Skocz do zawartości

Zasady montażu bojlera truma tt2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zachciało mi się ciepłej wody w kamperku więc znalazłem na allegro cały zestaw delikatnie używany trumy tt2 i i zrodziły się wątpliwości, bo najlepsze miejsce do montażu czyli dno szafy zaraz za piecykiem gazowym okazało się być nadkolem tylnego koła a co za tym idzie ewentualne usadowienie bojlera w tym miejscu spowodowałoby że znajdowałby się ok 10 cm nad zbiornikiem wody użytkowej

i tu moje pytanie do kolegów posiadających taki wynalazek

 

-czy ktoś ma zamontowany tak bojler TT2 (nad zbiornikiem wody)?

-czy potrzebne są zawory zwrotne?

-czy ktoś ma rozrysowane kolorami sposób połączenia przewodów elektrycznych ( z grzałki wychodzą trzy przewody a z włącznika cztery)?

-czy można gdzieś dokupić ramkę do włącznika (maskownicę ) bo niestety w zestawie brakuje?

-czy do prawidłowego podłączenia potrzebna jest osobna puszka, dodatkowy bezpiecznik?

 

będę wdzięczny za wszelką pomoc

 

 

to nie jest moje, ale bojler i włącznik są identyczne jak w załączniku – tylko w moim brak jest maskownicy włącznika

post-3481-0-81920200-1324469467_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zachciało mi się ciepłej wody w kamperku więc znalazłem na allegro cały zestaw delikatnie używany trumy tt2 i i zrodziły się wątpliwości, bo najlepsze miejsce do montażu czyli dno szafy zaraz za piecykiem gazowym okazało się być nadkolem tylnego koła a co za tym idzie ewentualne usadowienie bojlera w tym miejscu spowodowałoby że znajdowałby się ok 10 cm nad zbiornikiem wody użytkowej

i tu moje pytanie do kolegów posiadających taki wynalazek

-czy ktoś ma zamontowany tak bojler TT2 (nad zbiornikiem wody)?

-czy potrzebne są zawory zwrotne?

-czy ktoś ma rozrysowane kolorami sposób połączenia przewodów elektrycznych ( z grzałki wychodzą trzy przewody a z włącznika cztery)?

-czy można gdzieś dokupić ramkę do włącznika (maskownicę ) bo niestety w zestawie brakuje?

-czy do prawidłowego podłączenia potrzebna jest osobna puszka, dodatkowy bezpiecznik?

będę wdzięczny za wszelką pomoc

to nie jest moje, ale bojler i włącznik są identyczne jak w załączniku – tylko w moim brak jest maskownicy włącznika

 

Mam inną instalację, ale :hmm: IMHO - to, że terma będzie trochę nad zbiornikiem, nie powinno mieć większego znaczenia, pod warunkiem, że wszystkie przewody wodne "z" i "do" termy, będą nad nią ( nie poniżej jej poziomu). Wyjątkiem jest przewód wodny doprowadzający wodę (czyli ten od pompy) - może być niżej.

Oczywiście zakładam, że masz instalację wodną tzw. bezciśnieniową, ponieważ ta terma może pracować wyłącznie w takiej instalacji.

Akurat montowanie zaworów zwrotnych przy tej termie, zwłaszcza np. na przewodzie doprowadzającym wodę, jest ze względów bezpieczeństwa bezwzględnie :excl:zabronione !

Z dokupieniem ramki nie powinno być problemu - sklepy z akcesoriami. Masz na miejscu w Wa-wie ;) np. GoMarket.pl

W załączonych plikach, znajdziesz wszelkie potrzebne Ci informacje + na wszelki wypadek :D adresy autoryzowanych serwisów Trumy w Warszawie.

W rysunku z podłączeniem, opisałem Ci kable w jęz. PL.

