Jump to content
 • Sign in to follow this  

  Nowe ceny winiet w Szwajcari i Słowenii oraz opłaty za autostrady w Chorwacji i we Włoszech


  Miodzio
  • Autor: Miodzio

  Szwajcaria:

  Za przejazdy po autostradach w Szwajcarii pobierana jest opłata. Winietka jest tylko jedna i obowiązuje na jeden pojazd do 3,5 t. Roczna opłata winieta kosztuje 40 CHF - franków szwajcarskich. Opłata ta pobierana jest od każdego samochodu i przyczepy. Nie ma winiet na krótsze okresy czasu. Ważna jest przez rok kalendarzowy + sąsiednie miesiące (grudzień i styczeń). Brak winiety skutkuje koniecznością jej wykupienia i zapłacenia mandatu w wysokości 100 CHF.

  Przyczepa campingowa nie może przekraczać 2,55 m szerokości i 12 m długości łącznie z zaczepem. Masa przyczepy nie powinna przekraczać dopuszczalnej wielkości masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. Dopuszczalna prędkość dla samochodów z przyczepą wynosi 80 km/h.  Nocowanie w kamperach zaparkowanych w miejscach publicznych, np. na parkingach podlega regulacjom kantonalnym.

  Ważna informacja

  Najnowsza technika też wspomaga policję. Nie zapominajcie, że są odcinki dróg na których nie ma radarów, kontroli policyjnej, a mimo to można otrzymać wysoki mandat za przekroczenie szybkości. Nad jezdniami są instalowane kamery rejestrujące wszystkie przejeżdżające samochody. W znacznej odległości od tego miejsca instalowany jest drugi zestaw kamer. Specjalnie zaprogramowany system komputerowy sprawdza czas w jakim dany pojazd powinien przebyć tę odległość. Jeśli komputer wyliczy, że pojazd przejechał trasę szybciej niż powinien przy zachowaniu wszelkich ograniczeń, wówczas system wystawia wysoki mandat, który przesyłany jest do właściciela pojazdu, niezależnie od kraju jego pochodzenia. Nie szarżujmy więc na szwajcarskich drogach, tym bardziej, że Szwajcaria jest stowarzyszona z Unią Europejską umowami bilateralnymi i wchodzi w skład "Układu z Schengen" o wymianie informacji.

   

  szwajcaria

   

  Słowenia

  Winieta 7 dniowa (oznaczenie 7D) w roku 2012 kosztować będzie 15,00 €.

  Winieta 2 miesięczna (oznaczenie M) w roku 2012 kosztować będzie 30,00 €.

  Roczna winieta (oznaczenie 12) na rok 2012 kosztuje 95,00 €.

  Przypominamy: w Słowenii płacimy za sam holownik - nie ma znaczenia czy zestaw z przyczepą kempingowa przekracza 3,5 t DMC. Przy holowniku powyżej 3,5 musimy płacić opłaty elektroniczne.


  Wzory winiet na 2012 rok

  sloweniarsloweniamslowenia7d

   

  Włochy

  planowanie i kalkulator kosztów

  http://www.autostrade.it/en/autostrade/percorso.do

  klasy pojazdów

  http://www.autostrade.it/il-pedaggio/classi-di-pedaggio.html?initPosAra=4_2

   

  Chorwacja

  płatne odcinki i klasy pojazdów

  http://www.hac.hr/en/toll-rates/price-list/

  Istria

  klasy pojazdów

  http://www.bina-istra.com/Default.aspx?sid=1889

  kalkulator kosztów

  http://www.bina-istra.com/Default.aspx?sid=2039

   

  Opracował: Miodzio

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  [url=http://www.hellotourist.net/info.php#autopalyadijak]Kalkulator kosztów[/url] autostrady w całej Chorwacji.

  Share this comment


  Link to comment
  Share on other sites
  http://www.hellotourist.net/info.php#autopalyadijak - Kalkulator kosztów autostrady w całej Chorwacji.

  Share this comment


  Link to comment
  Share on other sites


  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  Loading...

 • Categories

 • Czym jest caravaning?
  Caravaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe. Jest to więc camping, tyle że wykorzystujący bardziej zaawansowany sprzęt, coś w rodzaju plenerowych wczasów na wyższym poziomie wyposażenia technicznego. Sprzętem tym mogą być zarówno bezsilnikowe pojazdy rekreacyjne, tj. holowane przez samochody przyczepy kempingowe różnej konstrukcji, jak i pojazdy silnikowe, z zabudową mieszkalną nazywane potocznie kamper ( z ang. camper) czyli samochody kempingowe.

  Komu spodoba się ta forma turystyki?
  W człowieku żyjącym we współczesnym zurbanizowanym, wysoko uprzemysłowionym i zanieczyszczonym świecie coraz częściej rodzi się potrzeba zupełnie odmiennego trybu życia - ucieczki od szarej codzienności, brudnych miast i przebywanie na łonie natury wśród lasów, wód i łąk. Taką ucieczkę są w stanie nam zapewnić samochody i przyczepy kempingowe, przy czym nie zrezygnujemy z podstawowych wygód, jakim jest łóżko, ciepły posiłek i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Karawaning spodoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność - wyprawa z przyczepą kempingową czy camperem stwarza dużo sytuacji zachęcających do ruchu i przebywania na łonie natury.

×
×
 • Create New...