Skocz do zawartości

Nowe diesle - filtr FAP


old

Rekomendowane odpowiedzi

Coś tam miało się zacząć zmieniać i chcą aby wyniki badania zadymienia (diesel) oraz analizy spalin (Pb) były przez diagnostę wpisywane w CEPiK.

Więc może się okazać, że dziś, jutro, za rok będzie ok na przeglądzie ale jak znam życie to coś tam uchwalą i będzie lipa, auto dobre tylko do kasacji bo brak fabrycznego FAP/DPF.

Czyszczenie filtra to nic innego jak uruchomienie jego procedury w sposób awaryjny (komputerem) i nie ma wpływu na życie silnika itd. Może Tobie coś spierdzielili podczas procedury czyszczenia i zgonili na to, ale jesteś pierwszym przypadkiem o którym słyszę.

 

Inna sprawa, że 1,9 ON w Renault to silnik nie cieszący się opinią bezawaryjnego i tam nawet nic nie dotykając można powiedzieć, nie jeździj bo się popsuje ;)

 

Jak się kupuje diesla do miasta to tak to wygląda niestety, że będą same problemy. Należy raz na jakiś czas dać się mu wypalić a do tego traska potrzebna albo własnie zakład. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

juz to przy jakimś wątku opisywałem wiec szkoda miejsca na serwerach zeby sie powtarzac :)

ale w jednym zdaniu .

mam 1.9 sci ale po liftingi z 2006 roku - czyli tego  131kM (inne oznaczenie silnika, poprawione panewki itp)

faktycznie auto do ok 200tyś śmigało jak złoto , potem zona go przejęła i faktycznei zaczeła śmigać w duzej mierze po miescie (wroclaw , korki itd)

filt zapychał sie coraz czesciej (w FAP`ach w przeciewnieństwie do DPF, wypalanie moze być tylko na trasie  - nie ma zbirniczka z płynem a wypalanie realizowane jest przez dotrysk paliwa i przez bardzo bogatą mieszankę podniesienie temp spalin - przy okazji taka temp. nie wpywa za dobrze na silnik) Czyszczenie poprzez jego fizyczne wyjęcie i "mycie" dawało poprawę na 10-15 tyś km.

sam filtr tez ma swoją żywotność i po prostu coraz szybciej sie zapycha - to nie jest wieczne urządzenie.

 

jazda na zapchanym filtrze zmasakrowała gfłowice (do remonty) i przy okazji wtryski dostały mocno po dupie (kupiłem NOWE)

na koniec - ale to juz zbieg okolicznosci , strzeliła turbina (zadko sie to w moim zdarza bo jest juz chłodzona cieczą!)

 

no i po tych przygodach wywaliłem dzida (w naprawde prof. serwisie)


acha ... reasumując , wiem ze gdybym od razu jak zaczeły sie problemy , wywalił fap to nie miał bym tylu problemów.

inna sprawa ze wtedy zaden serwis nie chciał sie w moim podjac wywalenia bo nie było dobrego sposobu na program w sterowniku silnika - i mowili wprost ze moga być problemy (to był tez powod dla którego od razy tego nie zrobiłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w FAP`ach w przeciewnieństwie do DPF, wypalanie moze być tylko na trasie - nie ma zbirniczka z płynem a wypalanie realizowane jest przez dotrysk paliwa i przez bardzo bogatą mieszankę podniesienie temp spalin - przy okazji taka temp. nie wpywa za dobrze na silnik)

Jest właśnie całkowicie odwrotnie. FAP jest filtrem mokrym i posiada zbiornik z płynem, który jest dodawany w procesie spalania. Dzięki temu spalanie odbywa się w dużo niższej temperaturze. Bez problemu proces wypalania rozpoczyna się i kończy nawet w korku.

 

Natomiast DPF to filtr suchy i proces wypalania wygląda tak jak napisałeś powyżej.

 

FAP występuje tylko w silnikach z grupy PSA. Wszystkie inne silniki, te od Renault także, mają filtr DPF.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam we renófce FAp i jest to filtr suchy ... moze to kwestia skrótku jaki stosują firmy 
fap to z francuskiego a dpf to z angielskiego


http://www.autocentrum.pl/oceny/renault/scenic/iii/grand-scenic/


http://autokult.pl/13793,filtry-czastek-stalych-dpffap-czesc-1

Filtry cząstek stałych zazwyczaj nazywane są skrótowo - FAP (z francuskiego filtre à particules) bądź DPF (z angielskiego diesel particulate filter). Obie oznaczają ten sam element i zależnie od koncernu możemy spotkać się z jednym z tych dwóch skrótów.

Edytowane przez cicik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Cicik: nie idź do wiedzy poprzez takie jej źródło.

Różnica pomiędzy FAP a DPF- to jak różnica pomiędzy silnikiem odrzutowym niemieckim a angielskim z czasów IIWŚ.

Jedne pracują do dziś (angielskie)- a drugie w muzeum trudno znaleść (niemiecka myśl techniczna: podobnie jak DPF)) bo po kilku godzinach generalnego remontu wymagały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..............................

Filtry cząstek stałych zazwyczaj nazywane są skrótowo - FAP (z francuskiego filtre à particules) bądź DPF (z angielskiego diesel particulate filter). Obie oznaczają ten sam element i zależnie od koncernu możemy spotkać się z jednym z tych dwóch skrótów.

