Skocz do zawartości

Jaka Nawigacja najlepsza jadąc z cepką?


Odrzutowy

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno aktualność mapy to pierwszoplanowa sprawa.

 

Ja podzielę się swym niewielkim doświadczeniem......................................................

 

 

 

 

Zatem moje doświadczenia z systemami nawigacji samochodowej są generalnie takie sobie. Technologia raczkuje i niestety odwzorowanie rzeczywistej sieci dróg jest daleko niewystarczające. Inna sprawa, że kryteria wyboru drogi "optymalnej" pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Akurat zajmuję się zawodowo między innymi optymalizacją i widzę, że do zrobienia jest jeszcze baaardzo wiele w programach samochodowych.

 

 

 

Witam

Przeczytaj kolego co sam napisales i zastanow sie nad tym :)

jezeli chodzi o jazde w kraju to moim zdaniem aktualna AutoMapa jest jedna z najlepszych ,ale jazda z wlaczonym GPS-em nie zwalnia od myslenia i od przestrzegania przepisow RD, przeciez zmieniajac trase ,dostajemy momentalnie inna ktora nas doprowadzi do wybranego punktu :) nie zauwazyles tego ?

co do map to wybaczcie narzekacie na nieaktualne mapy GPS bo sa nowe drogi a te papierowe sa dokladniejsze i bardziej aktualne ?

mapy GPS sa uaktualniane 3-4 razy w roku czyli rozumiem ze podobnie czesto kupujecie te tradycyjne? dajcie mi moze namiar na wydawnictwo ktore wydaje mapy tradycyjne bardziej aktualne od tych elektronicznych :) pamietam czasy jazdy z tradycyjnymi mapami i nie mam zamiaru do nich wracac bo i po co ?wygode uzywania w czasie jazdy GPS lub zwyklych map mozna by porownac moim zdaniem do uzywania telefonu komorkowego lub automatu w budce telefonicznej :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że GPS nie zwalnia z myślenia ani odpowiedzialnosci. Chodzi o coś innego. Jadąc bez GPS'u nie wybiorę drogi innej niż w miarę główna (mówię o obcym terenie). A urządzenie prowadzi mnie tak, żeby było najlepiej. Niestety czasem wprowadza w błąd, a gdy się wpakujesz w bardzo wąską drogęz przyczepą (dwa samochody gdy się mijają to jeden musi mocno zjechać w trawę) to ciężko jest się wycofać.

 

Co z tego, że mogę wybrać inną trasę, skoro nie znam terenu i ufam, ze program nie poprowadzi mnie ulicą trwale (od dawna jak sie później okazało) wyłączoną z ruchu. Błąd w bazie danych i tyle.

 

A moja krytyka wyboru "optymalnego" trasy z kolei wynika z doświadczenia w terenie znanym. Jeśli od lat jeżdżę do pracy 50 km, to naprawdę znam drogę, znam jej rózne warianty i obejścia itd. Wiem gdzie da się uciec w razie korka, a gdzie nie itd. To oczywiste na własnym terenie. I w tym znanym terenie włączam program, a on niestety nie prowadzi tak jak ja po latach doświadczeń uważam za optymalne. Nie jest to krytyka Automapy gorszej niz inne programy. Może nawet jest najlepsza, ale wciąż ta technologia raczkuje - moim zdaniem. Wciąż właśnie ten sposób wyboru pozostawia wiele do życzenia. Bo masz tylko jeden suwaczek, który mozesz przestawiać bardziej w stronę trasy "krótkiej" albo "szybkiej" i koniec. A człowiek bierze pod uwagę dużo więcej zmiennych i dlatego póki co wybór automatyczny bywa irytujący.

 

Nie napisałem nigdzie, że oto wyłożę prawdę objawioną. Jedynie podzieliłem się własnym doświadczeniem z użytkowania sprzętu, bo tego dotyczy wątek. A jakie kto wyciągnie wnioski z 76 dotychczasowych postów, to już jego sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ok: Koledzy "radwan" i "inhalt" - razem macie rację ! :ok:

Sęk w tym, że nie ma systemu idealnego (nie tylko map GPS, nawet komputerowego itd.).

Zdarzało mi się :klnie: na błędne prowadzenie przez program, mimo, że poświęciłem wiele uwagi na odpowiednią konfigurację

ustawień i parametrów. Masz rację "inhalt", że algorytm optymalizacji w Automapie jest daleki od ideału, jednak wiem, że w innych, podobnych systemach, jest tak samo, jeśli nie gorzej.

