Skocz do zawartości
ADAMiEWA

spojler

Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer

Mnie ten filmik zupełnie do niczego nie przekonuje. Widzę na nim tyle, ile sam jestem w stanie sobie wyobrazić. Nawet nie wiadomo, jakim oprogramowaniem zobrazowano to zjawisko. Proste programy na komputer nie są w stanie prawidłowo uwzględnić wszystkich zmiennych i naturalnych warunków. Co innego, gdyby było to wynikiem rzeczywistego badania w tunelu aerodynamicznym. Poza tym, na filmie wyraźnie widać powstające zawirowanie pomiędzy samochodem i przyczepą, którego w zasadzie być nie powinno. Przypuszczam, że prawidłowo ukształtowana i umieszczona owiewka, niwelowała by takie zawirowania. Zgadzam się z postem #88, miałem podobnie, a nawet minimalnie większe spalanie z boxem. Co do owiewki w praktyce, to jeździłem z nią przez wiele lat i bardzo żałuję, że się jej zbyt pochopnie pozbyłem, nabywając przyczepę z pochylonym przodem. O jej skuteczności świadczyło nie tylko mniejsze zużycie paliwa, ale i lepsze zachowanie się zestawu podczas silnego wiatru. Widocznym przejawem tego, był brak komarów na przedniej ścianie przyczepy, gdy jeździłem z owiewką. Po jeździe w deszczu,  było bardzo ładnie widać rozłożenie strug powietrza - brudny, deszczowy nalot był widoczny tylko na górnej krawędzi dachu i minimalnie na krawędziach bocznych przyczepy - przednia ściana i szyba pozostawały czyste.
Oczywiście prawidłowe usytuowanie owiewki zabiera trochę czasu, nim znajdzie się jej idealną pozycję na dachu samochodu, ale moim zdaniem rzecz warta swojej ceny i zakupu.
Obecnie prawie nie widuję zestawów z przyczepą, mających owiewkę na holowniku. Ten przydatny dodatek jest chyba zbyt mało doceniany wśród karawaningowców, a produkcja jednostkowa, więc ceny wysokie i trudna dostępność.
IMHO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zundapp600

A ja tam spoiler/owiewkę na swoim zestawie wożę

post-1890-0-15867900-1479140434_thumb.jpg

Co do zasadności moje zdanie jak na razie jest niejednoznaczne .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi