Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Zadbany domek na kołach


  KarawaningPl
  • Autor: Niewiadów

  Domek na kołach, czyli przyczepa kempingowa, musi być właściwie konserwowany podczas eksploatacji i odpowiednio zabezpieczony na dłuższy postój.

  Przyczepy wykonane z blachy należy raz W roku dokładnie umyć i woskować środkami samochodowymi. Osady z żywicy czy smoły można usunąć naftą lub spirytusem technicznym. Jeżeli nadwozie jest z tworzywa sztucznego, wystarczy użyć szamponu samochodowego. Okna należy myć miękką szmatką, obficie polewając wodą, co zapobiega porysowaniu.

  Otarte nadwozie z laminatu jest łatwo naprawić. Trzeba odtłuścić uszkodzoną powierzchnię i pomalować ją emalią poliuretanową.

  Nieco bardziej skomplikowana jest reperacja pękniętego nadwozia. Uszkodzone miejsce należy dokładnie oczyścić i odtłuścić, a od wewnątrz nałożyć trzy warstwy maty szklanej o gramaturze 300 g/cm2, przesycając je kolejno żywicą. Gdy się ona utwardzi, trzeba od zewnątrz zaszpachlować uszkodzone miejsce, a wyschniętewygładzić papierem ściernym i pomalować emalią poliuretanową. Jest to dość pracochłonne, więc jeśli ktoś nie czuje się siłach lub nie ma czasu, lepiej niech odda pękniętą przyczepę w  ręce fachowców - radzi inż. Piotr Piątek z Fabryki Przyczep w Niewiadowie, jedynego producenta przyczep kempingowych w Polsce.

  W czasie dłuższego postoju nie ma potrzeby przykrywania przyczepy pokrowcem lub plastykową folią. Warto jednak unieść przyczepę na podporach tak wysoko, by opony nie dotykały do podłoża. Zdejmowanie kół jest praktykowane bardziej ze względu na działalność amatorów cudzej własności, niż z rzeczywistej potrzeby. Jeżeli decydujemy się na zdjęcie kół, nie należ owijać bębnów hamulcowych folią, gdyż utrudnia to swobodny przepływ powietrza.

  Przed każdym wyjazdem należy sprawdzić w przyczepie połączenia śrubowe, zespół jezdny, a szczególnie luz w łożyskach kół, urządzenie najazdowe, instalację elektryczną oraz składane podpory - przypomina inż. Piotr Piątek. - Od tego zależy bezpieczeństwo podróżowania.

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  Loading...

 • Categories

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×
×
 • Create New...