Grzałka termy nie posiada dużej mocy (300W), jednak prawidłowe podłączenie jej do zasilania sieciowego wymaga:

przewodów min. 3 x 1,5 mm kwadratowego

osobnego bezpiecznika ok. 1,5 do max. 2A

solidnego połączenia z kablem uziemiającym instalacji przyczepy

 

Mam nadzieję, że pomogłem :rolleyes:.

Jeśli tak, to plusik - please ;)

Ważne.txt

Serwisy autoryzowane Warszawa.txt

post-8228-0-62859100-1324531274_thumb.jpg

post-8228-0-10876600-1324531351_thumb.jpg

post-8228-0-77525400-1324531374_thumb.jpg

Therme_TT2_5LTR.Boiler_230V-300W_7_VL.pdf

post-8228-0-57354200-1324531429_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki i jeszcze większy PLUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Już traciłem nadzieję że ktoś mi pomoże a tu ÔÇŽÔÇŽÔÇŽÔÇŽ proszę – pełny zestaw informacji.

 

Pozdrawiam

 

I życzę wszystkiego co najlepsze z okazji świąt i nie tylko.

ps.

 

Jakbyś mógł opisać co oznaczają kolory trzech kabli zasilania zewnętrznego wchodzące do puszki (który to faza, uziemienie a trzeci to?) – to było by pełnia szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki i jeszcze większy PLUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Już traciłem nadzieję że ktoś mi pomoże a tu ÔÇŽÔÇŽÔÇŽÔÇŽ proszę – pełny zestaw informacji.

Pozdrawiam

I życzę wszystkiego co najlepsze z okazji świąt i nie tylko.

ps.

Jakbyś mógł opisać co oznaczają kolory trzech kabli zasilania zewnętrznego wchodzące do puszki (który to faza, uziemienie a trzeci to?) – to było by pełnia szczęścia.

 

Cieszę się, że mogłem pomóc. Dzięki za życzenia. Tobie również życzę wszystkiego najlepszego oraz radosnych, szczęśliwych Świąt i udanych modernizacji kampera :ok:

 

Brązowy - Faza

Niebieski - Neutralny (tzw. zero)

Żółto / zielony - ochronny (uziemienie)

 

:hej:

 

P.S.

W załączniku masz jeszcze instrukcję PL do termy.

Z ilości pobrań, widzę że pomogłem nie tylko Tobie :skromny: , z czego się bardzo cieszę.

therme_instruction_pl.pdf

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyś - mnie też Twoja instrukcja się przyda. Bojler leży już w garażu i czeka na wiosnę. Ode mnie plusikowe też :-)

 

Hubert - ja zadzwoniłem do sprzedawcy i zapytałem o tą ramkę. Obiecał mi dosłać. I - nie uwierzysz - minął tydzień i otrzymałem rameczkę!

Z ciekawości - ile zapłaciłeś?

Przy okazji - wydaje mi się, że kwestia poziomów będzie miała znaczenie. Tzn. wszytsko będzie działać, ale dłużej będzie trwało "przepompowanie" wody pod górę. Ja wrzucam na podłogę w klasyczne miejsce w przyczepce (pod przednie łóżko po lewej stronie. U Ciebie w Kamperku - zapewne takie miejsce też gdzieś jest, ale nie wiem gdzie.:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer myślę że twoje informacje pomogą wielu użytkownikom forum, choćby z tego powodu że na allegro jest sprzedawanych wiele takich zestawów bez instrukcji montażu

 

Termę , włącznik, zawór spustowy, 2 trójniki, 6 metalowych opasek zaciskowych do przewodów wodnych zapłaciłem 300zł

 

Jeżeli chodzi o wysokość montażu to oczywiście najlepiej zamontować bojler tak jak mówisz na podłodze ale u mnie w pojemniku pod siedzeniem jest zbiornik wody.

