Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Znormalizowane 7 pinowe gniazdko i wtyczka


  Tomii
  • Autor: Tomasz Skup

  Na wsporniku naszego haka w samochodzie zamocowane jest gniazdo - najczęściej 7 kontaktowe, wraz z wiązką przewodów elektrycznych. Gniazdko to odpowiada za prawidłowe działanie świateł w naszej przyczepie. Poza tym, jeśli nasza przyczepa nie posiada światła przeciwmgielnego pin ten wykorzystuje się do zasilania instalacji 12 V w przyczepie (oświetlenie, pompka wody, trumawent oraz lodówka). Zadbajmy o prawidłowe połączenie!

  Kilka porad dotyczących gniazdka:

  • Jeśli żadne ze świateł nie działa najprawdopodobniej mamy problem z masą dlatego rozginamy jej kontakt płaskim śrubokrętem.
  • Jeśli nie działa któreś ze świateł, korzystamy z szablonu i rozginamy odpowiedni pin.
  • Jeśli nasza przyczepa nie posiada światła przeciwmgielnego, możemy podciągnąć zasilanie z akumulatora samochodowego. Potrzebny jest nam w tym wypadku solidny przewód (1 mm) oraz bezpiecznik (15 A wystarczy) z obudową który zamontujemy na kablu. Warto również zmienić kabel masy na grubszy gdy będziemy korzystać z lodówki na 12 V.

  Schemat #17-pinowa wtyczka w przyczepie

   

  Schemat #2

  7-pinowe gniazdo w samochodzie

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  Witam Na wstępie chciałbym podziękować i pogratulować rewelacyjnego forum. Do przyczepkowiczów dołączyłem w zeszłym roku w grudniu więc doświadczenia jakiegokolwiek brak. Analizując artykuł i własne doświadczenia (jakże małe), nasuwa mi się pytanie co ze światłem wstecznym. Czy przyczepy posiadają takowe? W mojej niestety nie pali się takie? Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz bardzo bardzo dziękuję.

  Share this comment


  Link to comment
  Share on other sites


  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  Loading...

 • Categories

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×
×
 • Create New...