Skocz do zawartości

przeróbka lodówki na 50mbar


pisu22

Rekomendowane odpowiedzi

witam. kupiłem lodowkę na 30mbar. buda ma instalację i urządzenia na 50mbar. te urządzenia to piecyk Trumawent, boiler gazowy Truma, kuchnia. potrzebuje lodowkę przerobić na 50 mbar bo obawiam sie że zmiana reduktora na 30mbar spowoduje nieprawidłową prace w/w urzadzeń. przerabial ktoś taką zmianę? stara lodowka to Electrolux RM4300, nowa to Dometic RM 7290. Jeszcze nie sprawdzałem, ale wydaje mi sie że przełożenie dyszy palnika lodowki ze starej do nowej załatwi sprawę, pod warunkiem, że sa takie same. innym rozwiązaniem (ostatecznym) jest wsadzenie drugiego reduktora przed lodowką tylko nie wiem jak by to chodziło. przerobkę raczej muszę zrobić bo jak wpuszczę na dyszę 30mbarową 50mbar to na bank będzie kopcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Masz racje bedzie kopcić i bedzie jeszcze kilka efektów ubocznych. Ja bym spróbował wymienić tylko dyszę, jednak obawiam się, że dysze bedą miały inne gwinty i nie dadzą się przemontować.

 

Pozostaje pytanie jeszcze ilości powietrza docierającego do palnika, mniejsze ciśnienie to mniej gazu(tak na chłopski rozum) to i powietrze trzeba doregulować. W starych palnikach była regulacja taką blaszką sprężynową zamontowaną na rurce z otworem. Można było albo przysłonić albo odslonić. Ciekawe jak to jest u Ciebie.

Zamontowanie kolejnego reduktora to tez jest wyjście. Wydaje mi się ze poprostu zredukuje Ciśnienie z 50mbar do 30mbar :niewiem: ale pewny nie jestem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Masz racje bedzie kopcić i bedzie jeszcze kilka efektów ubocznych. Ja bym spróbował wymienić tylko dyszę, jednak obawiam się, że dysze bedą miały inne gwinty i nie dadzą się przemontować.

 

Pozostaje pytanie jeszcze ilości powietrza docierającego do palnika, mniejsze ciśnienie to mniej gazu(tak na chłopski rozum) to i powietrze trzeba doregulować. W starych palnikach była regulacja taką blaszką sprężynową zamontowaną na rurce z otworem. Można było albo przysłonić albo odslonić. Ciekawe jak to jest u Ciebie.

Zamontowanie kolejnego reduktora to tez jest wyjście. Wydaje mi się ze poprostu zredukuje Ciśnienie z 50mbar do 30mbar :niewiem: ale pewny nie jestem.

 

Pozdrawiam

 

gwint na dyszy starej i nowej sobie sprawdzę wkrotce.

jeśli chodzi o ilość powietrza to raczej regulacji nie ma - dysza wraz z otworami jest tak skonstruowana, że nic doregulowywać nie trzeba. powierzchnia otworow powietrznych jest optymalnie dobrana do dyszy na konkretne cisnienie. masz na myśli taką regulację jak w kuchenkach turystycznych, tylko że w lodowkach takiej nigdy nie widziałem.

 

inna kwestią jest sprawa samego palnika - jak zareaguje na inne ciśnienie więc czy trzeba go też wymienić? trzeba organoleptycznie stwierdzić.

no i kwestia ewentualnego dodatkowego reduktora - czy tak to rzeczywiście powinno być? wydaje sie że tak, ale reduktor redukuje normalnie z dużego ciśnienia na małe, a tu musiałby redukować z małego na jeszcze mniejsze. czy bedzie prawidlowo pracował? nie mam doświadczenia.

 

poczekam jeszcze jakiś czas, może ktoś się ujawni kto przerabial podobny temat. jak nie to trzeba będzie zostać pionierem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że drugi reduktor na 30 mb przed lodówką wystarczy. Gdzieś na forum był temat o dwóch różnych reduktorach w przyczepie.

 

 

już znalazłem.

http://www.truma.com/pl/pl/gas-supply/pressure-controller-vdr-50-30.php

 

niestety zastosowanie zwykłego reduktora nie sprawdza się, musi być coś takiego zakręcone przy lodówce, tylko że to cholerstwo kosztuje 43 EURO netto. trzeba płakać i płacić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie w przyczepie jest instalacja na 30 i 50 mb 50mb potrzebuje do ogrzewania w reszta urządzeń jest zasilana z drugiego reduktora na 37mb.

Na zdjęciu widać przy butli jest reduktor 50 a w głębi taki czerwony jest 30 lub 37mb, po między reduktorami mam trójnik gdzie 50 mb zasila piecyk filtr olejowy i dalej reduktor do kuchenki i lodówki.

Pozdrawiam serdecznie.

post-1979-0-00577600-1320235532_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie w przyczepie jest instalacja na 30 i 50 mb 50mb potrzebuje do ogrzewania w reszta urządzeń jest zasilana z drugiego reduktora na 37mb.