Używając taki system, musimy zdawać sobie sprawę z jego niedociągnięć i brać pewną poprawkę na wszystkie jego wskazania.

W większości przypadków, winni są dostawcy map dla producenta Automapy (jak słusznie zauważył "finger").

Mamy jednak na to wpływ, każda zgłoszona przez nas i udokumentowana poprawka u producenta, sprawia, że przy kolejnej aktualizacji, mapa jest poprawiana. Póki co, IMHO Automapa ma najlepsze pokrycie obszaru Polski i jedno z lepszych dla Europy, dlatego pozostanę jej wiernym użytkownikiem, czekając jednocześnie na jej kolejne udoskonalenia.

Mam nadzieję, że wpływające na optymalizację tras i zadowolenie z jej użytkowania, czego Wam również życzę.

Jedno jest pewne: do map papierowych podczas jazdy samochodem nie wrócę (zwłaszcza przy poruszaniu się w nieznanych mi miastach :nono: ).

 

:hej: :hej: :hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie się w sumie nie trafiło żeby AM mnie wprowadziła w krzaki z budką, usatwiam trasę optymalną, a znowu optymalna jest trochę w stronę krótkiej w opcjach (warto to sprawdzić)

oczywiście gruntowe wyłączone ;)

 

i mam jedno miejsce koło siebie gdzie AM każe mi zjechać z głównej drogi DK75, najpierw w drogę gminna a jak nie skręcę, to za 500m jest droga gruntowa, która już zarosła drzewami i tam AM każe zjechać :look:

za skurczybyka nie chce prowadzić krajówką ... to jest w sumie jedyny błąd jaki udało mi się znaleźć

 

raz wjechałem nad morzem facetowi na podwórko, jadąc do latarni w Smołdzienie (?), ale pytanie czy to wina nawigacji, czy miałem wtedy źle ustawione parametry, bo były to początki mojej przygody z GPSem

 

i na naście już chyba tyś przejechany z MM i AM to są te dwa przypadki .... chyba nie wiele ?

 

oczywiście mniejsze błędy się trafiają, ale to są juz pomijalne sprawy :yes:

 

co do optymalizacji tras, trzeba pamiętać że AM nie zna lokalnych warunków (to dopiero zaczyna się pojawiać z opcją TM), przypuszczam że trasa dobierana jest wg std drogi

a że czasem szeroka droga ze wzmocnioną nawierzchnią jest w gorszym stanie niż teoretycznie słabsza droga gminna ... bywa

pytanie czy to wina programu, czy zarządcy drogi? który informacje przekazuje ?

 

tak jak pisałem wcześniej, ja teraz sporo jeżdżę bocznymi drogami powiatowe/gminne i jest naprawdę nieźle, często nowa nawierzchnia, chodnik :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a że czasem szeroka droga ze wzmocnioną nawierzchnią jest w gorszym stanie niż teoretycznie słabsza droga gminna ... bywa

pytanie czy to wina programu, czy zarządcy drogi? który informacje przekazuje ?

 

tak jak pisałem wcześniej, ja teraz sporo jeżdżę bocznymi drogami powiatowe/gminne i jest naprawdę nieźle, często nowa nawierzchnia, chodnik :yes:

 

Zgadzam się z tą opinią, też to zauważyłem :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżdżąc po Polsce ok 5kkm miesięcznie niby znam drogi ale używam nawigacji wcześniej różnych modeli od Roku TOMTOM i myślę że już tak pozostanie.

Urządzenie szybkie 42 kraje europy (nawet na wyspie w Chorwacji są drogi co mnie zszokowało) sterowane głosem, niestety porównując z nawigacjami za 300pln o wiele droższe ale uważam , że to jego jedyna wada.

Tam kolega wypisuje , że go prowadziła dłużej jakaś tam navigacja itd oczywiste jest , że mamy wybór : droga szybka, najkrótsza , ekonomiczna i trasy sa wybierane w ten sposób, poza tym to żadne tłumaczenie zawsze możesz sam zaplanować drogę "opcja zaplanuj trasę" i nawet tymi Twoimi "przyzwyczajeniami " cię nawigacja poprowadzi....więc w czym problem?

