Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Co zrobić z przyczepą kempingową zimą


  KarawaningPl
  • Autor: Niewiadów

  W karcie rejestracyjnej przyczepki lekkiej wpisane jest określenie "bezterminowo", co oznacza, że jej właściciel nie ma formalnego obowiązku wykonywania przeglądów rejestracyjnych. Nawet żeby przedłużyć ważność tego dokumentu. Nie znaczy to jednak, że urządzenia przyczepy nie wymagają konserwacji.

  Aby przyczepa służyła długi i bezpiecznie pewne czynności są niezbędne. Dotyczy to każdej przyczepy, zwłaszcza kempingowej, dla której sezon się skończył, a kolejny zacznie się dopiero wiosną.

  Właściciele z reguły odstawiają jesienią kempingowe pojazdy na parking i nie interesują się nimi przez długie miesiące. Rzeczywiście, nie wymaga ona większej troski. Jednak sposób przechowywania przez zimę, wbrew pozorom ma wpływ na trwałość przyczepy i niezawodność eksploatacji. Przede wszystkim, zostawiając przyczepę na zimę należy:

  • starannie umyć jej nadwozie i podwozie;
  • ustawić ją nie na kołach, lecz na podporach, aby ogumienie nie dotykało podłoża
  • gniazdo zaczepu kulowego powinno być nasmarowane smarem
  • jeśli przyczepka posiada urządzenie najazdowe, należy je sprawdzić, by nie mieć kłopotów przed wyjazdem
  • stwierdzone luzy na zaczepie oznaczają jego wymianę
  • trzeba sprawdzić szczęki hamulcowe, cięgna (linki) - podczas eksploatacji zużywają się, a dobry stan hamulców to bezpieczeństwo.
  • pamiętajmy też o likwidacji luzów łożysk i ich smarowaniu.

  Niektóre przyczepy eksploatowane są długo, a niewiadowskie należą do bardzo trwałych. Po 10-12 latach wymagają większych napraw. Następuje np. starzenie się gąbki, którą wyłożone są ściany przyczepki - jej trwałość zależy w dużej mierze od eksploatacji i sposobów przechowywania przyczepek. W stojących pod gołym niebem te procesy przebiegają szybciej, gąbka zaczyna się kruszyć i należy ją wymienić. To samo jest z materacami.

  Niewiadów posiada w Polsce 33 punkty serwisowe, które rozmieszczone zostały mniej więcej równomiernie w całym kraju. Serwisy dysponują zapasami części, a niezbędne elementy można sprowadzić z fabryki nawet w ciągu 24 godz. Drobnych napraw przyczep dokonują też dealerzy fabryki - jest ich ponad 50. Niestety z większych miast, serwisu Niewiadowa nie ma tylko w Białymstoku.

  Znacznie prostszego serwisu wymagają przyczepki towarowe, których konserwacja ogranicza się głównie do zespołów jezdnych i urządzeń najazdowych.


  UWAGA!

  Większość przyczep zimuje pod gołym niebem, stanowiąc pokusę dla złodzieja. Radzimy więc wyjąć z przyczepy całe ruchome wyposażenie. Przechowywania w przyczepie pościel może ulec zawilgoceniu, gąbka z których zrobione są materace szybciej się starzeje. Dobrze jest więc wynieść je do suchego pomieszczenia.

  Znacznie lepiej, gdy przyczepka stoi w garażu. Wówczas nie zamykamy wywietrzniku na dachu, dzięki czemu możliwa jest cyrkulacja powietrza. W takim wypadku nie jest konieczne wyciąganie z przyczepy wewnętrznego wyposażenia.

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  Loading...

 • Categories

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×
×
 • Create New...