Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Regeneracja felg


  Tomii
  • Autor: Tomasz Skup

  Przyczepa i jej najbliższe otoczenie jest miejscem w którym spędzamy wakacje. Dlatego ważne jest, aby jej wygląd zarówno w środku jak i na zewnątrz cieszył nasze oko. Diabeł tkwi w szczegółach  - trzeba zadbać o każdą drobnostkę. Prostym lecz bardzo efektownym zabiegiem jest regeneracja naszych felg.

  Niektórzy powiedzą po co to? Nie lepiej założyć plastikowy kołpak który zakryje całą rdze? Jest to pewnie i najłatwiejsze rozwiązanie, jednak mnie by ono nie zadowoliło. Moje felgi nie prezentowały się zbyt ciekawie. W sumie miały prawo po kilkunastu latach lekko zardzewieć. Postanowiłem coś z nimi zrobić.

  Co nam potrzebne Rdza na felgach
  Wszystko co nam jest potrzebne
  Taka rdza nie wygląda estetycznie

  Pierwszy etap regeneracji polegał na dokładnym umyciu i wysuszeniu. Umyłem również oponę, co by nie mieć potem problemów z przyklejeniem taśmy. Następnie oczyściłem skorodowane miejsca dość grubym papierem ściernym.

  Mechanicznie oczyszczona felga Felga z gazetami
  Mechanicznie oczyszczona felga
  Pomalujemy tylko to co trzeba

  Po takim szybkim oczyszczeniu mechanicznym warto jest odtłuścić felgę. Ja do tego celu użyłem "Ekosolwentu" ponieważ jest on zalecany do farby antykorozyjnej Polrust. Po odtłuszczeniu, okleiłem dokładnie oponę i wentyl taśmą malarską i gazetami. Następnie rozprowadziłem niewielką ilość podanej wcześniej farby niewielkim pędzlem malarskim. Farba ta jest o tyle dobra, że może stanowić podkład do każdej innej farby czy lakieru. Niestety minusem jest czas schnięcia który wynosi 24 godziny.

  Podkład antykorozyjny

   

  Po wyschnięciu podkładu przyszedł czas na nałożenie właściwego koloru. W garażu znalazłem resztki lakieru w spreju do felg. Jest to dobre rozwiązanie dla osób nie posiadających kompresora z pistoletem malarskim. Pamiętać trzeba tylko żeby lakier nanosić w niewielkich ilościach, rozpylając lakier w odległości ok. 30 cm od malowanego obiektu. Felgi nie są łatwe do malowania, mają wiele zakamarków i nierównych powierzchni a to wszystko sprzyja powstawaniu zacieków - jednak wystarczy się tylko nie śpieszyć a wszystko wyjdzie nam idealnie.

  Dla trwałości tego zabiegu na srebrny lakier położyłem dodatkowo dwie warstwy lakieru bezbarwnego. Nadał on szklany połysk i na pewno zwiększył żywotność takiej felgi.

  Posrebrzona felga Efekt koncowy
  Posrebrzona felga Efekt końcowy
  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  Ale powiem, że renowacja felg może naprawdę dać wiele, trochę dawnego życia i wyglądu im przywrócić. Wprawdzie ja raz piaskowałem felgi w zakładzie, który zajmuj się tym profesjonalnie (piaskowanie.eu) ale na pewno nie był to mój ostatni zabieg regeneracyjny na felgi!

  Share this comment


  Link to comment
  Share on other sites


  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  Loading...

 • Categories

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×
×
 • Create New...