 

Kristofer napisał że można montować bojler ponad poziomem zbiornika wodnego więc przypuszczam że dolne wejście wody zimnej jest od środka bojlera przedłużone rurką do góry termy aby zapobiec uciekaniu wody z powrotem do zbiornika. Swoją drogą dopełnieniem informacji na temat tego urządzenia byłby schemat przekroju zbiornika lub może zdjęcie wnętrza jakiegoś zniszczonego np. przez mróz (jakie to szlachetne będzie pośmiertne poświęcenie takiego zbiornika dla dobra nauki) – może ktoś ma coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ale nie mogłem doczytać jak płynnie reguluje się temperaturę wody... :( w instrukcji jest napisane że można regulować na forum też jest opisane że jest regulowana. TYLKO GDZIE I W JAKI SPOSOB?? Kristofer jak masz takie info to też był bym wdzięczny.

 

Swoją drogą dopełnieniem informacji na temat tego urządzenia byłby schemat przekroju zbiornika lub może zdjęcie wnętrza jakiegoś zniszczonego np. przez mróz (jakie to szlachetne będzie pośmiertne poświęcenie takiego zbiornika dla dobra nauki) – może ktoś ma coś takiego?

 

O to to musiał byś się uśmiechnąć do Gemix'a jemu mrozik, a prawdę mówiąc woda rozsadzila zbiornik. Nie wiem czy odważy sie wsadzić do :przyczepa: regenerowaną trumę.. :)

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ale nie mogłem doczytać jak płynnie reguluje się temperaturę wody... :( w instrukcji jest napisane że można regulować na forum też jest opisane że jest regulowana. TYLKO GDZIE I W JAKI SPOSOB?? Kristofer jak masz takie info to też był bym wdzięczny.

 

 

W tym urządzeniu temperatury wody w bojlerze się nie reguluje. Fabrycznie ustawiona jest na ok. 65 C. Właściwą temperaturę uzyskujesz poprzez mieszanie wody zimnej z gorącą bezpośrednio w kranie , lub jeśli nie chcesz zmieniać kranów na dwu-zaworowe możesz pomiędzy bojlerem a zbiornikiem wody zamontować mieszalnik , który starą instalacją puści ci wodę o ustawionej temperaturze. W starszych egzemplarzach term widziałem że były włączniki z regulacją temperatury ale jak ostatnio dzwoniłem do sklepu trumy to powiedzieli że już takich do nowych bojlerów TT nie robią.

 

 

Przy okazji dostałem odpowiedz z duni-serwis (WWW.duni.pl) odnośnie ramki do włącznika bojlera:

 

-Koszt 6 zł szt.

 

-Do wyboru http://www.cbe.it/it/modcornici

Edytowane przez hubert1234 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą dopełnieniem informacji na temat tego urządzenia byłby schemat przekroju zbiornika lub może zdjęcie wnętrza jakiegoś zniszczonego np. przez mróz (jakie to szlachetne będzie pośmiertne poświęcenie takiego zbiornika dla dobra nauki) – może ktoś ma coś takiego?

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zajrzeć do wnętrza to nic trudnego. Rura która przechodzi przez środek jest wyjmowana. Po jej wyciągnięciu widać środek zbiornika, ale nic szczególnego tam nie zobaczysz.

 

Ufolz mój bojlerek to nie Truma a wyrób Adrii. Strasznie trudno było kupić zestaw naprawczy. Jest on kanciasty. Zbiorniki zamiennie nie pasują, gdyż różne są średnice otworów na grzałkę. Natomiast zasada działania jest dokładnie taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kristofer napisał że można montować bojler ponad poziomem zbiornika wodnego więc przypuszczam że dolne wejście wody zimnej jest od środka bojlera przedłużone rurką do góry termy aby zapobiec uciekaniu wody z powrotem do zbiornika. Swoją drogą dopełnieniem informacji na temat tego urządzenia byłby schemat przekroju zbiornika lub może zdjęcie wnętrza jakiegoś zniszczonego np. przez mróz (jakie to szlachetne będzie pośmiertne poświęcenie takiego zbiornika dla dobra nauki) – może ktoś ma coś takiego?

