Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Odpowiednie zapakowanie przyczepy


  Tomii
  • Autor: Tomasz Skup

  Wielkim plusem wyjazdów z przyczepą kempingową jest duża przestrzeń bagażowa. Do przyczepy kempingowej można spakować prawie wszystko - ulubiony leżak żony, plastikowe meble, grill ogrodowy, pompowane materace dzieci z których nikt nie spuścił powietrza od poprzedniego wyjazdu - można by wyliczać i wyliczać. Nie jest sztuką spakować jak najwięcej tych rzeczy, sztuką jest zapakować odpowiednio przyczepę. Musimy sobie zdać sprawę z faktu, że im lepiej zapakujemy nasz domek na kółkach tym lepsze będą jego własności trakcyjne, a co z a tym idzie nasz wypoczynek będzie przyjemniejszy.

  Ile?

  Pierwszą podstawową sprawą jest nie przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy. Wartość DMC umieszczona jest w dowodzie rejestracyjnym, na tabliczce znamionowej oraz na osi przyczepy. Jeśli pomniejszymy DMC o wartość masy własnej naszej przyczepy wyjdzie nam ile tak na prawdę możemy do niej spakować. Nadmierne załadowanie przyczepy może poważnie uszkodzić jej układ jezdny, a nawet doprowadzić do wypadku.

  Jak?

  Ciężkie rzeczy proponuje zapakować do samochodu. Musimy zdać sobie sprawę, że podczas jazdy wszystkie siły statyczne w przyczepie zamieniają się w dynamiczne, a co za tym idzie zestaw gorzej się prowadzi. Jeśli jednak bagażnik w naszym samochodzie jest już wypełniony, to rzeczy te umieścimy blisko osi przyczepy,  do tego jak najniżej i w miarę na środku. Środek nie jest jednak zbyt szczęśliwym miejscem - zazwyczaj jest to główne "przejście" w przyczepie - dlatego postarajmy się przynajmniej ciężar ten rozmieścić równomiernie po obu stronach osi przyczepy. Lekkie przedmioty (np. ubrania, koce itp.) mogą trafić w miejsca oddalone od osi i wyżej podłogi.

  rozklad ciezaru

  Bardzo ważne jest żeby nasza przyczepa, a dokładniej jej dyszel, naciskał odpowiednio na kule haka w samochodzie. Producenci przyczep zalecają aby wartość nacisku wynosiła ok. 50 kG. Dzięki temu zawieszenie w pojeździe nie będzie zbytnio wysilone, a i przy poprzecznych nierównościach na drodze przyczepa nie będzie zbyt intensywnie oddziaływać na samochód.

  Akcesoria

  am controllerNacisk na hak możemy sprawdzić za pomocą dostępnych na naszym rynku wag. Dzięki uprzejmości firmy Elcamp mieliśmy możliwość sprawdzenia takiego produktu (AM Controller). Urządzenie jest stosunkowo proste i małe, a co za tym idzie ciężko zepsuć i łatwo spakować. Składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych  kawałków z tworzywa sztucznego oraz nacechowanej sprężyny umieszczonej pomiędzy nimi. O wysokiej jakości może zaświadczyć certyfikat TUV  niemieckiego inspektoratu technicznego.  Produkt ten polecam szczególnie początkującym turystom caravaningowym.

  Przy korzystaniu z wagi trzeba pamiętać o kilku zasadach. Waga może służyć nam wyłącznie na postoju - na czas jazdy wagę zdejmujemy. Trzeba również uważać jeśli mamy zamiar wejść do przyczepy w celu przepakowania jej, najpierw rozstawić przynajmniej jedną tylnią podporę w przyczepie.


  Na rynku dostępne są również inne wagi. Bardzo praktyczną jest waga niemieckiej firmy Al-Ko zamontowana w kole najazdowym. Niestety jej cena jest  prawie czterokrotnie większa od AM Controllera.

  alko

  Przymocowanie

  Zadbajmy również o odpowiednie przymocowanie przewożonych przedmiotów. Dzięki temu unikniemy  niepotrzebnych przetarć i zniszczeń zarówno wnętrza przyczepy jak i transportowanych rzeczy, a na miejscu wypoczynku nie spotka nas przykra niespodzianka.

  Dziękujemy firmie Elcamp z Krakowa za pomoc  - www.elcamp.pl

  Centrum Campingowe Elcamp
  32-031  Mogilany ul. Myślenicka 2

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  Loading...

 • Categories

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×
×
 • Create New...