No może się zagalopowałem z tą jakościa informacji :dzieki:  w takim razie bo jest jak piszą.

Nie pisali przecież o różnicy konstrukcyjnej pomiędzy suchym a mokrym- a tylko o ogólnej nazwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam we renófce FAp i jest to filtr suchy ... moze to kwestia skrótku jaki stosują firmy 

fap to z francuskiego a dpf to z angielskiego

http://www.autocentrum.pl/oceny/renault/scenic/iii/grand-scenic/

http://autokult.pl/13793,filtry-czastek-stalych-dpffap-czesc-1

Filtry cząstek stałych zazwyczaj nazywane są skrótowo - FAP (z francuskiego filtre à particules) bądź DPF (z angielskiego diesel particulate filter). Obie oznaczają ten sam element i zależnie od koncernu możemy spotkać się z jednym z tych dwóch skrótów.

 

Chodzi o to, że sam napisałeś, że w FAP w przeciwieństwie do DPF nie ma zbiorniczka z płynem itp :) 

 

Co do nazw to owszem, masz rację, z tymże przyjęło się już, że FAP mokry (z racji, że wymyśliło i stosuje go PSA) nazwyany jest już potocznie po prostu FAPem. Natomiast ten suchy DPFem :) Ale co do szczegółowego nazewnictwa masz rację. Po prostu filtry cząstek stałych dzielą się na DPF/FAP mokry i suchy.

 

Jak pisałem to FAP/DPF mokry stosuje w silnikach chyba tylko grupa PSA, natomiast wszystkie inne marki jadą na FAP/DPF suchym.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że sam napisałeś, że w FAP w przeciwieństwie do DPF nie ma zbiorniczka z płynem itp :) 

tak, źle napisałem :(

(tłumaczy sie winny a ze zle napisałem to wytłumaczę sie czemu - u mnie naprawdę jest suchy i ma oznaczenie FAP ,

mam kolegę z 407 i ma mokry i oznaczenie DPF )

http://www.psa-peugeot-citroen.com/en/featured-content/diesel-technology/DPF-diesel-particulate-filter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nad moim filtrem dumało kilku mechaników i każdy rozkładał ręce i sugerował amputację. Pojechałem do frajera-tunera z Żor i uznałem, że mam dość partaczy. Auto trafiło do serwisu renault w Rybniku i od dzisiaj mam znowu sprawne auto. Koszt za wypalenie serwisowe, kasowanie błędów, wymianę oleju ( miałem swój) - 375zł. Jedziemy dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odgrzewam kotleta w ramach ciekawostki odnośnie filtrów cz. stałych.

Ostatnio pojechałem na diagnostykę na przegląd rejestracyjny i... ledwo zaliczyłem. Diagnosta po zbadaniu spalin powiedział że norma dymienia przekroczona o jakieś 3x i że dowodu nie podbije. Fakt faktem, że głupio zrobiłem bo pojechałem do niegoprzed pracą, rano, na zimnym silniku. Auto po nocy, a warsztat 2 km od mojego domu. Facet strzelił mi wykład pt. "po co żeś se pan dizla kupił na miasto", po czym kazał przegonić samochód na trasie i wrócić. Albo będzie ok, albo dwa tygodnie na naprawę. No więc zrobiłem rundę wokół Krakowa, cisnąc na 4 biegu pod 3 tys. obrotów i tak zgrzany wjechałem na diagnostykę. Badanie ok. Zastanawiam się tylko czy powodem niepowodzenia za pierwszym razem był zimny silnik czy faktycznie coś się wypaliło jak mu dałem porządnie w palnik.

Wiem natomiast że czas usuwania dpf juz się konczy. Wyniki obu badań trafiły do cepik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak, że znam samochód z wyciętym dpfem, który 2 razy miał badane spaliny i były w normie ;)

 

A nie poznajesz u siebie momentu wypalania? Ja czuję od razu, że moc spadła a silnik zmienił dźwięk.

 

Na zimnym silniku spala się ok 50% paliwa więcej, stąd i spalin też więcej.

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poznaję. W Citroenie to nie jest tak zauważalne jak np. w VW. Można montować diody sygnalizujące moment wypalania, ale nie chce mi się na razie w to bawić, ponieważ ja jeżdżę służbowym, a tym moja żona się turla do pracy. Dla niej taka dioda byłaby jedynie kolejnym świecącym punkcikiem  :]

Ja praktycznie tym autem jeżdżę na trasach podczas rodzinnych wyjazdów, więc wtedy teoretycznie wypalanie może się przeprowadzić. Staram się w takich przypadkach pociągnąć ok 10 minut na wyższych obrotach. Na pewno, nie było dobrym pomysłem wjechać na diagnostykę z zimnym silnikiem. Za rok będę to miał na uwadze. A, no i mój filtr ma już zaliczone 203 tyś. km co też nie jest bez znaczenia, chociaż na komputerze nie wykazuje dużego zapchania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cytrynach jest tak skonstruowane całe ustrojstwo że nie trzeba wiedzieć kiedy się wypala. Nie trzeba go przeganiać na wyższych obrotach ani nic takiego. Ja mam 25kkm i dopiero dwa razy przykukałem że się wypala, bo ogrzewanie tylnej szyby się włączyło i wyschła szybciej od innych. Gdyby nie to to nawet bym nie wiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.