 

Hubert - myślę, że w Twoim przypadku wąż doprowadzający wodę, trzeba ułożyć przy samej termie tak, jak narysowałem na poniższym rysunku (aby nie był ułożony od razu ze spadkiem, tylko powyżej poziomu termy). Oczywiście ułożenie musi być ustalone przez odpowiednie opaski / uchwyty mocujące.

:hmm: ... a może się mylę :skromny:

Najlepiej by było, abyś przed właściwym montażem sprawdził doświadczalnie jak przy takim ułożeniu zachowywać się będzie cały układ, zmontuj i uruchom to na próbę i pozostaw z wodą np. na dobę. Wszystko Ci wyjdzie wtedy w praktyce (czy woda odpływa, czy też pozostaje, jak długo trwa dopływ podczas uruchomienia baterii itd.). Możesz to zmontować na próbę ("w powietrzu") w dowolnym miejscu kampera, zachowując tylko poziomy i odległości docelowe przewodów wodnych.

 

No to jak Panowie? Można zrobić regulację?

 

Grześ, regulacja temp. tylko w sposób podany przez Huberta (post nr 8)

 

:niewiem: gdzieś czytałem o płynnej regulacji.. ale :niewiem:

 

Instrukcja obsługi termy, str. 4, "Pobór wody" :skromny:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja temperatury jest możliwa przez skonstruowanie układu elektronicznego (termostat) z zamontowanym czujnikiem temperatury wody, ale czy warto :niewiem: , chyba nie - zwłaszcza biorąc pod uwagę pojemność termy 5l, oraz czas nagrzewania tej ilości wody o początk. temp. 15 st.C, wynoszący ok 50 minut.

Moje rozumowanie jest takie:

nie chodzi o oszczędność energii, bo np. na kempingu płacimy ryczałt, a jeśli nie, to i tak grzałka o mocy 300 W, włączająca się okresowo w miarę zapotrzebowania na ciepłą wodę, nie zużyje tej energii zbyt wiele.

Chodzi więc o niższą temp. wody z baterii. Jeśli ograniczymy jakimś termostatem nagrzewanie wody np do 30 st. C, to w danej chwili będziemy mieć do dyspozycji tylko 5 litrów ciepłej wody.

Jeśli jednak mamy w termie wodę nagrzaną do 60 st. C, to mamy do dyspozycji, po zmieszaniu z zimną, przynajmniej dwa, trzy razy tyle wody o temp. 30 st. C (minimum ok. 15 l ciepłej wody, a to może już wystarczyć na oszczędny prysznic smirk%281%29.gif )

Chyba w ten sposób pomyślał też producent, zalecając do ustawiania temperatury baterię mieszalnikową.

Na dodatek, takie rozwiązanie jest najmniej skomplikowane.

Prawdopodobnie jest jeszcze jeden aspekt, może nawet najistotniejszy, a którego nikt nie zauważa - bakteriologiczny :excl:

Temperatura pomiędzy 35 i 46°C sprzyja rozwijaniu się bakterii legionella wywołujących zapalenie płuc. Aby bakterie te obumarły temperatura musi wzrosnąć do min. 60 st.C lub wyżej !

"Jedna z podstawowych zasad dostosowania instalacji ciepłej wody do działań zmniejszających ryzyko zakażenia bakteriami Legionella, zapisana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 z poźniejszymi zmianami - Dz. U. 2009 r., Nr 56, poz.461). Rozporządzenie ┬ž 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55 °C i nie wyższej niż 60 °C. Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60 °C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną."

 

Pisałem już o tym kiedyś na forum:

post nr 184, część pogrubiona

http://forum.karawaning.pl/topic/9570-peugeot-boxer/page__st__180

 

Zdrowie jest najcenniejsze, pamiętajmy o tym :ok: Nie zawsze wszystko jest takie oczywiste, jak się początkowo wydaje :nono:

 

Mam cichą nadzieję, że Wszystkim czytającym, zwróciłem uwagę na coś, o czym do tej pory nawet nie myśleli.

 

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.