Skocz do zawartości
Odrzutowy

Jaka Nawigacja najlepsza jadac z cepką?

Rekomendowane odpowiedzi

Zulos
33 minuty temu, Tomii napisał:

TomTom ma też wersję dla kamperów i turystów z przyczepami kempingowymi https://www.tomtom.com/pl_pl/drive/camper/products/go-camper/

Jedynie 1750 zł ;)

No właśnie musiałbym chyba wziąć kredyt na nią...:huh:

Ale najpierw pasuje spłacić cepkę;)

Chętnie poznałbym natomiast opinie użytkowników tejże - jeśli w ogóle jacyś są - jak wyglądają te niby-karawaningowe funkcjonalności urządzenia.

Czy jak mu np. zapodam szerokość 2,3 m, to czy będzie unikać dróg dwukierunkowych o szer. mniejszej niż 4,6?

No bo ostatnio "zwykły" Tomtom zrobił mi niespodziankę kierując mnie na niezapowiedziany skrót z jezdnią w dwóch kierunkach o szer. ok. 3 m na sporym wyniesieniu powyżej terenu z groblami po obu stronach (zresztą parę km od PDT)...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sailor69

To wprawdzie nie TomTom, ale próbka, jak sprawdza się Garmin Camper 760 LMT-D - nawigacja dedykowana kamperom i przyczepom. Dodam, że wprowadzone były wymiary kampera ( z lekką zakładką - dla bezpieczeństwa) i wszystkie ustawienia dotyczące wyznaczania trasy itp. były ok. To nagranie z Neapolu:

Poza tym, przez kilkadziesiąt kilometrów prowadził mnie wzdłuż autostrady drogą lokalną, twierdząc że na tejże jest gigantyczny korek. Ponieważ autostrada była co chwila w zasięgu mojego wzroku i korka nie widziałem, w końcu zjechałem z powrotem. I oczywiście żadnego korka nie było - tak działała funkcja Trafic. Czarę goryczy przelało skierowanie w zagrodzoną słupkami drogę tylko dla rowerów. Takich potknięć ten Garmin miał bardzo wiele - po kilku miesiącach, z wielką ulgą i radością, udało mi się go odsprzedać.

Edytowane przez sailor69

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
KlAn
56 minut temu, Zulos napisał:

Chętnie poznałbym natomiast opinie użytkowników tejże - jeśli w ogóle jacyś są - jak wyglądają te niby-karawaningowe funkcjonalności urządzenia.

Ja właśnie w tym roku po raz pierwszy jechałem na  Garmin Camper bo już miałem dość płatnych i darmowych aplikacji i po raz pierwszy od lat nie miałem żadnych problemów. Działa bardzo sprawnie i szybko nie gubi sygnału nie ma opóźnień szczególnie w mieście co w innych nawigacjach było dosyć częste, poza tym ma bardzo wiele funkcji o których można sobie poczytać na stronie garmina, wspomnę tylko o przydatnej dla mnie funkcji pokazywania jaki jest procent nachylenia  drogi czy chociażby szybki bezpośredni dostęp do bazy kempingów czy parkingów dla kamperów przy wybranej trasie. Duży i przejrzysty ekran na którym wyświetlane są wybrane przeze mnie  informacje, bardzo łatwe i intuicyjne menu, jest droga ale póki co jestem bardzo zadowolony.

Jest też możliwość połączenia ze smartfonem dzięki czemu na bieżąco ma dostęp do info o korkach i utrudnieniach na trasie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zulos
2 godziny temu, sailor69 napisał:

To wprawdzie nie TomTom, ale próbka, jak sprawdza się Garmin Camper 760 LMT-D - nawigacja dedykowana kamperom i przyczepom. Dodam, że wprowadzone były wymiary kampera ( z lekką zakładką - dla bezpieczeństwa) i wszystkie ustawienia dotyczące wyznaczania trasy itp. były ok. To nagranie z Neapolu:

Rozumiem, że byłeś wtedy kamperem, nie przyczepą??

Bo z ogonem to nie widzę tego za bardzo...

Dobrze, że balkonów ludziom nie skosiłeś;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sailor69

Tak, tak - to był kamperek. Najgorsze było to, że jak wjeżdżałem, nie wyglądało tragicznie. Ale robiło się coraz węziej i nie było jak zawrócić. I te balkony właśnie były najgorsze - jechałem alkową.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BUMERANG

Czytam te wszystkie perypetie związane z prowadzeniem przez różne nawigacje i tak się zastanawiam. Przecież w każdej navi  ( chyba !? ) jest opcja ustawiania trasy od krótkiej po szybką.

Jak się ustawi krótką to pojawiają się takie przypadki. U mnie w Mapie Map wystarczy przesunąć suwak naprawdę o 2 mm i już nawigacja wymyśla zupełnie inne trasy. 

Testowałem tą samą trasę  z pracy do domu od minimum do maximum i sam się dziwiłem co też nawigacja potrafi wymyśleć. 

A już szczytem było przy ustawieniu krótkiej trasy na Auto Mapie jak poprowadziła mnie przez podwórko między kościołem, a plebanią :puk:  Na szczęście jechałem solówką. 

Ustawienie proporcji między trasą krótką, a szybką dla zestawu, tak żeby mi to odpowiadało to naprawdę nie lada wyzwanie :palacz:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zulos

Ja krótkiej nigdy nie wybieram - zawsze szybką. Tyle, że teraz nawigacje są takie mądre, że albo widzą korki lepiej od ciebie, albo mają w pamięci, że w tym miejscu akurat niemal zawsze są korki i wymyślają - jako najszybsze właśnie rozwiązanie - zjazd w jakąś boczną, wąską uliczkę. Solo osobówką nie ma problemu, ale z ogonem stres nie lada... No ale skoro nawet dedykowane do karawaningu też wymyślają takie cuda, to już na prawdę... Swoją drogą - sailor69 - Ciebie jednak navi nie oszukała... Zmieściłeś się przecież...;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sailor69
13 minut temu, Zulos napisał:

Swoją drogą - sailor69 - Ciebie jednak navi nie oszukała... Zmieściłeś się przecież...;)

To prawda - jakoś dałem radę :lol: I również nigdy nie ustawiam trasy na krótką - nawet w osobówce, bo próbuje prowadzić jakimiś dziwnymi uliczkami, na których co prawda oszczędzam 25 metrów, ale tracę dużo więcej czasu. Jak wspomniałem, podczas tego przejazdu, który wstawiłem powyżej, nawigacja była ustawiona w najbardziej optymalny sposób do jazdy kamperem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi