Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Konserwacja układów wodnych w przyczepach kempingowych i kamperach


  KarawaningPl
  • Autor: Elcamp

  Na świecie wyróżniamy ponad sześć milionów związków chemicznych, rzadko natomiast uświadamiamy sobie, który z nich jest najważniejszy, niezbędny do życia, niezastąpiony. Dlatego warto wspomnieć o nazywanej często matką życia, bezbarwnej cieczy, jaką jest woda, niezbędny składnik każdej komórki, bez którego ta komórka nie mogłaby istnieć.

  Problem wody użytkowej i pitnej dotyka nie tylko podróżujące na wielbłądach przez pustynię karawany, ale także nas miłośników nieco nowocześniejszego sposobu turystyki i spędzania czasu, jakim jest caravaning.

  Zarówno wybierając się na weekendowy wyjazd jak i w daleką trasę camperem lub przyczepą kempingową, należy pamiętać o sprawdzeniu stanu instalacji wodnej naszego domu na kółkach. Optymalnie sprawdzenie i dezynfekcja instalacji i zbiorników powinna odbywać się przynajmniej dwa razy do roku, przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu. Warto o tym pamiętać, aby ustrzec siebie i swoich towarzyszy podróży przed kłopotliwymi infekcjami i zatruciami. Na naszym rynku istnieje kilka ciekawych produktów, które zapewnią możliwość bezpiecznego i higienicznego korzystania z instalacji wodnych w przyczepach i camperach.

  Przegląd instalacji po zakończeniu sezonu zaczynamy od sprawdzenia krok po kroku, przecieków i nieszczelności. Jeśli takie zlokalizujemy należy wymienić uszkodzoną uszczelkę, czy rurkę. Następnie spuszczamy wodę ze zbiorników i rur. Dla pewności można przedmuchać instalację, wcześniej odkręcając kraniki. Kolejną czynnością jest wyczyszczenie instalacji przy pomocy specjalnego płynu.

  SchleimpurPura TankDo tego celu może nam posłużyć "Pura Tank" firmy Vachticon. Środek nadaje się do czyszczenia i dezynfekcji zbiorników wodnych, przewodów rurowych, pomp i podłączeń. Działa poprzez aktywny tlen zabijając algi i bakterie, a przy tym jest neutralny w smaku i zapachu.

  Można również użyć środka o podobnym działaniu "Schleimpur" znanej marki DR.KEDDO, który także pokonuje śluz, osad i algi, oraz związane z nimi dokuczliwe zapachy.

   

   

   

   

   

  FrostSchutzZalecany jest również demontaż pompek wodnych. Dla przedłużenia ich żywotności możemy przez okres zimowy przechowywać je w domu. Istnieje również możliwość zastosowania środka "Certinox FrostSchutz", który chroni przewody i pompy przed działaniem niskich temperatur, poprzez zawarty w nim glikol, oraz zapobiega rozwijaniu się bakterii za pomocą jonów srebra. Tak przygotowana instalacja zapewni bezpieczny i bezawaryjny postój w czasie zimy.

   

  Przed rozpoczęciem sezonu także czeka nas kilka czynności związanych z pielęgnacja kanałów wodnych i zbiorników. Pamiętajmy, że podczas dłuższego postoju w instalacji zawsze istnieje możliwość pojawienia się bakterii. Dlatego dla pewności możemy kolejny raz użyć środków czyszczących, które stosowaliśmy przed "zimowaniem". Następnie montujemy pompki wodne i napełniamy zbiorniki czysta wodą. Aby instalacja była gotowa do użytku należy ją odpowietrzyć, oraz użyć środków uzdatniających wodę.

  Na rynku pojawia się kilka firm oferujących szereg tego typu produktów. Jedną z nich jest Certinox, proponujący środki przedłużające zdatność wody do picia na okres 6 miesięcy. Oferta zawiera do wyboru środki z chlorem, oraz bez. Każdy może wybrać interesujący go produkt w zależności od warunków termicznych i klimatycznych, w jakich woda będzie użytkowana. Także DR.KEDDO w swojej ofercie proponuje dodatki do zbiorników wodnych, redukujące nieprzyjemne zapachy, oraz środki do odkażania i przedłużania wodzie zdatności do picia. Kolejnymi firmami, które proponują środki uzdatniające i konserwujące wodę są Katadyn i Vachticon, ich produkty dostępne są zarówno w płynie jak i w tabletkach.

  AquaCleanMicropurNa szczególną uwagę zasługuje "Aqua Clean" Vachticon. Środek konserwuje wodę na bazie jonów srebra i skutecznie zabija niebezpieczne bakterie takie jak np. cholera czy salmonella. Woda jest czysta i gotowa do picia po upływie dwóch godzin od momentu użycia "Aqua Clean".

  Drugim ciekawym produktem tym razem firmy Katadyn jest "Micropur Forte". Dezynfekuje i konserwuje wodę za pomocą chloru i jonów srebra przedłużając jej zdatność do picia na okres 6 miesięcy. Wystarczy 30 min. od momentu użycia "Micropur Forte", aby wszystkie bakterie, zarazki chorobotwórcze i wirusy zginęły. Ze względu na swoją skuteczność i szybkość działania jego użycie jest szczególnie zalecane przy podróżach po krajach południowych i tropikach.

  Przy wyborze odpowiednich środków uzdatniających należy pamiętać, że od nich zależy nasze bezpieczeństwo i zdrowie.


  Więcej produktów można odnaleźć na stronach sklepu internetowego Elcamp.

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  Loading...

 • Categories

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×
×
 • Create New...