Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Z przyczepą bez kłopotów


  KarawaningPl
  • Autor: Niewiadów

  Nowoczesne przyczepy są niezawodne. Należy jednak dokonywać w nich okresowych przeglądów poszczególnych zespołów, dzięki czemu ich żywotność i trwałość wydłuży się. Jak właściwie eksploatować przyczepę, by nie zaskoczyły nas nieprzewidziane problemy?

  Przeglądu przyczepy należy dokonywać po przejechaniu 2, 5 i 10 tyś kilometrów - radzi Piotr Piątek z Fabryki Przyczep Niewiadów, jedynego polskiego producenta przyczep kempingowych. Po przejechaniu pierwszych 2 tysięcy kilometrów sprawdza się łożyska kół. Jeżeli stwierdzimy w nich wyczuwalny luz, trzeba przeprowadzić jego regulację.

  Co 5 tysięcy kilometrów lub raz w roku należy nasmarować (smarem ŁT4S2 przez smarowniczki) łożyska ślizgowe urządzenia najazdowego oraz uzupełnić smar w łożyskach kół jezdnych. Smarem powinno być też stale pokryte gniazdo zaczepu kulistego.

  Warto też wyregulować luzy w kołach między szczękami a bębnem hamulca. W ten sposób kompensuje się zużycie okładzin hamulcowych. Stopień zużycia okładzin ciernych szczęk hamulcowych można sprawdzić przez otwory znajdujące się po wewnętrznej stronie bębna hamulcowego. Linki hamulcowe trzeba nasmarować olejem, a ruchome elementy urządzenia najazdowego (o ile stanowi ono wyposażenie przyczepy) smarem ŁT4S2.

  Podczas załadunku przyczepy należy pamiętać, by bagaż rozkładać w sposób równomierny i zapewniający prawidłowy nacisk na kule haka holowniczego. Powinien on wynosić co najmniej 4% rzeczywistego ciężaru przyczepy z ładunkiem. Nacisk około 25 kG (dla przyczep kempingowych Niewiadów) zapewnia prawidłowe zachowanie zestawu podczas jazdy.

  Części ocynkowane przyczepy nie są odporne na działanie kwasów oraz niektórych środków chemicznych. Dlatego po zakończeniu jazdy po drogach posypanych solą lub gdy wieźliśmy kwaśne materiały (np. nawozy sztuczne - dotyczy przyczep towarowych) należy przyczepę dokładnie umyć czystą wodą.

  Czynności konserwacyjne jak widać nie są skomplikowane, ale nie wszyscy użytkownicy przyczep mają na nie czas lub potrafią je wykonać. Dlatego radzę korzystać z usług punktów serwisowych - podkreśla Piotr Piątek - Specjaliści wykonają pełny przegląd przyczepy fachowo i solidnie.

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  Loading...

 • Categories

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×
×
 • Create New...