Skocz do zawartości
 • Zmiana w przepisach ruchu drogowego


  Tomii
  • Autor: Tomasz Skup

  Od 19 stycznia 2013 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa o kierujących pojazdami która częściowo zastąpi obowiązującą ustawę Prawo o ruchu drogorwym. Po zmianach kierujący zespołem pojazdów w którego skład wchodzi przyczapa o DMC większej niż 750 kg a suma DMC przyczepy i auta jest większa niż 3500 kg ale mniejsza niż 4250 kg nie będzie miał obowiązku posiadania kategorii E. Potrzebne za to będzie zdanie dodatkowego egazminu. Jak będzie wyglądał taki egzamin i czym będzie się różnił od obecnego egzaminu na kategorię E - tego ustawodawca nie ustalił.

  Żeby zobrazowac idące zmiany przyjżyjmy się tabelce poniżej ukazującej jakie są obecne wymagania co do kierujących poruszających się zespołem auta z przyczepą:

  DMC

  Auta

  DMC

  Przyczepy

  ∑ DMC
  Auta + Przyczepy
  Wymagana kat.
  ≤ 3500 kg
  ≤ 750 kg ≤ 4250 kg B
  ≤ 3500 kg > 750 kg ≤ 3500 kg B
  ≤ 3500 kg > 750 kg > 3500 kg E + B

   

  Nowa ustawa rozbudowuje nam powyższa tabelkę. Wprowadza w pewnym sensie nową kategorię prawa jazdy "stojąca" troszkę niżej od kategorii E + B. Sytuację po zmianach pokazujemy w poniższej tabeli:

   

  DMC
  Auta
  DMC
  Przyczepy
  ∑ DMC
  Auta + Przyczepy
  Wymagana kat.
  ≤ 3500 kg ≤ 750 kg ≤ 4250 kg B
  ≤ 3500 kg > 750 kg ≤ 3500 kg B
  ≤ 3500 kg > 750 kg

  > 3500 kg ale
  ≤ 4250 kg

  B + egzamin
  ≤ 3500 kg > 750 kg > 4250 kg E + B

   

  Opinie użytkowników

  Rekomendowane komentarze

  Wczoraj na spokojnie przeglądnołem dodatek do Dziennika Gazeta Prawna z zeszłego czwartku. Na stronie 22 mamy informacje o kategoriach prawa jazdy (wyciąg z ustawy o kierujących pojazdami). W punkcie 6 poruszona jest problematyka kat. B prawa jazdy i już widać piersze zmiany - cytuję: "6) kategorii B: a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w literze a, oraz przyczepy lekkiej, c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w literze a, oraz przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ustępu 2." Strona 23 w/w dodaktu, ustęp 2: "2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ustawie 1 punkt 6 litera c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała cześć praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy". To teraz mam pytanie - czy mając przyczepę ciężką, np. o DMC 1200 kg, ale łącznie z holownikiem (o DMC 2200 kg), czyli nie przekraczjąc 3,5 t (DMC zestawu) mogę dalej jeździć na kat. B?

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach
  tak, oczywiście że będziesz mógł jeździć na kat B , sprawa się dotyczy pojazdów które przekraczają 3.5t z przyczepą która NIE JEST LEKKA. Jeżeli zaś Twoje auto waży np 2.9t a przyczepa lekka np 740kg to razem masz 3.64t to i tak możesz jechać na kategorii B, warunek że ta przyczepa ma w dowodzie " LEKKA"

  Podziel się komentarzem


  Odnośnik do komentarza
  Udostępnij na innych stronach


  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

 • Kategorie

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×