 

Ogólnie to każda prowadzi do celu niezależnie od firmy ale najważniejsze to : łatwość obsługi, szybkość, dostępność aktualizacji, dodatkowe funkcje typu bluetooth do zestawu głośnomówiącego z tel. itd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam AM Legalną, dzięki temu ciągle aktualizowaną i po tym jak nauczyłem się ją ustawiać, nie zamieniłbym jej na inna.

Do jazdy służbowym autem mam inny profil niż do jazdy suwem.

Z przyczepą jeżdżąc mam w profilu ustawione, że jadę ciężarowym o masie 12 ton i długości 15 m. W tym profilu nigdy nie wprowadziła mnie w krzaki, ani w wąskie dróżki.

Od czasu jak jeżdżę z GPS przestałem się kłócićrant.gif w czasie jazdy z moją panią o to czy teraz w lewo czy w prawo, czasami to już u celu nie gadaliśmy ze sobąklotnia.gif, a teraz najwyżej Krzycha H opindolę. hehe(1).gif

Jazda z dobrze ustawionym GPS jest dla mnie bezstresowa i teraz w czasie jazdy to my tylkolove_4.gif ewentualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz nawigację zachwalaną mi ostatnio przez gościa u którego serwisowałem swojego navigona

http://allegro.pl/go...1929395299.html

Już z pełna AM za niecałe 400 pln

 

Zmień serwis ;) przy takiej rozdzielczości i 64 ram bedzie poprostu przycinać.

Jak cos to zapraszam do mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

nawigacji nie używam (może kilka razy z telefonu) za to mam niezawodny atlas samochodowy + CB i bez kłopotu zawsze do celu...:drive:

kiedyś czytałem o nawigacjach i wpadł mi w ręce tan artykuł - skoro jest poruszony temat wrzucam linka

 

http://kopalniawiedz...lzheimera,11867

Edytowane przez rybazgierz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

nawigacji nie używam (może kilka razy z telefonu) za to mam niezawodny atlas samochodowy + CB i bez kłopotu zawsze do celu...:drive:

kiedyś czytałem o nawigacjach i wpadł mi w ręce tan artykuł - skoro jest poruszony temat wrzucam linka

 

http://kopalniawiedz...lzheimera,11867

 

Witam

moze i masz racje tylko ze z tymi badaniami to moze jest tak jak i

- wszystko zalezy od interpretacji i przede wszystkim od tego kto za te badania placi :)

 

pozdrawiam

 

P.S najwiecej na temat ekologii i szkodliwosci w temacie map mialoby do powiedzenia drzewo ktore zostalo sciete zeby wyprodukowac papier na te mape , ludzie nie dajmy sie zwariowac :)

Edytowane przez radwan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

moze i masz racje tylko ze z tymi badaniami to moze jest tak jak i

- wszystko zalezy od interpretacji i przede wszystkim od tego kto za te badania placi :)

pozdrawiam

 

:ok: szkoda nawet czytać takich artykułów o jakiś niby badaniach - niby na kim niby na czym i niby nic nie wiadomo na koniec....;)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A może zamiast spierać się o ... i o ... to ktoś lepszy ode mnie w AutoMapie podpowie gdzie jest funkcja "pomiń punkt trasy".

 

Chodzi o to, że w domu przygotowuję sobie trasę taką, jak mi się podoba z pkt. A do B. Załóżmy, że nie pokrywa sięz optymalną wyznaczoną przez program. Układam tę trasę z kilku punktów przelotowych (punkty "przez"). Potem gdy ruszam autem, to trasę wczytuję.

Ale niestety gdy po drodze spotkam objazd, roboty itp. i akurat zdarzy sie, że jadąc tym objazdem pominę jeden z punktów przelotowych to program koniecznie chce mnie do niego doprowadzić. Jestem już dalej, jadę do kolejnego punktu, ale program każe zawracać, bo nie zaliczyłem jednego miejsca.

Co wówczas zrobić? Gdzie jest przycisk "pomin punkt" czy "idź do kolejnego" itp.?

Nie chodzi mi o usuwanie punktu z trasy, bo to jest bardzo niewygodne. Gdy jadę i muszę gmerać na ekranie, aby wywołać okolice pominiętego punktu, potem na niego kliknąć, potem dać funkcję "usuń przez". To trochę za dużo ruchów i niebezpieczne za kierownicą auta z ogonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mandrol zmienił(a) tytuł na Jaka Nawigacja najlepsza jadąc z cepką?
  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.