samo u siebie w MB S124. Czyli chyba to jakiś standard, skoro w niemal 20-letnim aucie jest zamontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.