Na zdjęciu widać przy butli jest reduktor 50 a w głębi taki czerwony jest 30 lub 37mb, po między reduktorami mam trójnik gdzie 50 mb zasila piecyk filtr olejowy i dalej reduktor do kuchenki i lodówki.

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

jakiego typu jest ten reduktor na 37mbary? taki zwykly jak na butle tylko z kroćcem na węża czy cos innego?

p.s. a co to jest filtr olejowy?

Edytowane przez pisu22 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak dokładnie zerkniesz na moje foto to widać jak idzie wąż od butli ( pomarańczowy) i w nim jest 50mb redukowane poprzez reduktor zapięty na butli, następnie słabo widzialny jest element mosiężny z filtrem olejowym i szklaną obudową ( zamiast wkładu papierowego jest olej) który to wyłapuje drobinki które przedostały się w procesie napełniania butli gazem lub podczas gdy reduktor jest odłączony od butli, następnie jest trójnik gdzie ciśnienie 50mb jest dzielone na zasilanie piecyka i zasilanie lodówki i kuchenki po przez reduktor w głębi zdjęcia ( okrągły pomarańczowy).

W twoim przypadku wolałbym zamontować dodatkowy reduktor niż przerabiać lodówkę, tak taki zwykły od butli domowych będzie dobry do zasilania lodówki.

Jutro podjadę do przyczepki i pstryknę dokładniejsze zdjęcia tego układu.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wojtku myślę że twoje rozwiązanie nie do końca jest bezpieczne, ludzka pamięć czasami potrafi być strasznie zawodna więc propozycje by ciśnienie z 50 na 30 regulować zaworkiem od lodówki jest dla mnie Bardzo nie bezpieczne i nie do przyjęcia to jednak jest GAZ. Dla świętego spokoju własnego i rodziny nie mówiąc o innych użytkownikach pola campingowego zdecydowanie i nie podważalnie jedynąsłuszną decyzją jest zamontowanie dodatkowego reduktora gazu z odpowiednią nastawą ciśnieniową.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku :ok: nie ma sprawy jesteśmy tu po to by się spotykać w plenerze i sobie nawzajem pomagać, każdy ma prawo się pomylić czy walnąć małą gafę a szacun Dla Ciebie bo przyznałeś rację:piwo:.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku wolałbym zamontować dodatkowy reduktor niż przerabiać lodówkę, tak taki zwykły od butli domowych będzie dobry do zasilania lodówki.

Gość z serwisu Trumy twierdzi że takie zwykłe reduktory sie nie nadają, że tylko można zredukować takim jak podałem w linku ktory tani nie jest. Z Twojego opisu wynika , że jednak można to zrealizować. Pytanie tylko kto ma mocniejsze argumenty lub większą rację. Albo Truma nabija klientow w butelkę chcąc zarobić, a można tak jak Ty masz, albo Truma ma rację i coś w tym jest, a zwykły reduktor zamontowany w szeregu się nie nadaje. Ale skoro u Ciebie to działa? no nie wiem co zrobić. A jeśliby się okazało że można dyszę ze starej lodówki przekręcić do nowej, to dlaczego nie przerabiałbyś lodowki na 50mbar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem i porownalem w koncu palniki w starej lodowce na 50mbar i nowej na 30mbar.

okazuje się że palniki są identyczne, średnice i ilość otworow powietrznych są takie same - mają po 4,5 mm średnicy. W zasadzie nie różnią się niczym. podejrzewam że jedyna różnica polega na średnicy otworku w samej dyszy, ale takiej średnicy o wielkości około 0,2 mm niczym nie zmierzę. zastanawia mnie tylko fakt, dlaczego ilość i wielkość otworow powietrznych jest taka sama dla dyszy na 30 i 50 mbar. Przecież dyszą na 50 mbar pójdzie więcej gazu, więc i powietrza tez powinno być więcej. Ogarnia to ktoś?

ostatecznie zamienilem dysze czyli dalem do nowej lodowki tą ze starej na 50 mbar i w ten sposob mam nową lodowkę na 50 mbar bez jakichkolwiek ingerencji w instalację, dodatowych reduktorow itp.

nie mialem czasu jej przetestować na palniku. jak sprawdzę to dam znać.

poniżej kilka zdjęć porownujących palniki.

P.S. chętnie poczytam relacje z podobnych działań kogoś kto już taki temat przerabiał

post-1120-0-52917200-1320587884_thumb.jpg

post-1120-0-72417200-1320587859_thumb.jpg

post-1120-0-69309700-1320587950_thumb.jpg

dysze- trochę nieostro

post-1120-0-23490100-1320588109_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w obliczeniach stosuje się zawsze nadmiar tlenu /powietrza/ w celu całkowitego spalania-bez kopcenia. W tym przypadku ten zastosowany nadmiar powietrza może zupełnie wystarczać do spalanie trochę większej porcji paliwa (gazu). Pozdrawiam. E.T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.